Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Cep telefonu pazarında neler olacak?

Cep telefonu pazarında neler olacak?

Cep telefonu pazarında neler olacak?

CEP telefonları hayatımıza girdiğinden bu yana yükselişini sürdürüyor, ilk telefonlar hadi neyse de şimdiki telefonların hepsi “akıllı”… Bu sayede birçoğumuz hareket halindeyken bile internet dünyasından kopmuyoruz. Diğer bir deyişle sürekli online durumdayız.

Cep telefonu pazarının asıl yükseleninin akıllı telefonlar olduğunu belirtmek gerekiyor. Her yerden internete erişmemizi sağlayan akıllı telefonların sayısının 2014 sonuna kadar 1 milyarı geçeceği tahmin ediliyor. Bu tahmini yapan, bankacılık ve fiııans alanında faaliyet gösteren isviçreli Credit Suisse. “Bankalar ne anlar telefondan” demeyin. Mantıklı şeyler söylüyorlar.

HUAVVEI VE QUALCOMM YÜKSELİŞTE

Merkezi Zürih’te bulunan Credit Suisse, akıllı telefon sayısının katlanarak artmasında Çinli kullanıcıların talebinin ve her gün bir yeni ucuz akıllı telefon modelinin daha piyasaya arz edilmesinin etkili olduğunu ifade ediyor. Tahminlere göre küresel ölçekte yüzde 46 büyümeyle akıllı telefon satışı bu yıl sonuna kadar 687.9 milyon adedi bulacak.

Credit Suisse analisti Kul-bindcr Garcha, Çin’deki talep hareketliliğine dikkat çekerek ülkenin 2014 yılında dünya akıllı telefon pazarının yüzde 22’sini almasını öngörüyor. Garcha’ya göre Apple, 2012’de pazarın yüzde 23’ünü elinde bulunduracak. Tabii bunda söz konusu şirketin inovasyon ve ekosiste-mine yaptığı yatırımın önemli payının olduğunu meye gerek yok.Samsung ve Huavvei, önümüzdeki yıllarda yıldızı daha da parlayacak akıllı telefon üreticileri arasında sayılıyor. Bir zamanlar lider konumda yer alan Nokia’nın, rekabetçi fiyat ve operatör işbirlikleriyle gelecek yıl içerisinde payını yüzde il civarında artırabileceği tahmin ediliyor.

İsviçreli finans devinin değerlen dirmesinde, Google’ın satın aldığı Motorola Mobility ve Asya köken li HTC ile Sony’nin 2012’de has sas bir dönemden geçebilecekleri; BlackBerry’nin üreticisi Kanadalı RİM’in ise hızlı bir pazar kaybı yaşayabileceği uyarısı yapılıyor. Credit Suisse’in analizinde çip üreticisi Qualcomm’un lisanslama işinde yüzde 17 artış tahmin ediliyor. Dolayısıyla hisse senedi birim fiyatında 10 dolarlık artış görülebileceği de ekleniyor.

SATIŞ FURYASI

Credit Suisse’nin tahminlerini açıkladık. Şimdi de kendi tahminlerimizi açıklayalım. Siz de bizim tahminlerimizle Credit Suisse’inkileri birleştirerek kendi tahminlerinizi oluşturun.

Yaklaşık 8 ay önce Goog-le, tarihinin en pahalı satın almasını, Motoro-la’nın rnobil bölümüne 12.5 milyar dolar ödeyerek yaptı. Google, patentleri için satın aldığı Moto-rola’nın mobil cihazlarının yapısı üzerinde köklü bir değişikliğe gitmemişti. Bu yüzden Motorola, Google’ın üzerinde bir yük gibi duruyordu. 90’dan fazla ülkedeki 20 bin Motorola çalışanının geleceği de belirsizliğini koruyordu.

Derken bir kahraman ortaya çıktı. Çin markası Huavvei, duyumlarımıza göre Google’ın elindeki Motorola’yı satın almak istiyor. Akıllı telefon pazarında şimdilik adı okunmayan Huawei, bu hamleyle birlikte güçlü bir oyuncu olmayı düşünüyor. Bu yıl içinde satış gerçekleşirse şaşırmayın. Diğer taraftan Nokia ise hala olumsuz gidişini olumluya çevirmeye çalışıyor. Fakat işi zor. Dolayısıyla Nokia cephesinde de bu yıl içinde bir satış bekliyoruz. En kuvvetli aday ise Microsoft. Buraya notlarımızı düşelim.

Son olarak Blackberry telefonlarıyla tanıdığımız RİM ile ilgili tahminimizi yazalım. Bu yılın sonuna doğru RIM’ın satışı gündeme gelebilir. 2013’te de satıldığını duyarsak şaşırmayalım.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir