Anasayfa / Haberler / Çizgi Film Yapımcıları Derneği Kuruldu

Çizgi Film Yapımcıları Derneği KurulduTürkiye’de bu sektörü kalkındırmak için harekete geçen bir grup girişimci ve profesyonel çizgi film şirketi yöneticisi, Çizgi Film Yapımcıları Derneği’ni kurdu.

Çizgi Film Yapımcıları Derneği adı altında birleşen yapımcılar, Türkiye’de çizgi film endüstrisi uzun yıllardır faaliyet göstermesine rağmen gelişiminin yeterli olmamasının altındaki nedenleri ortaya çıkarmayı ve sektörün gelişimini hızlandırmayı hedefliyor.

Başkanlığına Metin Kızmaz’ın seçildiği Çizgi Film Yapımcıları Derneği’nin yönetim kurulu ise şu isimlerden oluştu: İsmail Bayazıt, Avni Barış İslamoğlu, Mustafa Ablak ve Muhammet Musab Gündüz.

TRT dışında Türk TV kanallarında yayınlanan çizgi filmlerin yüzde 1’inin bile yerli olmadığını hatta 2-3 kanal dışındaki diğer kanallarda hiç yerli yapım çizgi film yayınlanmadığını vurgulayan Çizgi Film Yapımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kızmaz, sektörün gelişimi için yerli yapımcıları desteklemeyi hedeflediklerini söyledi.
Dünya çizgi film piyasasını ağırlıklı olarak Amerikalı, Japon, Kore ve Hindistan firmaların elinde bulundurduğunu anlatan Kızmaz, “Türkiye’de çizgi film tarihi oldukça eski ve potansiyeli olmasına rağmen yeterince desteklenmemiş dolayısıyla da gelişmemiş. Bu nedenle de Türkiye çizgi film de dışa bağımlı” dedi.

Büyük Bir Potansiyel Var

Sektörün gelişimine, üretimine katkıda bulunacak yeni nesillerin yetiştirilmesini hedeflediklerini anlatan Kızmaz, “Dernek olarak bu sektörün kalkındırılması, yeni kaynakların açılması için üniversitelerde yeni animasyon bölümlerinin açılması, yerli yatırımcı şirketlerin bu konuya yönlendirilmesi konusunda çalışmalara başladık. Türkiye ekonomisi için büyük potansiyel teşkil eden bu sektör, sadece çizgi film üreticileri ile sınırlı kalmayıp, dünyada çığ gibi büyüyen oyun sektörünü de kapsayan tüzüğü ile ülkemizde yeni istihdam açmaya, dünya çapında yetenekler yetiştirmeye ve yapılan üretimlerle dünyaya açılmaya hazırlanmaktadır” diye konuştu.

  Çizginin Dışındakiler - Nihat GökyiğitYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir