Reklamlar-ReklamcılıkŞirket Haberleri

Çilek, ürün portföyünü genişletiyor

Çilek, ürün portföyünü genişletiyor

Çilek’le çok kolay” mesajının verildiği ve Concept imzası taşıyan reklamlarıyla dikkati çeken Çilek Mobilya, çocuk ve genç odalarının ihtiyaçları doğrultusunda ürün portföyünü her geçen gün çeşitlendiriyor. 2023 ciro hedefi 1 milyar dolar olan şirket bu noktaya uzmanlık, inovasyon ve markaya yatırım yaparak gelme hedefinde.

cilekle cok kolay

Çilek, çocuk ve genç odası denince akla ilk gelen marka. 1995 yılında kurulan ve bugünlere emin ve hızlı adımlarla gelen Çilek’in, 66 farklı ülkede 400’ün üzerinde satış noktası var. 250 milyon dolarlık perakende cirosu ve 2 bin 500 çalışanı olan şirketin başarısının ardında odaklanma, inovasyon ve tabii ki markaya yatırım yatıyor.

Kuruluşunun ilk yıllarında Ali Taran’la çalışan, ardından Güzel Sanatlar Saatchi ile işbirliğine giden Çilek, bir dönem iletişim çalışmalarını şirket içinde bir ekip oluşturarak yürüttü. Ancak bu yıl Concept reklam ajansıyla yaptığı iddialı bir kampanyayla mecralarda yerini aldı.

2013 için 2,5 milyon TL’lik bir iletişim bütçesi ayıran şirket, “Çilek’le çok kolay” kampanyası ile bir yandan çocuklara bir yandan ise annelere sesleniyor. Çocuk ve genç mobilyasında sezonsal farklılıkların yüksek olduğunu belirten Çilek Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi ve Uluslararası Satış Direktörü Talha Çilek, bunu dengelemek için sezon dışında imaj kampanyası yapmayı tercih ettiklerini söylüyor. Sezon içinde ise ürün odaklı reklamların mecralarda yer alacağını anlatan Çilek, çocuk kanallarının yanı sıra, hedef kitleleri olan genç ve şehirli annelere ulaşabilecekleri kanal ve programlara da reklam verdiklerini anlatıyor. Filmlerle birlikte yayına girecek olan radyo reklamları ve kampanyanın devamında yapılacak iletişimin tüm ayaklarında “Çilek’le Çok Kolay’ duygusunun verilmesi hedefleniyor.
DİJİTALE DE YATIRIM YAPILIYOR

Çilek Mobilya, bu yıl iletişim yapılan mecralara dijtilali de ekledi. Sosyal medyayı etkin olarak kullanmaya başladıklarını söyleyen Talha Çilek, özellikle Youtube’da genç annelerin izlediği programlara da reklam verdiklerini belirtiyor.

Bu mecraya özel kampanyalar tasarlamaya başladıklarını anlatan Çilek, gençlerin ve çocukların ilgisini çekecek oyunlar ve projelerle yakın zamanda mecrada yer alacaklarının da bilgisini veriyor. Türkiye’de özellikle Anadolu’da yaygınlaşmak adına çalışmalar yaptıklarını söyleyen Çilek, yurtdışında ise bölge ülkelerde daha da güçlü hale gelmek için çalışmalar planladıklarının altını çiziyor.

Çilek şöyle konuşuyor: “Bizim 2023 hedefimiz ciromuzu 1 milyar dolara çıkarmak. Bölgemize odaklanıp bazı ülkelerde deposu, satış ve pazarlama ekibiyle Türkiye’deki gibi bir yapı kurmak istiyoruz, iletişim konusunda bir çok ülkede yatırım yapıyoruz ama Türkiye’den sonra en çok yatırımı Rusya ve Kuveyt’te yaptığımızı söylemeliyim.”

ÜRÜN PORTFÖYÜ GENİŞLİYOR

Şirketin bir başka konsantrasyonu ise katmadeğeri yüksek ürünlere yönelmek olacak. Çocukta perakende anlamında ürün portföyünü genişletme planlan yapılıyor. Bilindiği gibi bugün Çilek ürün portföyünde aydınlatmadan halıya, perdeden ev tekstiline kadar pek çok ürün mevcut. Yeni bir genişlemeyle çocuk bornozu ve bisiklet gibi ürünleri de satabilmenin planlan yapılıyor şirket içinde.

Rakamlarla Çilek

■ Kuruluş yılı: 1995

■ Mağaza sayısı: 300 (yarısı yurt içi, yarısı yurtdşında)

■ Çalışan sayısı: 2 bin 500

■ İhracat yaptığı ülke sayısı: 66

■ Cirosu: 250 milyon dolar

■ Reklam bütçesi: 2.5 milyon TL


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu