Anasayfa / Kariyer ve İş / CEO’lara Öneriler, Yöneticilere Tavsiyeler

CEO’lara Öneriler, Yöneticilere Tavsiyeler

CEO’lara Öneriler, Şirket Ceo’larına Öneriler, Ceo’lara Tavsiyeler, Ceolara Bilgiler, Liderlere Öneriler, Liderlere Tavsiyeler, Ceoların Karar Vermelerini Geliştirmek, Yöneticilere Tavsiyeler, Yöneticilere Öneriler, Yöneticiler ve Karar Verme Bilgileri

Başkan George W. Bush, “ben karar vericiyim” demişti. Doğruydu.(Acemi kelime seçimi haricinde).Bush ABD hükümetinin başkanıydı,bir CEO’ydu.Liderler çoğunlukla şirketlerin/organizasyonların zor zamanlarında karar vermek zorunda olan kişilerdir.

Aşağıdaki maddelerde liderleri bilgilendirmek ve karar vermelerini geliştirmek için bazı öneriler yer alıyor:

1-) Gruplar bireylerden daha zekidir,Öneri alın.Herkesi dinleyin.Bu sayede karar vermek de kolay olacaktır.

2-) Bir mutfak dolabınız olsun.(Bu tabir ilk defa Amerikalı Başkan Andrew Jackson tarafından 1832 yılında kullanıldı.)Mutfak dolabında yer alan kişiler genellikle liderin organizasyonunda yer almayan dürüst danışmalarndan oluşur.Bu kişiler,liderlerin yanlış yapmasına bilerek asla izin vermez.Dışarıda bir göz olarak,objektif bir şekilde organizasyon içinde görülen tüm durumu,filtrelemeden yöneticiye oluştururlar.

3-) Kararların ne zaman verilmesi gerektiği konusunda net olun.Eğer bir kararın 60 saniye içinde verilmesi gerekiyorsa 59 saniyesini düşünerek kullanın.Sonuç kararı bir kez verdikten sonra geri adım atmak daha zordur.Bunun yanında,doğal olarak,iyi düşünülerek verilen bir kararda yanlış yapma ihtimali düşer.

4-) Belirsizlik,net olmayan durumlar ve önemli bilgi eksikliği her zaman vardır.Mükemmel liderler bu belirsizlikle zayıf liderleden daha iyi başa çıkar.Bilinmeyenden korkmaz ve bunun organizasyon içinde olağan bir durum olduğunu kabul ederler.

5-) Karar vermek bilgi ile başlar.Sizin yaşınız kadar deneyiminize ,gözlemlerinize ,içgüdülerinize bağlı olarak sayısız bilgi kaynağı vardır.Bu bilgi kaynaklarından ulaşabildiğiniz kadarına ulaşıp,mümkün olduğunca veri elde etmek size avantaj sağlayacaktır.6-) Danışmanlar her zaman üstün bir noktadan gelir.Bu üstün noktaların hangi öneriyi daha iyi kapsayacağından emin olun.

7-) Gerçekler yorumlardan çıkar.Farkı ve bütün yorumları bildiğinizden emin olun.

8.) Her zaman kendi düşüncenize inanmayın.Doğal eğiliminizle savaşın ki “motive olmuş muhakemenizi”,”motive olmuş inancınızı”utandırın.Çünkü belki siz bilinç altında pozisyonunuzu destekleyecek şekilde gerçeklere ve argümanlara bakıyosunuzdur.Belki sizin pozisyonunuza ters düşecek gerçekleri reddediyorsunuzdur.Objektif olmak için savaşın.Motive olmuş muhakemeniz,inançlarınızı mantıksallaştırmak,geçmiş kararlarınızı matıksallaştırmak her zaman gerçekler için kozdur.
Bağnaz kişiler aykırı gerçeklere,bilimsel kanıtlara,hatta herkesin şahit olduğu gerçeklere bile inanmazlar.Kuşkulanmak her zaman yeni çözümlere ufuk açar.

9-) Her zaman başınıza gelebilecek en kötü şey için karar verin.Genellikle en kötü şey yönetilebilirdir.

10-) Olasılıklar,olasılıklar,olasılıklar…Sizin kendi ve grubunuzun deneyimine bağlı olarak,bir şeyin olma ve olmama olasılığını aritmetik olarak biçimlendirin.Bu sayede her türlü senaryoya hazırlıklı olabilir ve yatırım yaptığınız bir iş ya da bir süreç olsa da olmasa da hazırlıklı olabilirsiniz.

11-) Düşündüğünüz şeye olan güveni yüzde 50’ye düşürün.Siz lidersiniz.Siz kendinden aşırı emin kişilersiniz.Kim net/kesinlik hakkında gerçekten ne bilir?Bildiğiniz şeyler hakkında alçakgönüllü olun.

12-) Hedeflenmemiş/istenmeyen tüm sonuçları hesaplayın.İstenmeyen sonuçlar politikacılar için bir kaçış mazereti olabilir ama CEO’lar için değil.İşteki istenmeyen sonuçlar,CEO’lar için gerçek bir sonuç olacaktır.

13-) Ellerinizi ovuşturmayın ve sızlanmayın.Suçlamayın.Eğer yöneticiniz ya da siz,arabayı hendeğe sürüklüyorsa siz hızlıca arabayı o yoldan çekin.Sonuçta kötü bir durum olduğunda sızlanmak o durumu daha iyi bir noktaya taşımaz.Hemen aksiyon alıp,durumu kurtarmaya çalışmak daha mantıklıdır.

14-) Eğer içeriği tam anlamışsanız,karar verirken yüksek oranda içgüdülerinizle kalabalığın gürültücü sesini yok saymak iyidir.Sezgilerinizi mantık ile birleştirirseniz bir sorun çıkmaz.Kendinizi dinlemeyi öğrenin.

15-) Krizlerde sakin olun.Karar verin,tetiği çekin,yatağa gidin,kalkın,eleştirin.Eğer yeni gerçekler,yeni bilgiler değişikliğin nedeni anlamına geliyorsa o zaman kendi kararınızı gözden geçirin.

Myfikirler.com
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir