Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Çiftçiler İçin Yapı Krediden Verimli Kart

Çiftçiler İçin Yapı Krediden Verimli Kart

“Mazot paramı hasatta ödüyorum”

RAŞİT Karaköse, doğuştan çiftçi… Salihli’ye bağlı Karayahşi köyünde yaşıyor. Tüm çiftçiler gibi o da baba mesleğini sürdürüyor. Bugüne kadar kendine ait tarlasında çok sayıda mahsul yetiştirmiş. Son yıllarda ise yaklaşık 100 dönüm olan arazisinde sadece mısır ve üzüm yetiştiriyor.

Tüm çiftçiler gibi o da üretim maliyetlerindeki artıştan dert yanıyor. “Girdiler çok ağır. 7-8 yıl önce mısır tohumu 70 TL idi. Şimdi mısır tohumunun kilosu 250 TL’ye yükseldi. Yine 7-8 yıl önce devlet desteği 70 kuruştu. Şimdi bu destek 40 kuruşa geriledi. Ve hala yükseltilmedi. Buna karşın mısırın kilosu 7-8 yıl önce olduğu gibi 55 kuruş civarında” diyen Karaköse, maliyetlerin giderek artmasına karşın desteğin düştüğünden yakınıyor. Raşit Karaköse, buna karşın ürettikleri ürünün fiyatının ise 7-8 yıl öncesi seviyelerinde kalarak değişmediğine dikkat çekiyor.

Karaköse, bu yüksek maliyetlerden iyice sıkıldığı günlerde bankaların çiftçiler için özel ürettiği kartlarla tanışmış. Bilindiği gibi ödeme vadeleri hasat yani çiftçilerin mahsullerini satıp para kazandığı dönemlere denk gelen kartlar son yıllarda çiftçilerin bir anlamda kurtarıcısı olmuş durumda.Karaköse de 4-5 yıl önce çiftçi kartlarını hayatına sokmuş. Uzun süre iki farklı bankanın çiftçi kartını kullanan Karaköse, 2012 yılı Ocak ayından bu yana Yapı Kredi’nin Verimli Kart’ını kullanıyor. Üstelik 15’e yakın çiftçi arkadaşını da Verimli Kart müşterisi yapmış.

HASATTA ÖDEME

Diğer bankaların çiftçi kartlarına göre daha avantajlı olduğu için Yapı Kredi’nin Verimli Kart’ını kullanmaya başladığını söyleyen Raşil Karaköse, bu avantajları şöyle sıralıyor:

“Yapı Kredi’nin Verimli Kart’ı tarımsal ihtiyaçlarım için vadeli alışveriş imkanı sağlıyor.

Yaptığımız anlaşmaya göre hasatta (ekim sonu, kasım ayı gibi) ödeme yapabiliyorum. Bu da benim mahsulümü sattığım dönem oluyor.”

Karaköse, Verimli Kart’ı ağırlıklı mazot alımı için kullandığının da altını çiziyor. Daha sınırlı da olsa bazen gübre alimim da bu kartla yapıyor.

HER YIL 30 BİN TL LAZIM

100 dönüm tarlası için her yıl yaklaşık 15 bin TL’lik mazot, 15 bin TL’lik de gübre kullandığım ve bunun önemli bölümünü Verimli Kart’la karşıladığını anlatan Karaköse, bazı günler 150-200 litre yani parasal değeri 800 TL’yi aşan mazot harcadığını söylüyor. Her gün 800 TL nakit ödeme gücü olmadığını ifade eden Karaköse, “Birçok çiftçi için de durum böyle. Bu nedenle vadeli alışveriş imkanı sağlayan Verimli Kart büyük kolaylık sağladı” diyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir