Anasayfa / Kariyer ve İş / CEO’LAR NE OKUYOR?

CEO’LAR NE OKUYOR?CEO’LAR NE OKUYOR?

DÜŞMANLARI MÜTTEFİKLERE DÖNÜŞTÜRMEK
Son dönemde Kitami Masao’nun “Kılıçsız Samuray” adlı kitabını okumalı.Kitapta özetle Japonya’da bir köylü iken imparatorluğun zirvesine yükselmiş bir lider olan Toyotomi Hideyoshi’nin sıra dışı liderlik özellikleri anlatılıyor.Her türlü organizasyon içerisinde bireylerin olumsuzluklar karşısında boyun eğmeden yola nasıl devam edeceklerini gösteriyor.Pes etmeden,sağlam bir irade göstererek,takım arkadaşlarının güvenini kazanıp onların enerjilerinisinerjiye dönüştürmenin gerekliliğini anlatıyor.Tüm yönetici ve yönetici adaylarının okuması tavsiye ediliyor.

HER YÖNETİCİ “GELECEK 10 YIL”I GÖRMELİ
Şu ara George Friedman’ın iki kitabı The Next Decade ve The Next 100 Years’ı okumalı.Bu kitap tam anlamıyla bir iş kitabı olmamasına rağmen iş hayatını çok ilgilendiriyor.Bir iş adamı için özellikle Türkiye’nin gelecekteki olası konumunu ortaya koyması nedeniyle de önemli bir kitap olarak görülüyor.Özellikle yurtiçinden baktığımızda ülkemizin önemini küçümsediğimizi gösteren bir yayın olması bakımından bu tip kitapların okumasında fayda olduğu düşünülüyor.

LİDERLİK YOLUNDA DUYGUSAL ZEKA
Son dönemdeki “Great People Decisions.”Yazarı Claudio Fernandez Araoz olan kitap,tüm yöneticiler için son derece önemli bir iş olan doğru kişi doğru iş denklemine hem teorik hem pratik bir yaklaşım ortaya koyuyor.Başarıyı getirecek olan doğru ekiplerin oluşturulmasında önemli olan faktörleri analiz ediyor.Belki de hepsinden önemlisi bir pozisyon için doğru adayın nasıl seçilmesi gerektiği konusunda yılların deneyimiyle elde edilmiş olan tecrübeyi paylaşıyor.
SEN ÖLÜNCE KİM AĞLAR?
Robin Sharma’nın yazdığı “Sen Ölünce Kim Ağlar” adlı eseri okumalı.Kitapta,100 başlıktan oluşan hikayelerle ve minik alıntılarla desteklenmiş tavsiyeler var.Kitapta,arkanızda bıraktığınız her güzel işin sizden sonra gelenlere iyi bir örnek olması gerektiğinin altı çizilmiş.Stres yönetimi,iletişim eksikliğine yönelik tavsiyeler,zaman yönetimi gibi konularla bezenmiş eserde yöneticiler kendilerine dair sözler bulabilir.

  Yeni Mezunlar İçin 5 Adımlık Hareket Planı

ORTA ASYA VE KAFKASYA EKONOMİLERİ
Ö.Selçuk Emsen’in Siyasal Yayınları’ndan çıkan “Orta Asya ve Kafkasya Ekonomilerine Bir Bakış” isimli kitabında Türkiye’nin fazlasıyla dış ticaret yaptığı ülkelerin bulunduğu Orta Asya ve Kafkasya ekonomilerine detaylı bir inceleme ile bakılmış.Bu çalışmada 1991-2008 dönemini kapsayan yıllar için veri seti oluşturularak,Orta Asya ve Kafkasya’da bulunan ülkelerdeki geçiş döneminde ekonomik büyümeye etki eden faktörleri belirlemek amacıyla ekonometrik analizler yapılmış.

AVRUPA’YA HAYIR DİYEBİLEN TÜRKİYE
Cem Kozlu,AB sürecinde dünü ve bugünüyle merak edilen birçok konuya yeni bir pencereden bakarken farklı açılımlar getiriyor.AB gerçeğinin perde arkasını,kimi ülkelerin tutumunu tek tek ele alarak AB’le aramızdaki ilişkilerin geldiği noktayı ve Avrupa’nın geleceğini irdeliyor.Cem Kozlu,bu yönde.AB düşüncesiyle yüzleşmek gerektiğini belirtiyor.AB kriterlerini yakaladıktan sonra gerekirse Avrupa’ya “hayır” diyebilmek gücüne ulaşmanın önemli olduğunu vurguluyor.

AMERİKAN YÜZYILININ ÇÖKÜŞÜ
“Amerikan rüyası sona mı erdi?”sorusunun kitaplaşmış cevabı:F.William Engdahl’dan Amerikan Yüzyılının çöküşü.Prof.Dr.Oktay Sinanoğlu’nun önsözüyle yayınlanan kitapta Sinanoğlu şunları söylüyor:”Bu kitap bir grup uluslararası bankacının Wall Street’i kurması ve Birinci Dünya Savaşı’na kadar Londra’yıda aynı şekilde yönetmesinin tarihi.Uluslararası bankacıların tek amacı dünyayı kontrol altında tutabilecekleri bir siyasi düzen kurmak.”

Myfikirler.com
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir