Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Cenevre Otomobil Fuarında Tanıtılan Otomobiller

Cenevre Otomobil Fuarında Tanıtılan OtomobillerCenevre’de yenilik tufanı

Bu yıl 82’ncisi düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı, yine otomobil tutkunlarına “geleceğin” gösterildiği bir şova dönüştü Fuarda önümüzdeki dönemde yollara çıkacak otomobille kadar geleceğin teknolojilerinin de sunumu yapıldı…

SOGUK ve sıkıcı bir kent olan Cenevre, her yılın bu zamanları otomobilseverler için adeta ilgi merkezi haline geliyor. Bu yıl 82’ncisi düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı, ne en büyük fuar alanına sahip ne de İsviçre otomotiv üretimi açısından dünya lideri. Fakat bu durum fuarın büyük yeniliklere ev sahipliği yapmasına engel olmuyor. Bunun en güzel kanıtı, son dönemde artan ekonomik ve ekolojik baskılarla daha küçük araçlar kullanmaya itilen AvrupalI kullanıcılar için çok önemli olan kompakt sınıf üyelerinden en önemli üçünün tanıtımının bu yıl Cenevre’de yapılması…

Mercedes ilk önden çekişli hatchback’i olan A Serisi’ni, Audi başarılı kompakt sınıf üyesi A3’ün yeni neslini, Volvo da 5 kapılı kompakt hatchback’i olan V40’ı ilk defa Cenevre’de tanıttı. Tabii cetvelin öbür ucunda da Ferrari’nin en güçlü modeli olan F12 Berlinetta ve Lamborghini Aventador’un yeni versiyonu olan 1 gibi süper sporcular yer aldı…

Ford B-Max

Ford da fuarda önemli yenilikleriyle yer aldı. Bunlar arasında küçük MPV olarak adlandırılabilecek B-Max ön plana çıktı. Opel Meriva’ya rakip olarak hazırlanan B-Max’in en vurucu özelliği B sütununun olmaması. Bu sayede arka kapılar da geriye doğru açıldığı için

1,5    metrelik kesintisiz boşluktan otomobilin içine giriş ve çıkış son derece kolay yapılıyor. B sütunu ya da diğer değişle orta direk bulunmayan karoser yapısı nedeniyle kapıları çevreleyen tüm bölümler güçlendirilmiş. B-Max, 1.0 litrelik 3 silindirli EcoBoost motorun 100 HP ve 120 HP’lik versiyonları, 1.6 litre Duratec 105 HP (6 ileri Powershift’e de sahip), 1.4    litre 90 HP Duratec benzinli ve 1.6 litre 95 HP TDCi dizel motorlarla üretiliyor.

Ferrari F12 Berlinetta

Cenevre’de en kalabalık standlardaıı biri Ferrari’ninkiydi. Bu ilginin sebebiyse 599 GTB Fiorano’nun halefi olan Fİ2 Berlinet-ta’ydı. Özellikle Ferrari için farklı bir tasarıma sahip arka kısmı ve performans rakamlarıyla öne çıkan Fİ2 Berlinetta, henüz fiyatı belli olmamasına rağmen Türkiye’den 4 adet sipariş aldı. F12 Berlinetta’nın 6262 cc hacmindeki V12 motoru, 740 HP güç ve 690 Nm tork üretiyor. Böylece en güçlü seri üretim Ferrari unvanını alan F12 Berlinetta, çift kavramalı otomatik şanzımanıyla 0-100 km/s hızlanmasını 3.2, 0-200 km/s hızlanmasınıysa 8.5 saniyede tamamlıyor. Son hızı 340 km/s olarak açıklanan otomobilin 100 km’deki ortalama yakıt tüketimiyse 15 litre olarak veriliyor.

Lamborghini Aventador

Lamborghini, konsept gibi görünen ancak yola çıkmaya hazır şov otomobiliyle Ferrari’den geri kalmadı. Aventador J adı verilen, tavanı ve ön camı bulunmayan otomobilin altyapısı seri üretim Aventa-dor’dan geliyor. 1110 mm’yle şimdiye ka-darki en alçak yapılı Lamborghini unvanını taşıyan Aventador J’in uzunluğuysa 4890 mm. 6.5 litre 700 HP’lik V12 motoru 690 Nm tork üreten Aventador J’in son hızı 300 km/s. Dört tekerlekten çekişli otomobilin diğer bir önemli özelliği de fuarda satılmış olması. Alıcısı açıklanmayan otomobilin satış fiyatıysa 2.2 milyon euro.

Eğer bu otomobilin alıcısı Türkiye’deyse toplam maliyet yaklaşık 5 milyon euro seviyesine ulaşıyor.

Audi A3

Kompakt sınıftaki yeniliklerden biri de Audi A3’tü. Tasarım olarak Audi’nin diğer modellerinden çok da ayrılmayan yeni A3’ün asıl önemli özelliği karoserinin altında gizli. A3, VW Grubu’nun yeni ortak modüler platform teknolojisi MQB’nin ilk örneği. Bu teknoloji sayesinde VW Grubu markalarının farklı modelleri sadece aynı platforma sahip olmakla kalmayacak, aynı bantta da üretilebilir hale gelecek. Uzunluğu 4237 mm olan yeni A3’ün ağırlığı yerini aldığı aynı donanım ve motora sahip versiyona göre 80 kg azaltılmış. Böylece performans artışının yanı sııa yakıt tüketimde de azalma sağlanabilmiş. 23 mm uzayan dingil mesafesi de içeride daha geniş alan anlamına geliyor. Yılın üçüncü çeyreğinde Türkiye’de de satışa sunulması beklenen yeni A3’te ilk etapta 1.4 litre 122 HP TFSl ve 1.8 litre 180 HP TFSİ benzinli ile 2.0 litre 150 HP TDI dizel motor seçenekleri sunulacak. Daha sonra 1.6 TDI dizel versiyon da aileye eklenecek.

Mercedes A Serisi

Lüks otomobil sınıfının en önemli temsilcilerinden Mercedes, kompakt sınıfa iddialı bir giriş yaptı. 1990’lı yılların sonlarında satışa sunulan A Serisi, minivanlara benzeyen yüksek yapısı nedeniyle beklenen ilgiyi bir türlü göremedi. Mercedes daha fazla direnmedi ve bilindik lıatchback karoseriyle yeni A Serisi’ni tanıttı. Özellikle burun ve profilde güçlü ve sportif hatlarıyla dikkat çeken A Serisi, Mercedes tarihinin ilk hatchback modeli olarak BMVV ve Au-di’nin karşısına çakıyor. Mercedes’in tepe ismi Dr. Dieter Zetsche, bu iki rakipten yüzde 50’şer pay almayı hedeflediklerini açıkladı. Son derece zengin güvenlik donanımlarıyla yollara çıkacak olan A Serisi’nde A180 (115 HP), A200 (156 HP), A250 (211 HP) benzinli, A 180 CDI (109 HP), A 200 CDI (136 HP), A220 (170 HP) dizel motorlar sunulacak. Henüz kesinlik kazanmasa da yeni A Serisi’nin eskisiyle aynı fiyat seviyesinde olacağı açıklandı. Buna göre Türkiye’de başlangıç fiyatının 25 bin-28 bin euro aralığında olması beklenebilir. Mercedes A Serisi, Türkiye’de yıl sonunda satışa sunulacak.
Volvo V40

Volvo’nun kompakt sınıftaki ikinci modeli olan V40, C30’un 5 kapılı versiyonundan çok daha fazlası. Artık iyice yaşlanmaya başlayan bu modelin aksine tamamen yeni olan V40, görünümüyle de bunu hemen kanıtlıyor. Otomobilin tasarımı oldukça modem ve özellikle iç kısmında Vol-vo’dan alışık olmadığımız genç ayrıntılara rastlamak mümkün. Motor seçeneklerinde ülkemiz için en önemli olan doğal olarak 1.6 litrelik 115 HP güç üreten dizel motor olacak. Bu motor çift kavramalı otomatik şanzımanla birlikte de sunulacak. Bunun dışında yine 1,6 litrelik hacme sahip türbo beslemeli bir benzinli motor da 180 HP ve 150 HP güç üreten versiyonlarıyla V40’ta kullanılacak. Daha fazla güç isteyenler içinse Volvo’nun bilindik 2,5 litrelik 5 silindirli T5 motorunun 254 HP güç üreten versiyonu sunuluyor. Her Volvo gibi V40 da güvenlik açısından çok yenilikçi ve ilk yaya hava yastığı bu modelle görücüye çıkıyor. Bu donanım motor kaputunun iç kısmında saklı hava yastığının bir çarpma sonucu açılması ve yayaların ön camdan darbe almasının önlenmesini amaçlıyor. V60 yılın son çeyreğinde ülkemizde de satışa sunulacak.

  Balık Tadı Veren Kuzu Üretildi

Opel Mokka

Opel’in ilk küçük SUV’u olan Mokka, artık şehir hayatında kendine daha fazla yer bulmaya başlayan yerden yüksek araçlar modasına uyum çalışması. 4.28 metrelik uzunluğuyla kompakt bir hatchback’ten daha kısa olan Mokka, buna karşılık yüksek yapısıyla kendini daha heybetli göstermeye çalışıyor. SUV’un 18 inçlik büyük ebatlı jantlara sahip olması da bu etkiyi güçlendiriyor. Mokka’ııın tek hedefi göz boyamak değil. İç mekanda sunulan farklı genişlikteki 19 eşya gözü, değişken koltuk katlama sistemi gibi özellikler ailelerin de mutlu olmasını sağlayacak. Mokka’nın motor seçenekleri arasında, Astra ve Insigııia’da da kullanılan 1.4 litrelik türbo beslemeli benzinli motor ve 1,7 litrelik dizel motor dikkat çekiyor. Opel’in emektar 1.6 litrelik 115 HP güç üreten motoru da Mokka’da kendine baz motor olarak yer bulacak. 1.4 litrelik benzinli ve dizel motorda 6 vitesli otomatik şanzıman seçeneği de sunulacak ve bütün motorlarda start&stop elektroniği kullanılacak. Bunun dışında kaygan zeminlerde aracın hızını elektronik yardımıyla sabitle-meye yarayan eğim iniş yardımcısı ve elektronik denge sistemi ESP de donanım listesinde olacak. Mokka’nın ülkemizde satışı için ekimi beklemek gerekecek.

Peugeot 208

Fransız üreticinin küçük sınıftaki temsilcisi 207 emeklilik günlerine hazırlanırken yerini doldurmaya çalışacak olan 208 de tanıtıldı. Selefinden daha kısa ve daha alçak olan 208, bu özelliğine eklenen yeni üretim teknolojilerinin de etkisiyle ondan ortalama 110 kg daha hafif olmayı başaracak. Öyle ki yeni modelin baz versiyonunun ağırlığının 975 kg olacağı açıklandı. Küçülen boyutlara rağmen otomobilin bagaj hacminin 15 litre ve arka koltuklardaki diz mesafesinin 5 cm artmış olmasıysa büyük başarı. Otomobilin genel tasarımı Peugeot’nun Murat Günak tarafından tasarlanan 206’dan bu yana küçük sınıfta kullandığı çizgilerden çok farklı değil. Buna karşılık iç mekanda kullanılan yeni kokpit yapısı mui-timedya sistemi oldukça yenilikçi. Otomobilin benzinli motor seçenekleri 1.0 litrelik 68 HP güç üreten motordan başlayacak ve Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan GTi konseptindeki 1.6 litrelik 200 HP civarı güç üreten motora kadar uzanacak. Dizel motor seçenekleri 207’de olduğu gibi 1.4 ve 1.6 litrelik HDi’lar olacak. 208’de elektronik denge sistemi ESP standart olarak sunulacak.

BMW 6 Serisi GranCoupe

Mercedes’in CLS ile açtığı yolda ilerleyen BMW de en sonunda 4 kapılı coupe’si-ni tanıttı. Beklendiği gibi coupe ve cabrio seçenekleri olan 6 Serisi üzerine inşa edilen 4 kapılı coupe, GranCoupe olarak tanımlanıyor ve genel tasarımıyla sportif bir cou-pe’yle konforlu bir sedan arasında köprü kurmaya çalışıyor. Her ne kadar adında coupe tanımı olsa da GranCoupe’nin amacı en az 4 kişiye konforlu bir yaşam alanı sunmak ve bunun için de 6 Serisi Coupe’nin 111 mm uzaması gerekmiş. Sonuçta boyu 5 metreyi 1 cm geçen otomobil, ferah olmasa da rahat yaşam alanları ve 460 litrelik bagaja sahip olmuş. Otomobilin motor yelpazesi de doğal olarak 6 Serisi’nden ^ alınacak. Yani benzinli motorlar 640i ve 650i olarak adlandırılıp 320 HP ve 450 HP güç üretirken tek dizel motor 640d olarak adlandırılacak ve 313 HP güce sahip olacak. GranCoupe’de internet bağlantısı, 10.2 inçlik ekran, araç ve navigasyon bilgilerini cama yansıtan head-up display ve gelişmiş park kamerası gibi sistemler sunulacak.

Porsche Boxster

Porsche’nin en küçük modeli olan Boxs-ter, üçüncü nesliyle tekrar gönüllerdeki yerini almaya hazırlanıyor. Ortadan motorlu roadster’in tasarımında, Alman geleneklerini yerine getirilerek köklü değişimler yerine modernleşmeye gidilmiş. Otomobilin en büyük özelliğiyse son dönem modasını takip eder şekilde yeni üretim teknolojileri ve malzemeleriyle düşürülmüş ağırlığı. Yeni Boxster aynı donanıma sahip selefinden 35 kg kadar daha düşük ağırlığa sahip. Üstelik bu durum arttırılmış iz genişlikleri ve 6 cm daha uzun aks mesafesine rağmen elde edilmiş. Eskiden olduğu gibi kumaş tavana sahip olan otomobilin sürücüsünü gök-yüzüyle buluşturması sadece 9 saniye sürüyor ve bu işlem 50 km/s hıza kadar tam otomatik olarak gerçekleştirilebiliyor. Roadster?in gövdesinin tam ortasında yer alan motor bölümü, Boxster’da 2.7 litrelik Boxster S’te ise 3.4 litrelik boxer motorlarla dolduruluyor. Standart modelin 265 HP güç üreten motoruna karşılık S’in motoru 315 HP güç üretiyor. Otomobilin motorları 6 vitesli manuel ya da 7 vitesli çift kavramalı otomatik şanzımanla birlikte kullanılıyor.

Skoda Citigo

VW Grubu’nun yeni şehir minilerinden Skoda markasıyla üretileni olan Citigo, 3.56 metrelik uzunluğu ve 1,65 metrelik genişliğiyle büyük şehir karmaşası için en iyi çözümlerden biri gibi görünüyor. Küçük boyutlarına karşın iç mekanında 4 kişi için yeterli alanı sunabilmesi ve hala makul bir yükleme alanına sahip olması küçük otomobilin en büyük artılarının başında geliyor. Bu artılar tabii ki düşük ağırlığın ve küçük motorların yardımıyla gelen düşük tüketimle devam ediyor. 1.0 litrelik 3 silindirli benzinli motorun 60 Hp ve 75 HP güç üreten versiyonlarını kullanan Citigo, 100 km’de motor gücüne göre 4.5 ya da 4.7 litre yakıtla yetinebilme iddiasında. Otomobilin güvenlik donanımıysa küçüklüğüyle tam bir tezat olacak şekilde zengin. Ön, yan ve perde hava yastıklarının yanında ESP sistemi de standart donanımda ve 30 km/s hıza kadar otomatik fren yapabilen acil durum yardımcısı da donanım listesinde yer alıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir