Anasayfa / Şirket Haberleri / Coca-Cola 125 Yaşında

Coca-Cola 125 YaşındaDünyanın en büyük alkolsüz içecek şirketi Coca-Cola 125 yaşında.

8 Mayıs 1886’da Eczacı Dr. John S. Pemberton tarafından üretilerek Jacob’s eczanesinin bahçesinde satışa sunulan Coca-Cola, dünyanın en değerli markaları arasında yer alıyor.

1886’da satışa sunulan Coca-Cola, o yıllarda günde ortalama 5 bardaklık satış rakamına sahipken, günümüzde her gün 200’ün üzerinde ülkede 1.7 milyar bardak tüketiliyor.

Yapılan araştırmalar, Coca-Cola kelimesinin, tüm dünyada “okay – tamam” kelimesinden sonra en fazla anlaşılan ikinci kelime olduğunu gösteriyor. Coca-Cola’nın orijinal şişesi ise dünyada yumurtadan sonra en fazla bilinen şekil.
Coca Cola ile ilgili ilginç bilgiler

  • 8 Mayıs 2011’de 125. yaşını kutlayacak olan Coca-Cola, bugüne kadar ürettiği tüm ürünleri 8 ons’luk (yaklaşık 0.24 litre) cam şişelerde sunsaydı, bu şişeler üst üste konulduğunda 2.051 kere aya gidilip geri dönülebilirdi ve dünyadaki her kişiye 1.104 adet şişe düşerdi.
  • Dünyanın farklı bölgelerinde, çok kalın merceklerin kullanıldığı gözlükler Coca-Cola şişesinden esinlenilerek şişe dibi gözlükler olarak anılır.
  • 1974 yılında küçük bir grup olarak kurulan Coca-Cola Koleksiyoncular Kulübü, bugün 28 ülkeden yaklaşık 5.000 üyesi var
  • Sanatında günlük hayattan yola çıkan Andy Warhol, modern resimlerinde Coca-Cola orijinal şişeye yer vermişti. Warhol’un “Yeşil Coca-Cola Şişeleri” dizisi şu anda New York’taki The Whitney Museum of American Art Müzesinde sergilenen bir koleksiyonun parçası.
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir