Şirket HaberleriTeknoloji İnovasyon

Çift dikiş Melih, dünya devlerini virüsten koruyor

Çift dikiş Melih, dünya devlerini virüsten koruyor

Orta öğretimini Antakya’da, bazı sınıfları ikişer yıl okuyarak zar zor bitiren Melih Abdulhayoğlu, azmiyle dünyanın en büyük internet güvenlik şirketlerinden birini yarattı. İngiltere’de bilgisayar mühendisliği eğitimi aldıktan sonra kurduğu Comodo, bugün ABD’de Nasa’dan Harvard’a birçok dev kurumun bilgi işlem güvenliğini sağlıyor. Comodo, geçen mart ayından bu yana Türkiye’de de faaliyette.

Eğitimde çift dikiş bir yabancıya hiçbir şey çağrıştırmaz. Fakat biz bıınun anlamını çok iyi biliriz. Öğrencilerin bir sınıfta iki yıl okumasını çağrıştırır bu deyim bize. Kimileri bunu abartır, her sınıfı çift dikiş gider, yaşı 25’e geldiğinde hala lisenin koridorlannda dolaşır… Kimi haylazlığından, kimi tembelliğinden yapar bunu. Fakat hepsinin ortak bir özelliği vardır. Şu bizim eğitim sistemimizle hiçbir zaman banşık olamamalan. Başka eğitim pencerelerinden hayata açılma fırsatı bulsalar kim bilir ne cevherler çıkar bunların içinden. Çıkıyor da…

İşte size Melih Adulhayoğlu’nun yaşamı…

5 milyar dolarlık piyasa değerine sahip Comodo, bir Türk girişimcinin ABD’de sahip olduğu en büyük şirketlerden biri olarak gösteriliyor. Kurucusu ve CEO’su Melih Abdulhayoğlu. Orta ve lise eğitimini kendi deyimiyle Antakya’da çift dikiş zar zor bitiren ‘haylaz’ bir öğrenciymiş Abdulhayoğlu. Fakat ne zaman ki üniversite için 1987’de Ingiltere’ye gitmiş, İşte o zaman eğitimin başka bir şey olduğunu görmüş.
ELEKTRONİK OKUDUAbdulhayoğlu, burada Bradford Üniversitesi Elektronik Mühendisliği’ni bitirdikten sonra bu ülkede 1998 yılında SSL sertifikası gibi bilgisayar güvenlik ürünleri üreten bir kuruluş olan Co-modo’yu kurdu. Comodo ismini seçmeşinin nedeni ise Abdulhayoğlu, Co-modo Ejderi’nin stratejik düşünerek avına saldırması olarak açıklıyor. İngiltere’de kurulan Comodo’nın merkezi 2007 yılında New Jersey/ABD’ye taşındıktan sonra hızlı bir müyüme ivmesi yakaladı. Bugün Amerika’daki merkezinin dışında İngiltere, Japonya, Çin, Ukranya, Romanya, Hindistan’da ofisleri bulunan Comodo, adını dünyanın en büyük güvenlik yazılım şirketleri arasına yazdırmayı başarmış bir şirket.

10 yıldır Amerika’da faaliyet gösteren yayın grubu TurkofAmerica işbirii-ğiyle Mart 2012’de Türkiye pazanna da girdi Comodo. Şirket, gerek son tüketiciye, gerekse küçük, orta ve büyük şirketlere, resmi kurumlara yönelik geniş ürün çeşidiyle internet güvenliği konusunda ABD’nin bilgi teknolojilerini Türkiye getiriyor. New York merkezli TurkofAmerica’nın ortaklan Cemil Özyurt ve Ömer Güneş, Como-do’nun Türkiye tüm operasyonlannda tam yetkili temsilcilik alarak iş ortağı oldu.

SSL(Secure Socket Layers) adlı veri güvenliğini sağlayan uygulamaların dünya genelinde yüzde 25 pazar payı ile lideri olan Comodo, antivirüs paza-nndan dünya genelinde yüzde 3 pazar payına sahip. Dünya genelinde 50 milyon kişi Comodo ürünleri kullanıyor.

TÜRKİYE HEDEFLERİ…

Türkiye pazannda ODTÜ Tekno-park’la anlaşma imzalayan Comodo, 20 kişiden oluşan bir ekip kurulması için çalışıyor. Türkiye’de kurulacak Ar-Ge merkezinin ilerleyen yıllarda Türkiye’nin en büyük merkezi olması planlanıyor. Melih Abdulhayoğolu, Türkiye’deki girişimleri doğrultusunda ilgili bakanlar Nihat Ergün ve Binali Yıldırım’la görüştüklerini söylüyor. Bakanlardan projeleri için büyük destek ve teşvik gördüklerini anlatan Abdulhayoğlu, “Biz kamudan teşvik beklemiyoruz. Hatta bu konuda çalışacak gençleri bünyemize katarak, ülkemizde katma değer yaratarak, faydalı olmak istiyoruz” diyor. Konuyla ilgili OTDÜ Rektörlüğü ile de görüştüklerini, böyle bir projenin üniversite olmadan gerçekleşemeyeceğini anlatan Abdulhayoğlu şunlan söylüyor:
“ODTÜ’de yazılım konusunda daha donanımlı mühendis yetiştirilmesi için ilave ders taleplerimiz oldu. Üniversite bu talebimizi olumlu karşıladı. İlk etapta Ankara’da kuracağımız ofis için üniversiteden 20 talebeyi bünyemize katacağız. Sonrasında başta memleketim Antakya olmak üzere İstanbul, İzmir gibi illerde ofisler açıp büyüterek, üniversitelerle ortak çalışmalarımız sonucunda bin civarında mühendisi bünyemize katmak istiyoruz.”

ÜNİVERSİTELERLE TEMASTA

Şu an Comodo, Avrupa’da Amerika’da birçok üniversitenin alt yapısını sağlıyor. Bunu Türkiye’de de yapmak isteyen Abdülhayoğlu, Türkiye’de software mühendisinin çok olduğunu ama bir şeyler yapmalarına rağmen bunu ihraç etmek ve geliştirmek konusunda yetersizlik gösterdiklerini anlatıyor.

“Eğer bu konuda endüstri oluşturulursa ve üretim elemanı yetişirse pazar farklı olur. Hedefimiz bu. Bu duygularla Türkiye’de satışa başlıyoruz” diyen Abdulhayoğlu, son tüketiciye yönelik ürünlerden geekbudy (bilgisayarda yaşanan tüm sorunlara canlı destek veren program) alanında en özel ürünleri sağlarken, SSL sertifikalan alanında şirketlere özel yazılımları hizmete sunacaklarını ifade ediyor ve Türkiye’deki hedeflerini şöyle özetliyor:

“Amacım sadece Türkiye’ye ürünlerimi gönderip veya verip satmak değil. Dünyada internet güvenliği alanının en önemli oyunculardan biri olarak, bütün derdim ABD’den Türkiye’ye teknoloji transferini gerçekleştirmek. Güvenlik önemli ama daha da önemlisi, benim amacım satış kanalla-n ile başlangıç yapıp pazardaki duruma göre teknolojiyi Türkiye’ye transfer etmek.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu