Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Çimento hisselerinde yükseliş var

Çimento hisselerinde yükseliş var

Büyük yatırımlar ve inşaat sektöründeki gelişmeler en çok çimento sektörüne yaradı. Sektörün yüzde 3-4 büyümesi bekleniyor. Bazı çimento hisselerinde analistlerin beklentileri yüzde 18 yükseliş yönünde…

HİSSE senetleri borsada işlem gören çimento sektörü şirketleri 2016 yılı başında düşük girdi fiyatları ile üretime başladılar ama yıl genelinde petrokok fiyatlarındaki yaklaşık üç kat artış ile seneyi tamamladılar. Analistler gerek mevsimsel özellikler gerekse mevcut projeler ve altyapı yatırımlarının etkisi ile sektörün cazip bir döneme girdiğine dikkat çekiyor. Bu kapsamda hisse bazında analizler yaparak pozisyon alınabileceğini belirten borsacılar yükselme potansiyeli orta ve uzun vadede yüzde 18’lere kadar çıkabilecek hisseler olduğunu hatırlatıyor.

“HİSSELER CAZİP BİR DÖNEME GİRDİ”

AHL Forex Araştırma Müdürü Tonguç Erbaş, çimento şirketlerinin 2016 yılsonu bilançolarında bir ikisi dışında yüzde 10-15 oranında azalış, bazılarında ise kardan zarara geçiş görüldüğüne dikkat çekiyor. Devam eden kentsel dönüşüm, büyük altyapı, üçüncü havaalanı ve otoyol projelerine ek olarak konut sektöründe satışları teşvik edici önlemlerin son üç ay içerisinde alınması ile bu yılın ilk çeyreğinde sektörde hareketlenme görülebileceğini söylüyor. Bununla birlikte Çanakkale 1915 köprüsü, Doğu ve Güneydoğuda şehir ve altyapı projelerinin teşvik edilmesinin yıl içerisinde çimento talebini arttırabileceğini düşünüyor. 2016 yılında 77 milyon ton üretim ve 2.8 milyar dolar ciro rakamı ile Avrupa lideri olan Türkiye çimento sektörü için bu yıl içerisinde girdi maliyetlerinde azalış, yurtiçi talepteki artış ve ihracat partnerlerindeki siyasi ve ekonomik görünümün daha olumlu olacağı beklentisi ile yüzde 2.6 büyüme öngörüyor.

Mevsimsel olarak çimento hisselerinin cazip bir döneme girdiğini belirten Erbaş sektör hisselerini yakından takip edilmesini öneriyor. Adana Çimento’da yüzde 15, Adana B’de yüzde 9, Adana C’de yüzde 10, Afyon Çimento’da yüzde 16, Ak-çansa’da yüzde 14, Aslan Çimento’da yüzde 8, Bastaş Başkent’te yüzde, 6, Batı-çim’de yüzde 6, Batısöke’de yüzde 4, Bolu Çimento’da yüzde 10, Bursa Çimento’da yüzde 15, Çimentaş’ta yüzde 6, Çim-sa’da yüzde 5, Göltaş Çimento’da yüzde 6, Konya Çimento’da yüzde 6, Mardin Çimento’da yüzdelO, Nuh Çimento’da yüzde 3 ve Ünye Çimento’da yüzde 6 yükselme potansiyeli bekliyor.

“YATIRIMLAR OLUMLU ETKİLEYECEK”

Konut stokunda yaşanan artışla birlikte hane halkı harcamalarının zayıflamasının 2017 yılında konut talebini sınırlayabileceğim belirten Işık FX Başanalisti Gizmen Nalbantlı ise ancak devam eden altyapı projeleri ve konut sektörü teşviklerinin, inşaat ve çimento sektörüne katkı sağlayacağını düşünüyor. 2017 yılında Marmara Bölgesinin odak noktası olmayı sürdüreceğini, devam eden Kuzey Marmara Otoyolu ve yıllık 1 milyon tona yakın çimento kullanımı olan üçüncü havaalanı projesi ile Mart 2017’de başlayacak Çanakkale Köprüsü ve otoyollarının beş yıl boyunca 100 bin ton çimento kullanmasmı bekliyor.

Ayrıca açıklanan yatırım paketlerinin de doğu bölgelerde talep artışı göstereceğini hatırlatarak “67 bin konut, 15 hastane, 80 fabrika, üç stadyum ve otoyol inşaatlarıyla yıllık 1 milyon ton ek çimento talebi yaratacağını düşünüyorum. Ancak enerji mâliyelerindeki artış karlılık üzerinde risk oluşturabilir. Petrokok fiyatlarının 35 dolardan 85 dolara çıkması ve enerji maliyetlerindeki artış sektörün karlılığında geri çekilmeye neden olabilir. Ayrıca son yıllarda klinker kapasitesinde artışlar yaşanırken kapasite kullanımının düşmesi dikkat çekiyor. Yakın gelecekte kapasite fazlalığından doğan endişelerin devam edebilir” diyor.Nalbandı, yatırımların sektörü olumlu etkileyeceğini dile getirerek tasarruf sahiplerine seçici olmak kaydı ile çimento hisselerini yakından takip etmesini öneriyor. Bu kapsamda özellikle Bolu Çimento, Ünye Çimento Çimsa ve Adana Çimento hisselerini öneriyor.

Bolu Çimento: İstanbul’daki altyapı projeleri sebebiyle oluşan güçlü talep, Marmara Bölgesinde olan çimento şirketlerinin iyi performans göstermesini sağlıyor. Bolu Çimento’nun, İstanbul’a yakınlığı sebebiyle güçlü talepten faydalanmasını ve yüksek karlılığını devam ettirmesini bekliyoruz.

Ankara’da 2015 yılının ikinci yarısında devreye alınan yeni döner fırını ile bölgedeki pazar payını artıran şirket, Bolu’daki kapasitesinin tamamını Marmara ve Karadeniz için kullanacak. İç Anadolu için ise Ankara’yı kullanacak olan Bolu Çimento nakliye giderlerden tasarruf edecek.

Şirketin en büyük dezavantajı ise iç talebe bağımlı olması. İhracat tarafı sınırlı olan Bolu Çimento’nun, planlanan altyapı projelerinde yaşanabilecek olası erteleme veya iptallerden olumsuz etkilenmesi beklenebilir. Diğer bir risk unsurunun ise enerji maliyetlerindeki olası artışlar olduğunu söyleyebiliriz. Bolu Çimento hisselerinde yüzde 18 yükseliş potansiyeli ile 7 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Ünye Çimento: 2016 genelinde iyi performans gösteren şirket yılı satış ve kar artışı ile kapatmayı başardı. Gürcistan pazarın da daha aktif hale gelmesi ile ihracat artışı gözlenirken, 2016 yılında ihracat gelirlerindeki yükseliş yüzde 48 oldu. Petrokok fiyatlarındaki yükseliş nedeni ile 2017 yılında marjlarda zayıflama görme ihtimali yüksek ancak son rakamlara göre güçlü marjlar ile hisseyi beğeniyoruz.

Döner fırın yanma verimliliğini artırmak için yatırım yapan şirket, fırını 2017 yılında devreye alacak. Düzenli olarak temettü ödeyen Ünye Çimento bu yönüyle tercih sebebi olmaya devam edebilir. İhaleye çıkan Rize-Artvin Havalimanı Projesi’nin de artan çimento talebi ile şirkete olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Ünye Çimento hisselerinde yüzde 9 yükseliş potansiyeli ile 4.50 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Bursa Çimento: Bir önceki yıla göre satışlarını yüzde 14 oranında artırdı. Brüt kar rakamı yüzde 31 civarında yükselerek 168 milyon TL olarak gerçekleşti. Bursa Çimento geçtiğimiz yıl sektörde en iyi performans gerçekleştiren finansal tablolara sahip firmalardan. Ana ortaklık payları da yaklaşık yüzde 50 artış göstererek net dönem karını 74 milyon TL olarak açıkladı. Sektördeki genel maliyet artışı ve hisse senetlerindeki aşağı yönlü harekete paralel geri çekilen şirket hisselerinde yılsonu için yüzde 15 yükseliş potansiyeli ile 6.50 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Adana Çimento: 2016’da bir önceki yıla göre kıyasladığımızda satışlarının yaklaşık yüzde 10 azaldığını görüyoruz. Özellikle, yurtiçi pazarda yaşanan rekabet etkisi ve ihracat bölgelerinde jeopolitik riskler satış rakamının gerilemesine neden oluyor. Ayrıca stoklarda yaşanan artış çimento fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor. Satışlarda yaşanan azalış da brüt kar rakamında yüzde 16 gerilemeye neden oldu. Satışlardaki azalışın aynı oranda ana ortaklık payları net dönem karına da yansıması ile net karı 70.709 milyon TL olarak açıklandı. Şirket bu yıl 5 Temmuz ve 5 Aralık tarihlerinde kar payı dağıtımını nakit ve iki taksit şeklinde gerçekleştirecek. Şirket hisselerinde sektördeki daha olumlu beklentimiz ile bu yıl için yüzde 15 yükseliş potansiyeli ile 7.65 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Akçansa: Türkiye’nin en büyük çimento üreticisi olan Akçansa 2016 yılında bir önceki yılın eş dönemine göre satışların maliyetinin satışlara oranında marjinal bir değişiklik göstermedi. Giderlerde yaşanan artış sonrasında esas faaliyet karı yüzde 7.6 azalış ile 324 milyon TL olarak açıklandı. İlgili dönemde şirketin ana ortaklık payları net dönem karı 286 milyon TL olarak gerçekleşti. Yurtiçinde lider yapı malzemeleri şirketi olan Akçansa, sektörde yenilikçi ve rekabetçi yaklaşımı, güçlü sermaye yapısı ile ön plana çıkıyor. Teknik olarak geçtiğimiz yıl Aralık ayı başından itibaren yukarı yönlü hareketin sektörün yılsonu bilançoları ile birlikte düzeltme hareketi ile gerilediği görülüyor. 12 aylık dönemde yüzde 14 yükseliş potansiyeli ile 15.40 TL hedef fiyat öngörüyoruz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir