Anasayfa / Kariyer ve İş / Coca-Cola İçecek, Türkiye Yöneticilerini ‘içeriden’ Seçiyor

Coca-Cola İçecek, Türkiye Yöneticilerini ‘içeriden’ SeçiyorCoca-Cola İçecek (CCİ) Türkiye, şirket bünyesindeki nitelikli gençleri yetiştirerek üst pozisyonlardaki çalışan ihtiyacını karşılıyor. CCİ Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Kaan Böke, iş hayatına yeni atılan gençlere hedeflerini belirlemelerini ve çalışarak fark yaratmalarını tavsiye ediyor. Böke, iş hayatında başarının anahtarının, sabırlı olmak, tecrübe edinmek ve zaman olduğunu söylüyor.

 

Coca-Cola İçecek A.Ş. (CCİ), The Coca-Cola Company markalarından oluşan içeceklerin, Türkiye, Pakistan, Orta Asya ve Ortadoğu’yu kapsayan bir coğrafyada üretim, satış ve dağıtımını yapıyor. Gazlı içecek ve giderek genişleyen gazsız içeceklerden (meyve suyu, buzlu çay, su) oluşan geniş bir içecek yelpazesi sunan CCİ’nin başlıca markaları arasında, Coca-Cola, Coca-Cola Light, Fanta ve Sprite yer alıyor. 1988’den beri Türkiye’de faaliyet gösteren CCİ Türkiye, bugün 2 bin 220 çalışanıyla hizmet veriyor.

CCİ Türkiye’nin insan kaynakları politikasının temelinde çalışanların sürekli gelişimi yatıyor. Çalışanların eğitim ve gelişim ihtiyaçları, iç eğitimcilerin verdiği eğitimler, dış eğitimler ve e-learning faaliyetleriyle karşılanıyor. CCİ Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Kaan Böke, şirkette genel politikalarının, üst seviyedeki pozisyonlara şirket içinden çalışan yetiştirmek üzerine kurulu olduğunu ve çok sayıda yeni mezun gence iş imkanı sağladıklarını belirtiyor. Yönetici pozisyonları için nitelikli gençleri şirket kültürüne uyumlu şekilde yetiştirmeyi tercih ettiklerini dile getiren Böke, “Çalışanlarına kariyer fırsatı sunan bir şirketiz. Amacımız organizasyonun sürekliliğini sağlamak ve kilit pozisyonlarımızı içeride yetiştirdiğimiz çalışanlarla doldurmak. Tüm sistemlerimiz de entegre bir şekilde bu amaca hizmet etmek üzere oluşturuldu” diyor.

Böke, stajyerleri özenle seçip çeşitli projelerde çalışmalarını sağladıklarını, staj süresince onları takip ederek, başarılı buldukları stajyerlere işe alımda öncelik tanıdıklarını ifade ediyor. Yaz döneminin dışında uzun dönemli stajyerler aldıklarını ve bu kapsamda da üniversitelerle işbirliği yaptıklarını belirtiyor. Böke, giriş pozisyonları için yeni mezun ya da 1-2 yıl deneyim sahibi olan adayları, uzman ve üstü pozisyonlar için hızlı tüketim malları sektöründe en az 3-4 yıl deneyimli adayları tercih ettiklerini dile getiriyor. “Coca-Cola İçecek çalışmaktan zevk alınan, sık sık başarı duygusu yaşatan, çalışanlarıyla birlikte başaran ve eğlenen bir şirket” diyen Böke, en beğenilen şirketler arasında yer almalarında da bu unsurların etkisi olduğunu ifade ediyor.

CCİ Türkiye’nin insan kaynakları uygulamalarıyla ilgili bilgi verir misiniz?
Coca-Cola İçecek Türkiye Operasyonu olarak öncelikle doğru kişilerle işe başladığımızdan emin olmak istiyoruz. Bunun için de çalışanlarımızı çok titiz ve etkin bir işe alım süreciyle seçiyoruz. Çeşitli testler kullanıp, yetkinlik bazlı mülakatlar yapıyoruz. Hem pozisyonun gerektirdiği yetkinliklere ve yüksek motivasyona sahip hem de şirket kültürümüze uyum sağlayabilecek kişileri belirliyoruz. İşe alım sürecinde de kullanılan yetkinlikler, çalışanlarımızı geliştirmede kullandığımız en önemli araçlardan biri. Yılsonu performans değerlendirme dönemini tamamladıktan sonra her çalışan geliştirmesi gereken alanları yöneticisiyle birlikte tespit ediyor. İK olarak bizim de yönlendirmemizden sonra, her çalışan için uygun eğitim ve gelişim faaliyetlerini belirliyoruz.

Başarılı bir yetenek yönetimi programımız var. Hem iş hem de yetkinlikler anlamında performansı istikrarlı şekilde yüksek olan çalışanları belirliyoruz. Bu çalışanları üst pozisyonlara hazırlamak için özenle hazırlanmış eğitim programlarına tabi tutuyor ve bu amaç doğrultusunda belirlenen tecrübeleri kazanmalarını sağlıyoruz. CCİ Türkiye’de, rotasyon, geçici görev değişikliği ve iş zenginleştirme gibi geliştirme faaliyetleri çok yaygın uygulanıyor. Belirli aralıklarla, bu çalışanları, değerlendirme merkezi gibi uygulamalarla, üst pozisyonun yetkinlikleriyle değerlendirmeye alıyoruz. Hazır olduğunu gördüğümüz kişileri ilk fırsatta terfi ettiriyoruz. Henüz hazır olmayanlar içinse bireysel gelişim planları hazırlayıp onları takip ediyoruz.

Yönetim yetkinlikleri de çok önem verdiğimiz konular arasında yer alıyor. Yöneticilerimizin yönetim becerilerini geliştirmek için özel bir program uyguluyoruz. Önce tüm yöneticiler bu konuda bir eğitimden geçiyor. Daha sonra belirli periyotlarda çalışanları tarafından değerlendiriliyorlar. Bu değerlendirmeler ışığında gelişime açık yönleri ortaya çıkan yöneticiler, kendilerini bu alanlarda geliştirmek için aksiyon planları hazırlayıp, kendi yöneticileriyle paylaşıyorlar. Şirketin bu konuya verdiği önemin altını çizmek için tüm yöneticilerden yönetim becerilerini geliştirmek konusunda spesifik bir hedef belirlemeleri isteniyor ve bu hedefler performans sistemimiz içinde yer alıyor. Yılsonunda çalışanların yöneticilerine verdiği puanlar, yöneticinin yılsonunda alacağı performans priminin belirlenmesinde rol oynuyor.

Çalışanlarınızı yetiştirmek için ne tür programlar ve eğitimler uyguluyorsunuz?
Çalışanlarımızın sürekli gelişimi, hem İK sistemlerinin hem de yöneticilerimizin önceliklerindendir. Çalışanları geliştirme, yöneticilerimizin temel yetkinliklerinden biri olarak kabul edilir. Bu konuda yöneticilerimiz sürekli takip edilir ve kendilerini geliştirmeleri sağlanır. Pozisyon bazında oluşturulan ve alınması gereken minimum eğitimleri içeren programlarımız bulunuyor. Bunun yanında, yöneticilerle bire bir görüşmeler yapılarak her çalışanın eğitim ve gelişim ihtiyaçları tespit ediliyor. Çalışanlarımızın gelişim ihtiyaçları, öncelikli olarak, “CCI Campus” adını verdiğimiz bir eğitim ve gelişim yapısı içinde karşılanıyor. Bunun içinde, iç eğitimcilerimizin verdiği eğitimler, dış eğitimler, e-learning faaliyetleri yer alıyor. Eğitimlerimizi, alanlarında en iyi olan firmalardan alıyoruz. Bunun yanında geniş bir iç eğitimci kadromuz var.
Eğitim alanında fark yaratacağını düşündüğümüz uygulamalardan birisi, satış organizasyonu içinde çok kritik bir pozisyon olan satış geliştirme şeflerine yönelik “Sales Academy” programı. Bir haftalık, konaklamalı bir program olan “Sales Academy”de amaç, bu pozisyonda işe başlayan çalışanlarımızı, işin henüz başındayken, profesyonel körlüğe kapılmadan, yetkinlik bazlı eğitimlerin yanı sıra, işlerini en iyi şekilde icra edebilmeleri için teknik konularda temel bilgilerle donatmak. Programın sonunda, katılımcılardan işleriyle ilgili yenilik/iyileştirme önerileri alıyoruz. Ayrıca eğitimlerle sınırlı kalmıyor, düzenli olarak rotasyon programları ve proje çalışmaları gibi yaşayarak öğrenme fırsatları, coaching, değerlendirme merkezi ve 360 derece değerlendirme gibi araçlarla geribildirim alma imkanları sunuyoruz.

  Cv Nasıl Hazırlanır, Cv Hazırlamanın Yeni Kuralları

“Aradığımız çalışanları bulmakta zorlanmıyoruz”

İş hayatına yeni atılacak gençlere yönelik ne tür çalışmalar yürütüyorsunuz? Yeni mezun gençlere ne tür kariyer fırsatları sunuyorsunuz?
Coca-Cola İçecek olarak genel politikamız, üst seviyedeki pozisyonlar için şirket içinden çalışan yetiştirmek üzerine kurulu olduğundan, çok sayıda yeni mezuna iş imkanı sağlıyoruz. Yönetici pozisyonları için dışarıdan çalışan istihdam etmek yerine, nitelikli gençleri işe alıp şirket kültürümüzle uyum içinde yetiştirmeyi tercih ediyoruz. Satış giriş kadroları ağırlıklı olmak üzere, çalışan ihtiyacımızın bir kısmını yeni mezunlardan karşılıyoruz. Yeni mezun alırken mezun oldukları bölümler, İngilizce seviyeleri, okul döneminde yaptıkları stajlar ve katıldıkları faaliyetleri değerlendiriyoruz.

Staj politikamız da bu genel yaklaşımla uyumlu. Stajyerlerimizi özenle seçip çeşitli projelerde çalışmalarını sağlıyoruz. Stajları süresince onları takip ediyor ve başarılı bulduğumuz stajyerlere de işe alımlarda öncelik veriyoruz. Yine aynı prensiple, sadece yaz dönemi için değil, uzun dönemli stajyer de alıyoruz. Bu kapsamda çeşitli üniversitelerle yaptığımız çalışmalar var. Böylece hem genç arkadaşlarımızı daha iyi tanıma fırsatımız oluyor hem de onlara daha mezun olmadan büyük bir firmada tecrübe kazanma imkanı sağlamış oluyoruz.

İşe alımda en önemli kriterleriniz neler? Kimleri işe alıyorsunuz?
Giriş pozisyonları için yeni mezun ya da 1-2 yıl deneyim istiyoruz. Uzman ve üstü pozisyonlar için tercihen hızlı tüketim malları sektöründe en az 3-4 yıl deneyimli adayları tercih ediyoruz. İyi düzeyde İngilizce bilgisi ve seyahat engeli olmaması da aradığımız özellikler arasında yer alıyor. Bunun yanında pozisyonun gerekliliğine göre aradığımız özellikler değişebiliyor.

Aradığınız adayları bulmak için hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?
Ağırlıklı olarak kariyer portallarını kullanıyoruz. Adaylara özgeçmişlerini bu portallar üzerinden göndermelerini öneriyoruz. Bu yolla, özgeçmişlerin en güncel halini görebiliyoruz. Ayrıca bazı yönetici pozisyonları için danışmanlık firmalarıyla da çalışabiliyoruz.

Aradığınız niteliklere sahip çalışanları bulmakta zorlanıyor musunuz? Neden?
Zorlanmıyoruz. Coca-Cola İçecek olarak çok sayıda nitelikli adaya ulaşabiliyoruz.

“Çalışanlarımız markaya gönülden bağlılar”

Araştırmalara göre Türkiye’nin en beğenilen şirketlerinden birisi CCİ Türkiye. Bu başarınızda nelerin etkili olduğunu düşünüyorsunuz? Hangi uygulamalarınızın etkisi olduğunu düşünüyorsunuz?
Çok başarılı ve sürekli büyüyen bir şirketiz. Bu büyümeyi sağlayan en önemli varlığımızın insan kaynağımız olduğu inancından hareketle, tüm sistemlerimizin temelini insana verilen değer üzerine kurduk. Şirket olarak en önem verdiğimiz konulardan biri yetenek yönetimi. Çalışanlarına kariyer fırsatları sunan bir şirketiz. Amacımız organizasyonun sürekliliğini sağlamak ve kilit pozisyonlarımızı içeride yetiştirdiğimiz çalışanlarla doldurmak. Tüm sistemlerimiz de entegre bir şekilde bu amaca hizmet etmek üzere oluşturuldu. Bunun için her yıl tüm yöneticilerimizle bir insan kaynakları planlama sürecinden geçiyor, çalışanlarımızın performans ve potansiyellerini gözden geçiriyor ve yedekleme planlarımızı yapıyoruz. Bu planları destekleyecek şekilde de, çalışanlarımızın kariyer ve gelişim planlarını hazırlıyor ve hayata geçiriyoruz. İç istihdam politikamız da bu hedefe hizmet ediyor. Çalışanların gelişim veya kariyer hedeflerine uyması halinde, dikey değil yatay hareketliliği de destekliyoruz. 2008’de tüm boş pozisyonlarımızın yüzde 30,45’ini kendi çalışanlarımızla doldurduk.

Tüm bunların sonucunda, çalışanlarımız kendilerini olumlu anlamda zorlayan, sürekli öğrenme ve gelişmeye teşvik eden bir ortamda çalışıyorlar. CCİ Türkiye olarak, her konuda sürekli gelişime inanan bir şirketiz. Bu yaklaşımımıza paralel olarak kendimizi ve sistemlerimizi sorgulayıp, iyileştirme fırsatı bulmaya çalışıyoruz. Bağlılık anketleri, açık kapı toplantıları gibi yöntemlerle, çalışanlarımızın; İK sistemlerimiz, sunduğumuz imkanlar ve çalışma ortamı gibi konularda fikirlerini alıyor ve iyileştirme yapacağımız noktaları belirliyoruz. Bir de arkamızda çok büyük bir markanın gücü var. Tüm çalışanlarımız markaya gönülden bağlılar. Hem markanın hem de şirket kültürünün etkisiyle, Coca-Cola İçecek çalışmaktan zevk alınan, sık sık başarı duygusu yaşatan, çalışanlarıyla birlikte başaran ve eğlenen bir şirket. Sanırım, en beğenilen şirketlerden biri olmamızın temelinde bu unsurların hepsi yatıyor.
 

 

Sabırlı olmak başarının anahtarı

Yeni mezunlara ve iş hayatına yeni atılan gençlere başarılı bir kariyer için neler tavsiye edersiniz? Kendilerini nasıl geliştirebilirler?
Bence ne istediğini bilmek ve kararlılık en önemli özellikler. Artık üniversitede okuyan ya da yeni mezun gençler çok daha bilinçli bir şekilde hayata atılıyorlar. Kariyer hedeflerine ulaşmak için gelmek istedikleri noktayı belirlemeleri, bunu nasıl gerçekleştireceklerine dair zaman planı yapmaları ve çok çalışarak fark yaratmaları gerekiyor. Sabırlı olmak başarının diğer bir anahtarı. Teknik olarak çok donanımlı ve kendine yatırım yapmış gençler, hedeflerine ulaşmakta sabırsız davranabiliyorlar. Ancak tecrübe ve zaman, iş hayatında başarılı olmanın önemli anahtarları. Yeterli tecrübeyi edinmeden terfi eden kişilerin ileriki iş hayatlarında, daha çok hata yaptıklarına ve sahip oldukları unvan altında ezildiklerine şahit oluyoruz.

 

Kaan Böke kimdir?
1966’da Adapazarı’nda doğan Böke, lise öğrenimini Ankara’da Özel Yükseliş Lisesi’nde tamamladı. 1987’da Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler bölümünden mezun oldu. 1994’te İstanbul Üniversitesi’nde Yönetim Organizasyonu üzerine master, 2000’de Bilgi Üniversitesi’nde e-MBA programını tamamladı. 1990-97 yılları arasında Beko Elektronik’te İnsan Kaynakları Şefi olarak görev yaptı. 1997’de altı ay boyunca Vakko’da İnsan Kaynakları Direktörü olarak çalışan Böke, 1998-2000 arasında Superonline’da İnsan Kaynakları ve Satınalma Direktörü olarak görev yaptı. 2000-2005 arasında Global Bilgi Pazarlama Danışma ve Çağrı Servisi Hizmetleri’nde İnsan Kaynakları Direktörü ve Müşteri Yönetim Bölüm Şefi olarak çalıştı. 2005-2006 döneminde Koç Holding ve İtalyan Iveco şirketinin ortaklığında kurulan Otoyol Iveco’da İnsan Kaynakları Direktörü ve Danışman olarak çalışan Böke, 2006’nın Aralık ayından beri Coca-Cola İçecek Türkiye’de İnsan Kaynakları Direktörü olarak görev yapıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir