Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Çemtaş Tehlikeden Fırsat Yarattı

Çemtaş Tehlikeden Fırsat YarattıTekstilYatırım VarlıkYönetimi ve Fonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı UĞUR KONUK, Çemtaş hissesini yorumluyor

Tekstilbank A Tipi Hisse Fonu son bir yıllık süreçte yüzde 6,36 getiri ile hisse fonlar arasında öne çıkarak üçüncü sırada yer aldı. Bu performansın arkasında kaliteli bir araştırma ekibi ve geçmişe yönelik testleri yapılmış başarılı bir modelleme var. Fon, hızlı hareket kabiliyetine sahip, temel verileri göz önüne alarak karar alan Tekstil Yatırım Varlık Yönetimi ve Fonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Uğur Konuk yönetimindeki ekip tarafından yönetiliyor. Uğur Konuk, doğru zamanda doğru hissede olmanın önemine dikkat çekiyor.

SATIŞ GELİRİ YÜZDE 40 ARTTI
“Bu yıl gelişmekte olan hisse senedi piyasalarına yönelik satış dalgası izledik” diyen Konuk, Çemtaş’ın İMKB 100 Endeksi’nin oldukça üzerinde seyreden bir getiri potansiyeli olduğunu belirtiyor, Konuk, Çemtaş’ın 2011 yılının ilk yarısında 12,8 milyon TL kâr açıkladığını hatırlatıyor. Şirket geçen senenin ilk altı ayında ise 6,1 milyon TL zarar açıklamıştı. Satış gelirleri 2011’in ilk altı ayında yüzde 40, brüt kâr yüzde 349 artış gösterdi. Çemtaş’ın son bir yıllık getirisi ise [10 Ekim itibariyle] yüzde 51,61 oldu. Şirketin tehditleri fırsatlara dönüştürdüğünü belirten Konuk, yeni yatırımları ile firmanın daha güçlü olduğunu belirtiyor.
MALİ YAPISI VE BEKLENTİLERİ GÜÇLÜ
Fonun getirisini önemli ölçüde hem mali bünyesi güçlü olan hem de beklentisi olan şirket hisselerinin olumlu etkilediğini belirten Uğur Konuk, bunlar arasında Çemtaş’ın da bulunduğunu belirtiyor. Büyüme potansiyeli yüksek ve sektörünün önemli oyuncularından biri olan Çemtaş’ın yabancı para pozisyonu 14 milyon 361 bin TL artıda. Bu nedenle şirket son yaşanan kur hareketliliğini lehine dön-dürebilecek. Çemtaş’ta ağustos ortasında 1,10’lu seviyelerden pozisyon aldıklarını belirten Konuk, eylül ayında 1.33’lü fiyatlardan satış yaptıklarını, ancak beklentileri nedeniyle hissede bir miktar pozisyon koruduklarını dile getiriyor.

  Bereket Enerji Denizli’de güneş tarlaları kuracak

YENİ YATIRIMLA BÜYÜYECEK
“Ekonomideki büyümenin iki katı büyüme sağlayabileceğini düşündüğümüz şirketlere odaklanıyoruz. Temettü verimlilikleri ortalamada yüzde 2,5-3 seviyesinde” diyen Konuk, Çemtaş’ın yeni yatırımının çelikhane üretim kapasitesinde ortalama yüzde 7 artış sağlayacağına dikkat çekiyor. Kapasite artışı satışlara olumlu yansıyacak. Konuk, hissede zaman zaman pozisyon azaltmalarına rağmen bir kısım hisseyi tuttuklarını, bunun nedeninin ise ciro artışı ve yatırım olduğunu belirtiyor. Hem şirkete hem de ilgili sektöre ilişkin, ölçülebilir birtakım riskler bulunduğunu söyleyen Konuk, “Ancak zaman zaman piyasa riskini minimize etmeye gayret ediyoruz” diyor.

SEKTÖRDE DİKKAT ÇEKİYOR
Çemtaş’ın piyasa çarpanları sektör ortalamalarının altında bulunuyor. Fiyat/ kazanç oranı 9,48 seviyesinde, piyasa defter değeri ise 0,99. Uğur Konuk, Çemtaş’ın sektör ortalamalarına göre dikkat çektiğini belirtiyor. Misyonunu “piyasanın vasıflı çelik ihtiyacını karşılamak”, vizyonunu da “otomotiv ve makine imalat sanayilerinde, yurt içi ve dışında, vasıflı çelik sektöründe tercih edilen firma olmak” olarak açıklayan Çemtaş, piyasalardaki mevcut finan-sal riskleri görerek “risk yönetimi” uyguluyor. Konuk, şirketin ürün kalitesinin sürekliliğini sağlamak amacıyla, tüm seviyelerde “kalite” anlayışını geliştirmeyi temel ilke olarak benimsediğini söylüyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir