Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Cisco, İnterneti Uzaydan “Yönlendirecek”

Cisco, İnterneti Uzaydan “Yönlendirecek”Veri ağları konusunda dünya lideri olan Cisco, son Internet Routing in Space (IRIS) testinde ilk kez yörüngedeki bir ticari uyduda Internet Protokülü (IP) yönlendiricisinde (router) yazılım güncellemesi yaptığını duyurdu. Cisco ayrıca, dünyanın ilk VoIP sesli aramasını herhangi bir karasal yönlendirici olmaksızın gerçekleştirdi.

Testin sonucu, uydu teknolojisi üzerinden gerçekleştirilen ve uyduyla son kullanıcılar arasındaki ses ile video sinyallerinin karasal merkezlerden dağıtıldığı mevcut iletişimde köklü bir değişimi haber veriyor. Artan kapasitenin başlıca faydaları arasında kullanıcılar arasındaki ses, veri ve video trafiğinin tek bir IP ağı üzerinden daha verimli ve düşük maliyetle yönlendirilmesi geliyor. Ayrıca yörüngedeki Cisco yönlendirici ve modemin yazılımlarının güncellenmesi de sisteme gelecekte kapasitesinin artırılması ve ömrünün uzatılması esnekliğini sunuyor.
IRIS, Cisco’nun uydu ağlarını dönüştürme girişiminin bir parçası. Girişim, uydu için geliştirilmiş radyasyon toleranslı Cisco 18400 Space Router’ı ve beraberindeki uzay gemisini içeriyor. Geleneksel uydu teknolojisine gelişim imkanları sunan IRIS ile, kullanıcılar hiçbir sabit unsuru olmayan gerçek bir mobil ağı deneyimleyebilecek.

Cisco’nun Küresel Kamu Çözümleri Grubu Başkan Yardımcısı ve IRIS CEO’su Steven Boutelle, “Bu gelişme, Cisco’nun ağ teknolojisindeki inovasyon vizyonunun önemli bir göstergesi. IRIS, kullanıcıların her an, her yerden ve her şekilde bağlanabilecekleri bir mobil ağın hayata geçirilmesini sağlayacak. Bu teknoloji, şirketlerin IP tabanlı ağ hizmetlerini kullanma biçimlerini dönüştürme potansiyeline sahip.” diyor.

Cisco Systems Hakkında:

Veri ağları konusunda dünya lideri olan Cisco, sektörde 25. yılını kutlamaktadır. Firma, sunduğu teknoloji inovasyonu ve operasyonel mükemmellik ile iletişim ve işbirliği uygulamalarını dönüştürmektedir.

  Alo, yapay zekâyla mı görüşüyorum?Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir