Anasayfa / Kariyer ve İş / Çok Kazanmak İçin Terbiyesiz ve Güzel Olmak Büyük Avantaj

Çok Kazanmak İçin Terbiyesiz ve Güzel Olmak Büyük Avantaj

Çok Kazanmak İçin Terbiyesiz ve Güzel Olmak Büyük Avantaj, Çok Para Kazanmak İçin, Çalışma Hayatında Terbiyesiz Olmak, Çok Para Kazanmanın Yolları, İş Yerinde Nasıl Çok Para Alırım

Yakışıklı erkeklerle güzel kadınların iş dünyasında daha çok para kazandıkları bilinen bir gerçek. (*) Texas Üniversitesi’nden ekonomi profesörü Daniel Hamermesh‘in çalışması, bu gerçeği rakamlarla bir kez daha ortaya koyuyor: ABD’de fizik olarak cazip kadınlar ve erkekler, ortalama olarak çalışma hayatları boyunca 230.000 dolar (400.000 TL) daha fazla para kazanıyorlar.

Tabii ki güzelik, yakışıklılık izafi kavramlar. Ancak Prof.Hamermesh insanları fizik açıdan 1’den 5’e kadar sıralayan bir skalada, bu gerçeğin değişmediğini gösteriyor. Yapılan bir ankette binlerce deneğe 2.774 ücretlinin fotoğrafları gösterildi. Denekler ücretlileri fizikleri açısından 5 kategoriye şu şekilde ayırdılar:Kadın Çalışanlar Erkek Çalışanlar
Hiçbir cazibesi yok : %2 %1
Herhangi : %13 %11
Ortalama : %51 %59
Çekici : %31 %27
Müthiş çekici : %3 %2

Ardından bu çalışanların fizikleriyle gelirlerikarşılaştırıldı. Peki güzellik kazancı ne ölçüde etkiliyor? Özetle fiziğiniz ne kadar iyiyse, geliriniz de o kadar yüksekoluyor. Ancak burada da, her alanda olduğu gibi, cinsiyet ayrımcılığı kadınların aleyhine işliyor. Brad Pitt-Angelina Jolie (müthiş çekici) kategorisine girenler arasında bile eşitsizlik bariz. Bu gruptaki erkekler ‘hiçbir cazibesi olmayan’ erkeklere oranla yüzde 17 daha kazanırken, kadınların ‘fizikten kazancı’ yüzde 11.

Prof. Hamermesh “Genel olarak hayatta, özellikle de çalışma hayatında kadınların fiziğini kullandığı düşünülür. Halbuki güzelliklerinden asıl yararlanan erkekler” diyor.

Estetikte de kurtarmıyor

Prof. Hamermesh, bu arada rengin veya ırkın bu konuda bir etkisi olmadığını söylüyor. Yani sarı veya siyahAmerikalılar’ın bu alanda beyazlardan artısıveya eksisi yok. Peki güzel olmayanlarestetik cerrahi ile durumu kurtarabilirler mi? “Hayır” diyor Hamermesh, “bunun dikkate değer bir getirisi yok.” Zaten Güney Kore’de yapılan bir araştırma, profesörün bu son tezini doğruluyor: “Estetik cerrahi için harcadığınız 1 dolar size 1 dolar fazla maaş getirmiyor!”

Kibarlık kâr değil zarar

Bu arada, yine ABD’de yapılan bir diğer araştırma, çalışma hayatında kibar olmanın kâr değil zarar getirdiğini gösteriyor. New York Cornell, Indiana Notre-Dame ve Ontario West Üniversitesileri’nin (farklı yaşlarda ve mesleklerde 10 bin çalışanla ilgili 20 yıllık verilere dayanarak) yürüttüğü ‘Do nice guys really finish last?’ adlı araştırmaya göre kibar / saygılı / dikkatli / güler yüzlü erkekler diğer (demek ki kibar olmayan) arkadaşlarına nazaran ortalama yüzde 18 daha az kazanıyorlar. Kadınların kaybı ise yüzde 5

MyFikirleR
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir