Şirket Haberleri

Cantek Akıllı Soğutma Makineleri

Dünya’nın ilk Akıllı Soğutma Makineleri

Cantek Soğutma Yönetim Kurulu Başkanı Can Hakan Karaca, ürünü hakkında “Yeni nesil Akıllı Soğutma Makineleri hem çok daha kaliteli soğutma ortamı yaratıyor hem de yüzde 25 ile yüzde 60 oranında enerji tasarrufu sağlıyor” diyor.

Dünya genelinde 10 binden fazla müşteriye ulaşan Cantek Soğutma Sistemleri, araştıran ve geliştiren bir firma olarak göze çarpıyor. Dünyada soğuk depo makineleri sektöründe ‘öğrenen soğutma makineleri’ üzerinde çalışmalarını yoğunlaştıran Cantek, müşterisine göre davranan makineler konusunda büyük bir başanya imza attı.

Cantek, soğutma makineleri üretiminde 20. yılını doldurdu. Türkiye, Ortadoğu ve Balkanlar’ın soğuk depolama makineleri üretimi yapan en büyük tesisi haline genel firmanın Ar-Ge yatırımlarının odağını soğutma makinelerinin elektronik kumanda sistemleri oluşturdu. Yaptığı çalışmalar doğrultusunda Cantek, tasarım, yazılım ve donanım anlamında kendi ürettiği ürünlerle binlerce soğuk depo işletmeye aldı.

Türkiye’de hiçbir soğutma makinesi üreticisi kendi elektronik kontrolünü üretmediği gibi dünyada da bunun bir örneği neredeyse yok. Yılda 100 Euro elektrik tüketen soğutma makinesine de, 10.000 Euro elektrik tüketen soğutma makinesine de piyasada 30 Euro’ya satılan aynı mikro kontrolör takılmaktadır.

Cantek’i harekete geçiren nokta 20 yıldan beri aynı basit mantıkla çalışan soğutma makinelerinin müşteri beklentilerini artık karşılayamaz hale gelmesi oldu. Çünkü her müşterinin soğutma ihtiyacı farklı. Kimisinin kapısı çok açılır, kimisine çok mal konur, kimi depoda ise 6 ay ürünler hiç ellenmeden saklı kalır. Cantek Soğutma Yönetim Kumlu Başkanı Can Hakan Karaca sorularımızı yanıtladı:

Cantek’in ürettiği dünyanın ilk Akıllı Soğutma Makineleri hakkında bilgi verir misiniz?

Bu işe başlarken bir hayalimiz vardı; müşteri isteklerini ne kadar değişken olursa olsun tam olarak karşılayabilecek, üstüne üstlük enerji tasarrufu da yapacak bir kontrolörler üretmek. Bu beklentinin sonucunda tasarladığımız ürün; dünyanın ilk Akıllı Soğutma Makinesi kontrolörü oldu. Önce Türk sonra AntalyalI bir firma olarak dünya soğutma sistemlerinin geleceğine ışık tutan, ilham veren çalışmaların içinde olmak bizi heyecanlandırıyor. Bu da bizim çalışma hayatımızı anlamlandırıyor; bizleri ve ekibimizi motive ediyor. Türkiye’de sadece bizim ürettiğimiz gibi freonla soğutulan soğuk depolar yılda yaklaşık 1,5 milyar Euro’luk enerji harcanmaktadır. Yeni nesil Akıllı Soğutma Makineleri hem çok daha kaliteli soğutma ortamı yaratıyor hem de yüzde 25 ile yüzde 60 oranında enerji tasarrufu sağlıyor. Bu sonuçlar bizleri yatağımızda uyutmayacak kadar heyecanlandırıcı.
Bu ürünü tanıtmak için sıra dışı bir tanıtıma imza attınız? Neden böyle bir tanıtım yaptınız?

Bu sıra dışı ürünü tamtmak için yine sıra dışı bir tanıtım kampanyası yapmamız gerekiyordu. ‘Enerjini doğru kullan’ sloganı yolumuzu ülkemizin yetiştirdiği en büyük iki dağcısı Nasuh Mahruki ve Yılmaz Sevgül ile karşılaştırdı. Görüştük, beraberce heyecanlandık. ‘Enerjini doğru kullan!’ sloganını beraberce dünyanın zirvesine taşımaya karar verdik. Mahruki ve Sevgül’ün yapacağı ‘Everest Ekspedisyonu’na sponsor olduk. Onlar her şeylerini ortaya koydular ve dünyanın zirvesine çıktılar. Cantek; varlığının en önemli unsurlanndan insan kaynağı eşliğinde, uluslararası platformda kabul görmüş çağdaş uygulamalan ile sürekli ve emin adımlarla büyümektedir. ‘Everest Ekspedisyonu’ uluslararası bir ekspedisyon, uluslararası bir iddia taşıyor. Böyle bir iddia bizim şirket olarak iddiamızı doğruluyor aynı zamanda grup olarak bir şeyler yapmakta zorlandığımız için böylesi bireysel ataklara bir rol model olması için destek veriyoruz, bu yıl da destek vermeye devam edeceğiz de.

Cantek’in sektöründe bulunduğu konum nedir?

Soğuk oda, endüstriyel soğutma alanında büyümeye devam etmekte ve Cantek Soğutma olarak bu pazann yılda yaklaşık % 30’unu yakalamaktayız. Bugün Cantek, soğuk oda üretimi yapan şirketler arasmda Türkiye, Orta Doğu ve Balkanlar’m büyük isimleri arasmda yer alıyor. Türk Cumhuriyetleri’ne de ulaşmaya başladık. İngiliz ortaklı şirketimiz aracılığı ile Kraliyet ailesinin yaşadığı Buckingham Sarayının mutfaklarına yaptığımız 20 soğuk oda cihazı ile markamızın vizyonunu koruduğumuza inanıyoruz. 2008 yılının Ekim ayında krizi doğru yönetecek tüm önlemlerimizi aldık, fiyatlarımızı düşürmedik. 150 kişi çalışıyoruz, bizim sektörümüzde 150-180 kişilik bir kadroyu istihdam etmek çok zordur. Bu bağlamda, üretimimizi de yüzde 40 civarında arttırdık.

Cantek’in Ar-Ge’ye verdiği önemi anlatır mısınız?

Çok iyi bir AR-GE grubumuz var; özellikle 4 yıldır ciddi projelere yöneldik. Bu konuda dünyadaki en gelişmiş, soğutmada izleme elektronik alt yapısından birini oluşturduk. Bunun alt, üst yapısı, donanımını, yazılımını, kart tasanmlannı ve montajlannı kendimiz yaptık. Uzaktan izlenebilir ve yönetilebilir soğutma makinesi otomatik kontrol üniteleri güncel olarak sektörde kullanılan ürünlerden çok daha gelişmiş teknikler ile hazırlanmış ileri teknoloji ürünleridir. Yurt dışına bağımlılığın ortadan kaldırılması için tüm tasarım çalışmalan firmamızda yapılmıştır. Ürünün ekran tasarımı, plastik kutusu, silikon tuş takımının basma eforu ve elektronik devre kartının ve içindeki yazılımın tamamı Türk Mühendisliği ile en yüksek performansı ve en iyi kullanıcı etkileşimini sağlamak üzere hazırlanmıştır. Soğutma makinesi ve soğuk hava deposunun enerji tüketimleri de gözlemlenmekte ve enerji tüketimini düşürmek için kullanıcıya önlemler sunmaktadır. Uzaktan izlenebilir ve yönetilebilir ürünlerimizin dikkat çekici özellikleri ise; Uluslararası patentini aldığımız “Uzaktan Servis Yöntemi” sürecimize uygun olmasıdır. Sürecimiz içerisinde; sisteme bağlı bütün soğutma makinelerini müşterilerimiz kendileri takip edebildikleri gibi, Servis Merkezimiz 7 Gün 24 Saat gözetim altında tutuyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu