Anasayfa / Haberler / Çiğ Köfte Sektörü Büyüklüğü 2011

Çiğ Köfte Sektörü Büyüklüğü 2011Çiğ Köfte Sektör Büyüklüğü 2011

Dar gelirlilerin ve gençlerin 2 liraya bir öğün doyabildikleri etsiz çiğ köfte sektörü yıllık 630 milyon lira ciroya ulaşırken, yüzde 70’leri bulan merdiven altı üretim, halk sağlığını tehdit ediyor. Güneydoğu mutfağının vazgeçilmezlerinden çiğ köftenin, etsiz olarak hızlı tüketim ürünleri (fast food) sektörüne uyarlanmasıyla yaygınlaşan çiğ köfteciler, büyük şehirlerin ardından taşrada da yaygınlaşmaya başladı.

Farklı markaların yeni şubeler açmasıyla kısa sürede büyüyerek yıllık 630 milyon lira ciroya ulaşan sektör, yaklaşık 12 bin kişiye de iş imkanı sağlıyor. Tamamına yakını İstanbul merkezli firmalardan oluşan çiğ köfte sektöründe Adıyamanlı girişimcilerin sayıca fazlalığı ise hemen dikkati çekiyor.
Hammaddesinin bulgur olması ve yeşilliklerle beraber dürüm şeklinde satılmasından dolayı doyurucu özelliğe sahip olan çiğ köfte, lezzetiyle çocukların ve gençlerin damak tadına, ucuzluğuyla ise dar gelirlilerin cebine hitap ediyor. Markalara göre değişmekle birlikte dürümü 2 ila 3 lira arasında satılan çiğ köftenin fiyatı, porsiyona girince 8 lirayı buluyor.

PATATES KATANLAR BİLE VAR
Tatlıses Çiğ Köfte Pazarlama Sorumlusu Yağmur Akdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, karlılığının yanında üretiminin kolay olması nedeniyle çiğ köfte üretiminin merdiven altına indiğini söyledi.

Sektörün en büyük sorunu olan merdiven altı üretimin yüzde 70’leri bulduğunu belirten Akdemir, şunları kaydetti:

Türkiye genelinde çiğ köftenin yüzde 65’i su, bulyon ve patatesten yapılarak maliyet düşürülmeye çalışılıyor. Yapılan usulsüzlük sadece bununla da bitmiyor. Yetki belgesiz ve sağlıksız koşullarda yapılan üretim halk sağlığını tehdit ediyor. Biz Tatlıses Çiğ Köfte olarak ISO 9001, ISO 22000 kalite belgelerinin yanında ilk ve tek ‘Helal gıda’ sertifikalı çiğ köfteciyiz. Bizi rakiplerimizden ayıran çiğ köfteyi tamamen katkısız ve susuz üretip, hijyen ve kaliteye önem veriyor olmamızdır.Sabah

  İhracatçılar Birliği Seçimlerinde Kadın Adaylar Yönetime TalipYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir