Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Çin, Türk mermerinin en büyük alıcısı oldu

Çin, Türk mermerinin en büyük alıcısı olduÇin, Türk mermerinin en büyük alıcısı oldu

Türk doğaltaş sektörü, geleneksel ihracat pazarları Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki ekonomik durgunluk sonrasında yönünü Çin’e çevirdi. Çin’e yaptığı ihracatı son altı yılda 6 kat arttırarak, 112 milyon dolardan 639 milyon dolara çıkaran Türk doğaltaş sektörü, 2012 yılında Çin’de iki fuara katılarak ihracatını I milyar dolara yükseltmeyi hedefliyor.

Doğal taş bakımından, jeolojik yapısı itibarıyla zengin bir potansiyele sahip olan Türkiye’de güncel verilere göre 3.8 milyar metreküp işletilebilir mermer, 2.7 milyar metreküp işletilebilir traveı ten, 995 milyon metreküp granit rezervi bulunuyor.

Bu değerlere göre Türkiye, dünya doğal taş rezervinin yaklaşık yüzde 40’ına sahip. Türkiye 2011 yılında 1 milyar 675 milyon dolarlık doğaltaş ihracatı gerçekleştirirken, Çin’in Türkiye’nin doğaltaş ihracatında yüzde 38’lik payla ilk sırada yer aldığı gözleniyor. Çin’e yapılan ihracatın özellikle son üç yıldır büyük ivme kazandığı dikkat çekiyor. Öyle ki doğaltaş sektörünün 2010 yılında Çin’e 595.6 milyon dolarlık ihracat yaptığı, 2011 sonunda ise bu rakamın 639.3 milyon dolara yükseldiği görülüyor. Sektör, 2012’de ise 1 milyar dolarlık ihracat hedefleniyor.

ABD ve Avrupa’daki ekonomik durgunluk sonrasında Türk doğaltaş sektörünün yönünü Çin’e çevirdiğini, 2008 yılına kadar doğaltaş ihracatında ABD lider ülke iken son üç yılda en fazla ihracat yapılan ülkenin Çin konumuna geldiğini kaydeden Ege Maden İhracatçıları Birliği (EıVIİB) Yönetim Kumlu Başkanı Arslan Erdinç, Türk üreticilerin Çin’deki fuarları yakından takip ettiğini ve pazardaki yerini sağlamlaştırdığını söylüyor.

Fuarlar takip ediliyor

EMİB, 777 milyon dolarlık doğaltaş ihracatı ile Türkiye genelinde en fazla ihracat yapan birlik olurken, birliğin 2011 yılında Çin’e yaptığı doğaltaş ihracatının yüzde 24’lük artışla 233 milyon dolara ulaştığı dikkat çekiyor. Çin açılımlarına önem verdiklerini dile getiren Erdinç, “Çin’in Xiamen şehrinde dünyanın en büyük doğaltaş fuarlarından birisi düzenleniyor. Bu fuara Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu ikinci kez gerçekleştireceğiz. Liman kenti Tianjin’de ise 18-21 Haziran 2012 tarihleri arasında düzenlenecek olan fuara Türkiye Milli Katılım Organizasyonu yapmak için Ekonomi Bakanlığı’na izin başvurusunda bulunduk. Türk doğaltaş ihracatçılarını Çin fırsatlarından yararlanmaya davet ediyoruz. Çin hükümeti Tianjin bölgesinde mermer üretimini teşvik ediyor” diyor.

3 milyar dolarlık hacim
Doğal taşlar alt grubu içerisinde önemli ölçüde mermer rezervine sahip olan Türkiye, mermer çeşitliliği bakımından 290 çeşitle dünya ortalamasında ilk sırada yer alıyor. Ancak, ticari anlamda sürekliliğini kanıtlamış 80’in üzerinde değişik yapıda ve 120’nin üzerinde değişik renk ve desende mermer rezervi bulunuyor. 3 milyar dolarlık bir hacme sahip olduğu tahmin edilen Türk mermer sektöründe, 250 bin kişi istihdam edilirken, 2 bin 100 mermer ocağı, küçük ve orta ölçekli bin 500 fabrika ve 7 bin 500 atölye faaliyet gösteriyor. Dünya mermer üretiminde önemli bir yere sahip olan Türkiye, üretiminin yarıdan fazlasını 50’yi aşkın ülkeye satıyor. Bunların başında da Çin geliyor. Türk mermerine 2007 yılından beri büyük ilgi gösteren Çin’de yapılan alışveriş merkezleri, müzeler, stadyumlar, oteller, yeni kurulan kentlerde; çevreci, sağlıklı ve estetik olan olarak nitelendirilen Türk mermerleri kullanılıyor.

  Bankaların Turizm Sektörüne Yönelik Kredileri

Yüzde 30’u Türkiye’den

Çin’in mermer ihtiyacının yüzde 30’dan fazlası Türkiye’den tedarik ediliyor. Çin’in son yıllarda kaydettiği yüksek büyümenin lokomotifi inşaat sektörü. Ülke adeta bir şantiye gibi. Eski şehirler adeta yıkılarak yeniden inşa ediliyor. Konut ve ofis kadar yeni yollar, limanlar ve demiryolları inşaatları da bütün hızıyla sürüyor. Mermer, Çin’de bütün inşaatlarda kullanılan bir ürün. Çin’de mermer kültürünün çok yaygın olduğunu ve bu ürünü binalarda kullanmanın zenginlik sembolü görüldüğünü söyleyen Türk Mermer Maden Vakfı Üyesi Rüstem Çetinkaya, şu değerlendirmede bulunuyor: “Geçtiğimiz yıla kadar mermercilerimizin en büyük pazarı ABD’ydi. Ancak ekonomik kriz nedeniyle ABD pazarı düşüşe geçti. Çin ise inşaat sektöründeki gelişmelere paralel olarak birinci sıraya oturdu. Çin’e hammadde gönderiyoruz, işlenmiş ürün göndermiyoruz. Bu ürünlerin Çin’de işlendiği ve satıldığı, Türk firmalarına rakip olacağı yönünde görüşler var. Durum böyle değil. Çünkü biz Çin’e çok pahalı fiyatlarla satıyoruz. Kendi piyasalarında çok mermer talebi var. Kafalarını kaldırıp mermer ihraç edecek durumda değiller. İthal ettikleri mermerin yüzde 95’ini kullanıyorlar. Yüzde 5’lik kısmı da yakınındaki ülkelere ihraç ediyorlar. Bize rakip olamazlar. Bir de Türkiye’ye nakliye durumu var, bunun altından kalkamazlar.”

Çin rakip görülmüyor

1969 yılında beri mermer sektöründe faaliyet gösteren Demmer, Çin’e ihracat yapan şirketlerden. Yıllık 105 bin metreküplük üretim kapasitesine sahip olan ve 35 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Demmer, Çin’e yaklaşık 20 milyon dolarlık mermer ihraç ediyor. 2004 yılından sonra bu ülkeye yaptıkları ihracatın her yıl yüzde 10 civarında arttığını belirten Demireller Mermer Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Demirel, “Çin’e yapılan ihracatta geçmiş yıllara göre ciddi artış söz konusu. Mermer alanında her ülkenin ürünü farklılık gösteriyor. Mimarlar farklı ürünleri tercih ettikleri için de her ülkenin mermer konusunda yeri ayrı. Son yıllarda Türk mermerine yoğun ilgi var Çin’den. Burada Türk mermerleri iç pazarda tüketiliyor. İç pazarlan henüz tatmin olmadığı için ortada bizleı e rakip olmaları gibi durum yok” diye anlatıyor.

Üretiminin yüzde 75’e yakınını Çin’e ihraç eden diğer bir şirket ise Fırat Mermer. 10 yıl öncesine kadar üretimlerinin yüzde 50’sini Çin’e ihraç ettiklerini ancak son yıllarda bu rakamın artış gösterdiğini belirten şirketin yönetim kurulu başkanı Dilek Esen, “Son dönemde ekonomik krize paralel olarak en büyük mermer alıcılarından olan Amerika pazarında işler durma noktasına geldi. Buna karşın Çin pazarı sürekli büyüyor. Özellikle Türkiye’nin bej mermerine Çinliler büyük ilgi gösteriyor” diye ekliyor.

ANALİZ
Uluslararası piyasalarda ilgi gören Türk mermer çeşitleri; Süpren, Elazığ Vişnesi, Akşehir Siyahı, Manyas Beyazı, Bilecik Beji, Ege Bordosu, Karacasu Yeşili, Efes Güneşi, Karacabey Siyahı, Afyon Şekeri gibi isimlerle tanınıyor. Mermer rezervinin büyük bölümü Afyonkarahisar,

Balıkesir, Muğla, Eskişehir, Denizli, Elazığ, Tokat, Çanakkale, Konya, Bilecik ve Kırşehir’de bulunuyor. Bilinenin dışında buzdağının altında kalan yaklaşık 4 milyar ton muhtemel rezerve sahip olduğu tahmin edilen Türkiye’nin dünya mermer ihtiyacını tek başına 80 yıl karşılayabilecek durumda olduğu iddia ediliyor.

Özlem Bay Yılmaz
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir