Anasayfa / Kültür Sanat / Çocuklar için daha iyi bir gelecek mümkün

Çocuklar için daha iyi bir gelecek mümkünpikoloÇOCUKLUK ne güzeldir. Hayatın yükü henüz omuzlarınıza binmemiş, dünya dertleriyle henüz kirlenmemişsinizdir. Düşünme, söyleme özgürlüğünüz vardır. Öğrenmek için sonsuz bir açlık taşıyan beyniniz sürekli gelişmektedir. Tabii bu ideal olan durum… Ne yazık ki her çocuk için “çocukluk” bu anlama gelmiyor. Hayatın yükü düşündüğümüzden çok daha fazla çocuğun omuzlarına erkenden biniyor. Çocuklukları erken yaşta bitiveriyor. Karamsar bir tablo mu oldu? Maalesef öyle… Dünyada ve Türkiye’de çalışmak zorunda olan çocuk sayısı o kadar fazla ki. Ama enseyi karartmayalım, bu konuda çalışanlar var.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Temsilciliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen “Ordu İlinde Mevsimlik Fındık Tarımında Çocuk işçiliğinin Sona Erdirilmesi Projesi” bu örneklerden bir tanesi.

381 ÇOCUĞA ULAŞILDI

Proje, Nisan 2013 tarihînden bu yana uygulanıyor ve Türkiye’de mevsimlik gezici tarım işlerinde çocuk işçiliğinin sona erdirilmesine katkı sağlanması hedefleniyor.

Proje kapsamında, mevsimlik işçi olarak çalışan 330 aileye ulaşıldı. Ailelerin 192’sine bireysel danışman ve rehberlik hizmetleri sunulurken, diğer grup danışmanlığı ve eğitim hizmetlerinden yararlandı. Bu kapsamda 6-15 yaş grubunda 381 çocuğa ulaşılırken, bunların 252’si, eğitim hizmetlerinin sağlanması yoluyla işten çekildi veya işe girişleri önlendi.
Bu proje kapsamında hazırlanan “Pikolo Daha İyi Bir Geleceğe Büyümek” belgeselinin İstanbul’daki ilk gösterimi geçtiğimiz günlerde yapıldı. Kamu ve özel sektör işbirliğini içeren ortaklıklar oluşturarak eğitim aracı olmayı ve bu konuda kamuoyu yaratmayı amaçlayan belgesel, Ordu’da 2013’te fındık hasadı süresince kamu ve yerel yönetimler, mevsimlik işçi aileleri ile çocukları, bahçe sahipleri, tarım aracıları, eğitimciler ve yöre halkıyla gerçekleştirilen görüşmeler ışığında hazırlandı. Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Deniz Gürgen’in yönetmenliğini, Erkut Ertürk’ün ise yapımcılığım yaptığı belgeselde, mevsimlik tarımda çocuk işçiliğinin nedenleri ve sorunları ortaya konurken, bunların ortadan kaldırılması için çözüm yolları da aktarılıyor. Belgeselin ilerleyen günlerde, İstanbul ve diğer şehirlerde de yapılması planlan gösterimleriyle daha geniş bir kitleye ulaştırılması amaçlanıyor.

  Altın Koza Film Ödülleri 2012

Yılın son müzayedesi

yilin son muzesiToplam 100 sanatçının 160 adet eserinin sanatseverlerin beğenisine sunulacağı 26.

Beyaz Müzayede, 19 Aralık Perşembe akşamı saat 19:00’da Sofa Hotel’de gerçekleştirilecek. Yılın bu son müzayedesinde satışa sunulacak eserler 13-18 Kasım Aralık tarihlerinde saat 10:00-20:00 arasında Sofa Hotel, Hallarts Salonu’nda sergilenecek. Müzayede kataloğunun kapağında da olan Fahrelnisa Zeid’in 1988 yılında resmettiği ‘Otoportre’, 26. Beyaz Müzayede’nin en ilgiyle beklenen eseri olarak yer alıyor. Müzayedede ayrıca Kornet, Yüksel Arslan ve Mübin Orhon gibi önemli isimlerin çeşitli eserleri de satışa sunulacak.

Yılın son film festivali

yilin son filmiTÜRSAK Vakfı tarafından gerçekleştirilen ve bu yıl 16. yılını geride bırakacak olan Randevu İstanbul Film Festivali, 20-26 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Filmler, Levent Cinemaximum Kanyon, Beyoğlu Cine Majestic, Cinemaximum Zorlu Çenter ve belgesel ve kısa film gösterimlerinin ücretsiz yapılacağı Fransız Kültür Merkezi’nde izlenebilir. Açılış filmi, büyük beğeni toplayan Açlık ve Utanç filmlerinin yönetmeni Steve McQueen’in Amerikan kölelik sistemini anlattığı yeni filmi “12 Yıllık Esaret”. Açılış gecesinde geleneksel Onur Ödülleri kapsamında Prof. Dr. Mübahat Kütükoğlu, Selim ileri, Reis Çelik, Erkan Aktaş’a da çeşitli ödüller verilecek.

Özlem ÖZDEMİR
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

İşte dünyanın 23 kadim kenti…

Dünyanın en eski kentleri Bu kentler, savaşların ve doğanın hışmına rağmen binlerce yıldır ayakta. Palmyra, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir