Anasayfa / Haberler / Çin’de Otoyollar Ücretsiz Oluyor Darısı Türkiyeye

Çin’de Otoyollar Ücretsiz Oluyor Darısı TürkiyeyeOtoyollar ücretsiz!

Dünyadaki otoyolların yüzde 71’ine sahip olan Çin, tarihi bir karar aldı. Ülke genelinde tüm otoyollardan geçiş ücretsiz oluyor. Dünyanın üretim devi Çin, otoyalları ücretsiz hale getirmek için çalışma başlattı. Ulaşım Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ülkedeki otoyolların yüzde 96’sının artık ücretsiz olacağı bildirildi. Dünya üzerinde toplam 140 bin kilometrelik paralı otobandan 100 bin kilometresi Çin’de yer alıyor. Sabah’ın haberine göre Çin Tencent sitesinde yer alan haberde, 1984 yılında yürürlüğe giren uygulama ile başlatılan paralı yol projesi sayesinde ülkedeki otoyolların yüzde 95’lik kısmı alınan otoyol ücretleri ile inşa edildiği, artık otoyolların yüzde 96’sının ücretsiz olacağı ifade edildi.
HALK İSTEDİ!
ÖTE yandan, Dünya üzerinde toplam 140 bin kilometrelik paralı otobandan 100 bin kilometresinin Çin’de yer alması, Çin Ulusal Halk Meclisi’nin yıllık toplantısında dile getirilmişti. Shandong eyalet delegesi Sun Jiye yetkililere paralı otoban yol ücretlerinin fazla olduğunu ve planlamanın tekrar gözden geçirilmesi tavsiyesinde bulunmuştu. Bazı paralı otoyolların sadece birkaç kilometreden ibaret olduğunu ifade eden Sun, paralı otoyolların daha az olmasını dile getirmişti.

100 BİN KM OTOYOLU VAR
Dünyanın hiçbir ülkesinde gerçek manada ücretsiz otoyol olmadığı iddiasında bulunan Çin Ulaştırma Bakanlığı sözcüsü He Jianzhong, otoyol yapım ve bakım masrafları gişe ücretleri ile karşılanmaz ise vergi gelirleri ile karşılanır. Sonuçta ikisi de farklı yöntemlerle halktan alınmış paralardır şeklinde konuştu.

  Bayram Tatili Kaç Gün Olacak, Ramazan Bayram Tatili 2011Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir