Anasayfa / Kariyer ve İş / CFO’ların Mesleki Sorumlulukları ve Hedefleri

CFO’ların Mesleki Sorumlulukları ve HedefleriCFO’ların Mesleki Sorumlulukları ve Hedefleri, CFO’ların Kariyer Hedefleri, CFO’ların Maaşları, CFO’ların Aylık Kazaçları, CFO Kimdir, CFO Nedir, CFO’ların Görevleri

Michael Page tarafından yapılan European CFO Barometer 2011 araştırmasına göre, CFO’lar, her geçen gün biraz daha artan yönetim ve strateji belirleme becerisi de gerektiren, geniş kapsamlı birçok sorumluluk üstleniyor. Birçok CFO’nun ileriye dönük iddialı kariyer hedefi var.

Orta ve üst düzey yönetici seçme ve yerleştirme hizmetleri veren danışmanlık firması Michael Page International, 2.407 Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür (CFO) ve finansman müdürü ile yaptığı European CFO Barometer 2011 anketinde CFO’ların mesleki sorumlulukları ile kariyer fırsatlarına ve maaşlarına ilişkin bilgiler sundu.

Fransa, İspanya, Rusya, Almanya, İtalya, Belçika, İsviçre, Polonya, İsveç, Portekiz, Hollanda, Avusturya, Türkiye ve Lüksemburg’dan oluşan 14 ülkeden toplam 2.407 kişinin katıldığı araştırmada Türkiye’den 40 CFO yer aldı.

CFO’lar bu yıl şirketlerinde ve finans departmanlarında değişikliklere hazırlanıyorlar. Katılımcılara göre şirketlerin yüzde 54’ü satın alma süreçlerini iyileştirmek istiyor. Araştırmada ortaya çıkan sonuçlar:

– Ankete katılan CFO’ların başında bulunduğu finans departmanlarının yaklaşık olarak yarısında 10 kişiden az personel bulunuyor.
– Finans departmanı ne kadar küçükse, CFO’ların sorumluluk alanı, o kadar büyük ve çeşitli oluyor. Ankete katılanların çoğunluğu şirketin mali durumunu izlemek ve denetlemek şeklinde özetlenebilecek esas görev ve sorumluluklarının yanı sıra, idari görevler de üstlendiklerini dile getiriyorlar. CFO’ların yaklaşık yarısı hukuki konularla da meşgul olduklarını belirtiyorlar. Üstelik azımsanmayacak sayıdaki CFO da IT (Bilgi-İşlem), insan kaynakları, satın alma ve tedarik zinciri yönetimi bölümlerinin kapsamına giren görevleri üstleniyor.
Yıllık kazanç 60 bin avro
Pek çok şirkette CFO’lar şirket için hayati öneme sahip bir pozisyonda bulunuyor. CFO pozisyonunda çalışan bir kişinin CEO ile olan ilişkisi ve aldığı ücret de bu duruma yansıyor.
– Genel olarak CFO’lar yılda 60.000 avronun (prim ve yan ödemeler dâhil) üzerinde para kazanıyorlar.
– Anketi cevaplayanların yüzde 41’inin yıllık kazancı en az 120.000 avro.
– Yüzde 13’ünün kazancı ise 200.000 avronun üzerinde.
– Türkiye’de bonuslar dahil brüt maaş miktarı 80.000 ila 100.000 avro (200.000 – 250.000 TL) ve üzeri olarak değişiyor.
-Genele bakıldığında CFO pozisyonunda çalışan kadınlar, erkek meslektaşlarına göre daha az kazanıyor.
– Ayrıca gelir seviyesinin mesleki tecrübe ve şirketin hacmine paralel olarak da arttığı gözleniyor. İsviçre, Almanya ve Avusturya’daki CFO’la en çok kazanan CFO’lar olarak öne çıkıyor. Portekiz, İspanya, İsveç ve Polonya’da ücretler nispeten düşük.

  İyi Bir Patron Olmak İçin Öneriler

Yeni görevler istiyorlar
Birçok CFO’nun önümüzdeki 2 yıl içerisinde gerçekleştirmek istediği iddialı kariyer hedefleri vardır.
– Katılımcıların yüzde 17’si CEO ya da murahhas aza olmak istiyorlar. Bu orana ilaveten yüzde 46’lık bir kesim de mevcut pozisyonlarında yeni sorumluluklar ve görevler üstlenmeyi umuyorlar.
-CFO’ların yüzde 54’ü iş değişikliği yaparlarsa bunun en önemli nedeninin daha iyi bir maaş olacağını söylüyor.
– CFO’lar kariyerlerinde ilerlemek için strateji belirleme ve genel yönetim becerilerini geliştirmelerinin gerekliliğine inanıyorlar. Her on CFO’nun en az dördü sunum ve iletişim becerilerini artırmaya ihtiyaç duyduklarını düşünüyor.
– Özellikle 5.000’in üzerinde çalışanı olan şirketlerde görev alan CFO’lar genellikle uluslararası deneyime sahipler; bu gruba dahil olanların dörtte üçü – yüzde 17’si en az 10 yıl olmak kaydıyla – yabancı bir ülkede yaşamış ve çalışmış. Buna karşılık, 100’den az çalışanı olan şirketlerden ankete katılan CFO’ların yüzde 56’sının uluslararası deneyimleri bulunmuyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir