Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Cep Telefonu Büyüklüğünde Yeni Nesil Baz İstasyonu

Cep Telefonu Büyüklüğünde Yeni Nesil Baz İstasyonu

Çevreye duyarlı istasyonun hem 3G hem de geleceğin mobil teknolojisi 4G için yeterli olacağı tahmin ediliyor.
Lightradio Türkiye’nin tanıtımı, Alcatel-Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kançal ile Alcatel-Lucent Bell Laboratuarları İngiltere ve İrlanda Direktörü Sam Samuel’in katılımıyla Santral İstanbul’da yapıldı.
Gazetecilerin de ilgiyle izlediği toplantıda dünya nüfusunun yüzde 59’unun cep telefonu kullandığını aktaran Ali Kançal toplam mobil aygıt sayısının ise 5 milyarı bulduğunu vurguladı. Kançal, “Tahminler önümüzdeki üç sene içinde 6,5 milyar mobil bağlantıya ulaşılacağına işaret ediyor. 2013’te cep telefonları dünya çapında en yaygın web erişim aygıtları olarak PC’lerin önüne geçecek. Bell Laboratuarları’ndaki faaliyetlerimize göre ise 2015’te akıllı telefon sayısında 18 kat, kablosuz veri trafiğinde ise 30 kat artış göreceğiz.” dedi.
Tipik 4G akıllı telefonların 2015’te ayda 3,4 GB veri tüketmesinin beklendiğini dile getiren Kançal, lightradio teknolojisinin önemini şöyle açıkladı:
“Bu değer 3G akıllı telefonların veri tüketiminin 8 katı anlamına geliyor. Gelişen mobil teknolojilerin yaygınlığı 21’inci asra damgasını vuran sorunları da beraberinde getiriyor. Halihazırda baz istasyonları ve GSM teknolojisinin yarattığı çevresel ve ekonomik sorunları göz önüne alırsak altyapı imkanları ile gelecekteki kullanım artışının karşılanması mümkün görünmüyor. Bu noktada lightradio zamanın en büyük buluşu.”KURULUMDA YÜZDE 60, ENERJİ TÜKETİMİNDE YÜZDE 50 TASARRUF
“Artık daha minimal ağlara ihtiyaç var. Alcatel-Lucent olarak, Bell Laboratuarları ve önemli ortaklarla bir araya gelerek yeni ve radikal bir baz istasyonu yarattık.” diyen Kançal’ın verdiği bilgiye göre yalnızca bir cep telefonu büyüklüğünde olan lightradio hem 3G hem de geleceğin mobil teknolojisi 4G için yeterli olacak.
Kurulum maliyetlerinde yüzde 60’a varan oranlarda tasarrufa imkan tanıyacak ürün, mevcut baz istasyonlarından yüzde 50’ye varan oranda daha az enerji tüketecek. Lightradio ile LTE ve Küçük Hücre konuşlandırmaları buluşturularak sadece 3G altyapısında bile yaklaşık yüzde 50 TCO tasarrufu elde etmek mümkün.
Basın toplantısında baz istasyonunun teknik özelliklerini Bell Laboratuvarları İngiltere ve İrlanda Başkanı Sam Samuel anlattı. Samuel’e göre lightradio çevresel ve ekonomik anlamda sunduğu tasarruf ile dünyanın en büyük buluşlarından biri.

HEDEF 100 MİLYAR EURO
Lightradio teknolojisi kurulum kolaylığı sayesinde dünyanın dört bir yanında mobil teknolojiyi ulaşılabilir hale getirirken, GSM kullanıcılarına da daha düşük maliyetli iletişim vaat edecek. Artık 2G-3G veya geleceğin mobil kullanım teknolojisi 4G için ayrı ayrı istasyon ya da parçalar olmayacağının altını çizen Alcatel-Lucent Yönetim Kurulu Başkanı Kançal, “Lightradio ile her türlü mobil ihtiyaç en az maliyet ve enerji ile elde edilecek. Firma olarak 2018’e kadar yeni nesil baz istasyonu ile 100 milyar eurodan daha fazla bir piyasa hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.
Alcatel-Lucent lightradio ürün ailesi Geniş Bant Aktif Dizilimli Anten, Çok Bantlı Uzak Radyo Başlığı, lightradio Taban Bant İşlem Birimi, lightradio Kontrolü ve 5620 SAM ortak yönetiminden oluşuyor. Geniş Bant Aktif Dizilimli Anten, sene sonuna doğru denenecek ve 2012’de ürün ailesi ile birlikte kullanılabilecek. 2012, 2013 ve 2014’ün Ma
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir