Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Chicago Oto Fuarı 2013

Chicago Oto Fuarı 2013Chicago oto fuarında ‘eski film’ yine vizyondaydı

Chicago oto fuariDünyanın en eski fuarı Chicago Auto Show bu yıl da otomobil severlerin ilgi odağı oldu. Etkinlik, otomobil teknolojisindeki en son yeniliklerin yanı sıra, bir fuar nasü ilgi çekici hale getirilir sorusuna verdiği ilginç yanıtlarla da dikkat çekti.

ABD’NİN Chicago kentinde düzenlenen Otomobil Fuarı (2013 Chicago Auto Shovv), McCormick Kompleksi’nde geçtiğimiz hafta otomobil tutkunlarına adeta bir görsel ziyafet sundu. Fuarda çok fazla bir yenilik yoktu ama zarif hatlara sahip yüzlerce model otomobil ziyaretçileri büyüledi. Kuzey Amerika’nın en büyük ve en uzun süreli otomobil fuarı olan Chicago Fuarı, yaklaşık 93 bin metrekarelik bir alanda üreticilerin müşteri çekme rekabetine sahne oldu.
ilk fuar 1901 yılında açılmıştı, tki yerel gazeteye ilan verilerek duyurulan fuarda sergilenecek çok fazla araç yoktu ama dönemin en başarılı pazarlama yöntemi uygulanmıştı. Chicago ve çevresinin en zengin 20 bin ailesi fuara davet edilerek, otomobil denen bu yeni icadın tanıtımı yapıldı. Stantların metrekaresi 10-15 dolara kiralandı, iki katlı Coliseum binasında giriş katı sergilenen araçlara, ikinci kat da üreticilere ve bayilere ayrıldı. Giriş ücreti 50 cent’ti. Bu yıl ziyaretçiler giriş ücreti olarak 12 dolar ödediler. Ve karşılığını fazlasıyla aldılar. Ziyaretçiler dünyanın en büyük kapalı deneme sürüşü pistinde istedikleri araca binip konforunu sınadılar. Geçmişte yaşanan birkaç tatsız olay nedeniyle yepyeni araçları sadece profesyonel sürücüler kullanıyordu. Bu yıl farklı bir uygulama da vardı. İsteyen, giriş ücreti olarak 250 dolar ödüyor, bu para da hayır kuramlarına gidiyordu.

Chicago oto fuari1

Fuar alanı o kadar büyüktü ki, yürümek istemeyenler 50 dolara elektrikli bir scooter kiralayıp dolaştı. Chicago Fuarı, dünyanın en eski fuarıydı ama araya giren iki dünya savaşı ve bir büyük ekonomik kriz nedeniyle sekiz yıl boyunca yapılamadı. Yine de 2008’de 100’üncü organizasyonu ile dünyanın en çok tekrarlanan fuarı unvanını ele geçirdi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da elektrikli ve hibrit (hem elektrikli hem benzinli) modeller ilgi çekti. Her şeye rağmen lüks otomobiller de gözdeydi. Her zevke ve her bütçeye göre otomobil vardı: Aile sedanları, dizeller, ekonomik otomobiller, minivanlar, pick-up’lar, spor otomobiller, coupe’ler, station wagon?lar, SUV’lar (Sport Utility Vehicle), yeşil araçlar, üstü açıklar, hatchback’ler, ticari araçlar, erossover’lar, minibüsler, konsept otomobiller? Hepsinden bahsetmeye imkan yok. Biz burada, Amerikan otomobil dergileri ve internet sitelerinin, en çok ticari başarı sağlayacağını düşündüğü modellerden bir derleme yaptık. ALEVRİGEL / PARA DERGİSİ

  Sesi Sadece Bir Yönde İleten CihazYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir