Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Çimento sektörü bu yıl yüzde 5 büyüme hedefliyor

Çimento sektörü bu yıl yüzde 5 büyüme hedefliyorÇimento sektörü bu yıl yüzde 5 büyüme hedefliyor

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği, sektörün bu yılki iç pazar çimento satışlarının geçen yıla oranla yüzde 4-5 artmasını bekliyor.

Türk çimento sektöründe 2011 yılında gerçekleşen 55.7 milyon ton iç satışın, 52.2 milyon tonu TÇMB üyeleri tarafından yapıldı.

Bu miktar 2010 yılında 47.7 milyon tonu TÇMB üyeleri olmak üzere yaklaşık 50 milyon ton düzeyindeydi.

İnşaat sektöründeki büyüme yan sektörlere de yansıyor. Bunun en güzel örneği de çimento sektöründe gözleniyor. 2011 yılında 4 milyar dolar ciro yapan çimento sektöründe iç pazar satışlarının bu yıl yüzde 4-5 oranında artması bekleniyor.

Türk çimento sektöründe 2010 yılında gerçekleşen 50 ton iç satış yüzde ll’lik artışla 2011 yılında 55.7 milyon tona çıkmıştı. İç satışın 52.2 milyon tonu TÇMB üyeleri tarafından gerçekleştirilmişti.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Yönetim Kumlu Başkanı Mustafa Güçlü, sektörün 2012 yılı çimento tüketiminin 58.5 milyon ton civarında olacağını açıkladı.
Türkiye’ye komşu ülkeler sıkıntı yaşarken dünya tüketiminin ve gelişmesinin artmasının nedeninin Çin olduğunu belirten Güçlü şunları söyledi:

”Bu büyümenin baş etkeni Çin’dir. 2011 yılında dünyadaki toplam tüketim yaklaşık S.56 milyar ton olarak gerçekleşti ve bu rakamın yüzde 56’sını Çin temsil ediyor. Bu da yaklaşık 2 milyar ton demek. 2012’de dünya tüketim hacminin 3.78 milyar ton olarak gerçekleşeceği düşünülüyor ve Çin’in payının daha da artacağı, yüzde 59’lara geleceği 2.22 milyar ton seviyelerinde gerçekleşeceği öngörülüyor. Bu gelişmeler çerçevesinde 2013 yılına gelindiğinde dünya talebinin 4 milyar tona ulaşacağı ve yine bu talebin yüzde 59’unun Çin tarafından gerçekleştirileceği tahmin ediliyor.”

Türk çimento sektörünün 2011 yılını değerlendiren Güçlü, sektörün 4 milyar dolar ciro ve 900 milyon dolar tutarındaki ihracatı, doğrudan ve dolaylı 15 bin kişiye yarattığı istihdam ile Türkiye ekonomisi içinde önemli bir yeri olduğuna dikkat çekti.

  BİST’te ikinci çeyrek bilanço dönemi

Yeni pazarlar

Sektör 2011 yılında 68 milyon ton üretim gerçekleştirirken 2010 yılında üretim yaklaşık 66,2 milyon ton düzeyindeydi. Çimento sektörü, küresel kriz ile birlikte Avrupa pazarının daralması nedeniyle ihracatta yeni pazarlar geliştiriyor. Bu yeni arayışta en önemli bölgelerden biri Batı Afrika ülkeleri olurken, Cezayir’de yarattığı hacim ile dikkat çekti. 2009 ve 2010 yıllarında ihracata başlanan Batı Afrika bölgesine sevkiyat, bu yıl da devam ederken Mustafa Güçlü, toplam ihracatın sürdürülebilir şekilde 18-20 milyon ton seviyelerinde ulaşmaması durumunda, fazla kapasite sorununun sektör üzerindeki baskısı ve menfi etkisinin büyüyeceğini belirtti.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir