Anasayfa / Makaleler / Cep telefonu teknolojisi 40 yıl önce icat edilmişti

Cep telefonu teknolojisi 40 yıl önce icat edilmişti

Cep telefonu teknolojisi 40 yıl önce icat edilmişti. Bugün günlük hayatın ve iş yaşamının vazgeçilmez öğelerinden birisi. Cep telefonları, dünyanın en yaygın kullanılan elektronik cihazı haline gelmiş durumda.

cep telefonu teknolojisiCEP telefonları geçtiğimiz hafta 40’ıncı yılını doldurdu. Çağımızın en önemli, en yeni buluşu olarak bildiğimiz telefonlar da “tarihi” olacak kadar eskimiş. Motorola şirketinin mühendislerinden Martin Cooper’ın, 1973 yılının nisan ayında, New York kentinde, rakip firmadan bir arkadaşını kıskançlıktan çatlatmak için “Seni cep telefonumdan arıyorum” demesi, efsanevi bir söz olarak hatırlanıyor.

Cooper’ın kullandığı cep telefonu DynaTAC, 25 cm uzunluğunda, bir kilo ağırlığında bir cihazdı. Herkesin “tuğla” olarak adlandırdığı bu telefonla sadece yarım saat konuşulabiliyor, şarj etmesi on saat sürüyordu. Fiyatı 3 bin 995 dolardı.

Cep telefonu icat edilmişti ama geniş kitlelerin kullanması için altyapıya yatırım yapılması gerekiyordu. Bu çalışmalar zaman aldı ve ilk ticari cep telefonları 1983’te satılmaya başlandı. Bugün dünya çapında 1.4 trilyon dolar yıllık geliri olan dev bir telekomünikasyon endüstrisi böyle doğdu.

1993-2003 arası cep telefonlarının küreselleşme dönemi oldu. Cepler, bilgisayarlarla, internetle, fotoğraf teknolojisiyle bütünleşti. Onlarla sadece konuşulmuyor, pek çok işlem yapılabiliyordu. Önceleri, iş adamlarının kullanması için uygun cihazlar olarak görüldü. Çünkü pahalıydılar. Fakat zamanla “ekonomi piramidi”nin tabanına kadar yayıldılar. Ekonomide piramidin tabanı, günde 2.5 dolarla geçinmek zorunda olan 4 milyar insan anlamına geliyor.

Boyutlar küçülüyor, ağırlıklar azalıyordu. Bugün tuğladan, kol saati telefonlara doğru gidiyoruz. Büyük bir ihtimalle bu yıl ilk kol saati mobil telefonları göreceğiz. Halen yedi milyar cep telefonu ve aksesuarı birbirine bağlı. Son beş yılda da akıllı telefonlar günlük hayatımıza girdi. Önümüzdeki 40 yılda ise 70 milyar cep telefonu ve elektronik cihazın birbirine bağlandığına tanık olacağımızı söylüyorlar.

Biz burada cep telefonlarının ne gibi işler yaptığından söz etmeyeceğiz. Başta genç okuyucularımız olmak üzere herkes bu teknolojiye zaten oldukça hakim. Sayfalarımızda cep telefonlarıyla ilgili küçük notlar vermeyi uygun gördük.

■ 1990’da 12.4 milyon olan cep telefonu abonesi, günümüzde altı milyara çıkmış durumda. Bu da tüm dünya nüfusunun yüzde 87’si demek.

■ Aslında cep telefonlarının 40 yıl değil, yüz yıldan fazla bir geçmişi var. ABD’li mucit Charles Alden, 29 Nisan 1906’da New York Dünya Ticaret Fuarı’nda “yelek cebi telefonu” adını verdiği bir telefonun tanıtımını yapmıştı. Ama teknolojisini geliştirip seri olarak üretemedi.

■ İlk mobil telefonlar, 1946’da ABD’de otomobillerde kullanıldı. Cihaz 36 kiloydu ve menzili de birkaç kilometreyle sınırlıydı.

■ İlk pratik ve yarı otomatik oto telefonunu 1956’da isveçliler yaptı.■ Halen cep telefonlarına sahip insanların sayısı, temiz su kaynaklarına ulaşabilen insanların sayısından çok daha fazla.

■ Yapılan bir araştırmaya göre her 10 cep telefonu abonesinden birinin, ikinci cep telefonu var. Bu telefonlar, ya aile dışı ilişkilerde ya da gizli iş anlaşmalarında kullanılıyor.

■ Bazı yardım kuruluşları, özellikle aile içi şiddete maruz kalan insanlara cep telefonu veriyor. Bu telefonlar genelde, yeniden gözden geçirilmiş (refurbished) telefonlar oluyor.

■ İsrail’de “koşer” cep telefonları kullanılıyor. Bu telefonlarla sadece konuşuluyor. Mesaj alışverişi, internete girme, fotoğraf çekme gibi özellikleri bulunmuyor.

■ Cep telefonlarında mesaj alışverişi o kadar büyük boyutlara ulaştı ki bu mesajlardan roman çıkaranlar bile oluyor. Cep romanları, yine geniş kitleler tarafından kolaylıkla indirilebiliyor.

■ Mobil telefonlardan enformasyon akışı, Reuters ve Yahoo gibi büyük şirketlerde bile gazetecilik bilgisi olarak kullanılabiliyor. Sri Lanka’da faaliyet gösteren “Jasmine News” haber kuruluşu, tamamen cep telefonlarından gelen bilgilerle besleniyor.

■ Dünyanın en büyük cep telefonu operatörü, tahmin ettiğiniz gibi China Mobile. 500 milyondan fazla abonesi var.

■ Pek çok ülkede otomobil kullanırken cep telefonuyla konuşmak yasak. Singapur, Japonya, Portekiz, Mısır ve İsrail’de “hands free” oto cep telefonu kullanmak da yasak.

■ ABD’de geçtiğimiz yıl 6 bin 145 kişi, trafikte dikkatsizlik nedeniyle hayatını kaybetti. Yaklaşık bin kadar ölümde, dikkatsizliğe cep telefonları neden oldu.

■ Yine ABD’de 2008 yılında, Chatsworth tren kazasında 25 yolcu öldü. Sebep, makinistin tren kullanırken 45 adet SMS göndermesiydi.

■ Birleşmiş Milletler’in araştırması, cep telefonu teknolojisinin diğer bütün teknolojilerden daha hızlı yayıldığını ortaya koyuyor. En az gelişmiş ülkelerde bile cep telefonları veya konuşma süreleri kiralanabiliyor, işporta tamirciler teknik sorunlarınıza çare olabiliyor.

■ Başta Mali olmak üzere pek çok Afrika ülkesinde halkın, doğum, nişan, düğün gibi etkinlikleri yakın dostlara ve akrabalara bildirmesi bir gelenek. Bunun için uzun tren yolculukları yapılıyor. Ama son yıllarda cep telefonlarıyla haber verilmesi, geleneklerin bozulmasından yakınan yaşlı kuşak ile genç kuşak arasında sürtüşmeye neden oluyor.

■ ABD’de insanların yüzde 86’sı televizyon izlerken bile cep telefonlarını kullanıyor. Bu nedenle televizyon endüstrisi, mobil uygulamaları ve reklamları, cep telefonlarına yönlendirmenin değişik yollarını arıyor.

■ Hindistan, cep telefonu paylaşımının en yaygın olduğu ülke. Kalabalık ailelerde bir cep telefonu bulunuyor ve bütün üyeler onu paylaşıyor. Küçük köylerde bile cep telefonu önemli bir kişide (örneğin öğretmende) var. Ama acil durumlarda bu telefonu herkes kullanabiliyor.

■ Kenya, Güney Afrika ve Filipin-ler’de cep telefonuyla para transfer edebiliyorsunuz. Cep telefonu operatörünün bir şubesine para yatırın, yüzlerce kilometre uzaktaki alıcı, yine başka bir şubeden parayı tahsil etsin. Banka yok. Ama küçük bir komisyon var.

■ Başta ABD, Ingiltere ve Çin olmak üzere pek çok ülke, cep telefonlarını güvenlik amaçlı kullanıyor. Cep telefonunuz kapalı da olsa sizi dinleyecek teknolojileri mevcut.

■ Güney Kore’de cep telefonuyla fotoğraf çekerken “bip” sesinin olması zorunlu. Amaç insanların mahremiyetini korumak.

■ 38 megapiksellik fotoğraf çeken cep telefonları var. Dijital fotoğraf makineleri bile ilk yıllarında 2 megapiksel çekebiliyordu.

■ Cep telefonu sahipleri, 11-18 ayda bir cihazlarını yeniliyorlar. Bu da “elektronik çöplüğe” neden oluyor. Çin, atılmış telefonların parçalarını söküp tekrar kullanıma sokuyor ama çöplüğün tamamını ortadan kaldırmış olmuyor. Avrupa ve Avustralya’da kullanıcılar, bir geri dönüşüm programına uygun hareket etmek zorundalar.

■ Futbolda “fair play” (adil oyun) olur da cep telefonunda “fair phone” (adil telefon) olmaz mı? Bunlar, çevreye zararlı materyaller ve devreler içermeyen cep telefonları.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir