Anasayfa / Şirket Haberleri / Coproline, seri e-girişimci yetiştiriyor

Coproline, seri e-girişimci yetiştiriyor

İnternette kendi işini kurmak isteyen girişimcilerle, ürünlerini dünya pazarına ihraç etmek isteyen veya dijital ekonomi ile güçlenmeyi planlayan şirketleri hedefleyen Coproline , modern iş simülasyonları eşliğinde uygulamalı olarak verdiği eğitimlerle farklılaşıyor. Şirketin yönetici ortağı Berke Sarpaş, kendilerini seri e-girişimci yetiştiren bir kurum olarak tanımlıyor.

Coproline’ın farkı nedir?

Gerek e-ticaret gerekse dış ticaret konusunda eğitim veren üniversiteler de dahil, pek çok kurum var. Berke Sarpaş Coproline ’ı bu kurumlar arasından ayrıştıran en önemli farkın eğitim koçları olduğunu söylüyor. Eğitimcilerinin aktif çalışma hayatı devam eden sektör profesyonellerinden oluştuğunu anlatan Sarpaş, diğer farklı noktaların altını ise şu sözlerle çiziyor:

“En büyük farkımız eğitim ve danışmanlık çalışmalarımızı ‘sonuç odaklı’ sunmamız, ister bir girişimci olun, ister bir KOBİ sahibi ya da büyük ölçekli şirket temsilcisi, biz size sonuç aldırmak üzere çalışır ve bu odakta hizmet sunarız. Geri kalan her şey bizim için ikinci planda gelir. Coproline Ar-Ge’si sürekli olarak güncel kaynakları araştırarak eğitim programlarını ve danışmanlık çalışmalarını besler. Katılımcılarımız eğitimler ve danışmanlık çalışmalarımızda en güncel kaynaklar ve yöntemlerden istifade ederler.”

Sanal dünyada gerçekleşen alışveriş son beş yıldır hızla büyüyor. Büyük kıırıımlardan girişimcilere kadar herkes e-ticaret alanında varlık göstermek için birbiriyle yarışıyor.

Geçen yıl yüzde 50 oranında büyüme gösteren ve gelecekte de benzer büyüme performansına imza atması beklenen e-ticaret alanında iş yapmak isteyen ancak bu konuyla ilgili fikri ve bilgisi olmayanların imdadına ise farklı kuruluların açtığı kurs ve sertifika programları yetişiyor. Bunlardan biri de 30 yıldır eğitim ve danışmanlık hizmeti veren Baltaş Grubu’nun eğitim şirketi Coproline .

2007 yılından bu yana e-ticaret ve dış ticaret eğitimleri veren şirket bugüne kadar özel ve tüzel 2 bin 500 kişiye eğitim, danışmanlık ve projelendirme hizmeti vermiş. Kuruluşların interneti kullanarak ticaret yapmasına olanak sağlamak, bireysel girişimcilerin ise internette kendi işlerini kurarak onları ticaret hayatına sokmak için çalıştıklarını söyleyen Coproline Kurucu Ortağı Berke Sarpaş, bugüne kadar pek çok girişimcinin iş sahibi olmasına olanak sağladıklarının altını çiziyor.

İi fikrini de veriyorlar“Biz seri e-girişimci yetiştiriyoruz” diyen Sarpaş, girişimcilere yönelik eğitim programıyla ilgili olarak şunları anlatıyor: “Bizim eğitimlerimize e-mail atabilen herkesi kabul ediyoruz. Projeniz olması gerekmiyor ancak kararlı ve emek verecek olmanız lazım. Eğitimlerde tüm bilgiler eksiksiz ve modem iş simülasyonları eşliğinde uygulamalı olarak öğretiliyor ve konular nöro-psikolojik yöntemlerle akılda kalıcı hale getiriliyor. Pazar araştırmasından ürün tespitine, markadan, satış stratejisine hatta katalog oluşturmaya kadar birebir uygulamak eğitim veriyoruz. Eğitim sürecinde katılımcıya dış ticaret konusunda da pek çok bilgi veriliyor.”

Bugüne kadar eğitime katılan girişimcilerin kendilerinin verdiği iş fikrinin dışında iş fikirleriyle farklı alanlara girdiği-ni söyleyen Sarpaş, kimseden destek almadan şirket kurulu-mundan dış ticaret bağlantılarının sağlanmasına kadar her adımı eğitim sayesinde girişimcinin kendisinin yaptığının da altını çiziyor.

Eğitimler bilgisayarlı ortamda uygulamalı veriliyor. Altı haftada, cumartesi ve pazar günleri 4’er saat verilen eğitimlerin fiyatı 2 bin TL. Ancak bunun içinde şirketin kurulu-muyla ilgili tüm giderler de dahil.

KOBİ eğitimleri

Her ekranın bir vitrin olduğu günümüzde KOBİ’lerin de bu alana ilgi gösterdiğinin altını çizen Sarpaş, KOBI’lere sundukları ihracatı artırmaya yönelik Global Kobi programlarının olduğunu da belirtiyor.

Coproline’ın en büyük avantajı pek çok kurum tarafından akredite edilmiş olması. Örneğin, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2007 yılında, Uluslararası Ticaret Eğitimcileri Birliği (1ATTO) tarafından 2008 yılında ve Ekonomi Bakanlığı tarafından 2009 yılında akredite edilen Coproline , ilgili kuruluşların rutin denetimi altında. Dolayısıyla bir KOBİ’nin, Ekonomi Bakanlığı’ndan aldığı eğitimin maliyetinin bir kısmını geri alabildiğini vurguluyor Sarpaş.

Sarpaş bugüne kadar 2 bin 500 özel ve tüzel kişiye eğitim veren şirketten eğitim alanları şöyle anlatıyor:

“Kurumumuz, Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) üyesi yaklaşık 300 kuruluşu, İstanbul Maden Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMIB) üyesi 450 kuruluşu, Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) üyesi 170 kuruluşu, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) üyesi yaklaşık 90 kuruluşu e-ticaret ve dış ticaret uygulamaları konusunda eğitti. Bunun dışında pek çok bireysel girişimci de bizden eğitim aldı.”

Eğitimciler sektörden

Şirket bugünlerde Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Micro Master Programı’m da yaşama geçirmek üzere. Bu programın en önemli özelliği eğitmenlerin sektörün guruları ve üst düzey yöneticileri olması. Eğitim kadrosu içinde şu anda Migros Kangurum Genel Müdürü Hüseyin Aktuğ, Paypal Türkiye Ülke Müdürü Kıvanç Onan ve Turkcell Perakendeler Bölüm Başkanı Sait Ayaydın gibi isimlerin olduğunu anlatan Sarpaş konuşmasını şöyle sürdürüyor:

“Bu program şirketlerin pazarlama ve satış departmanlarında çalışan ve yeni pazarlama, satış stratejileri, sosyal medya ve dijital pazarlamayı öğrenmek isteyenlere yönelik bir program. Ayrıca şirketlerin e-ticaret sorumlularını da bekliyoruz.”

7 hafta, 100 saat sürecek bu programın en cazip tarafı sanal gerçeklik, sosyal ticaret, alternatif ödeme sistemleri, güvenlik sistemleri gibi pek çok konunun işlenecek olması. 20 kişilik sınıflarda verilecek eğitimin fiyatı ise bin 960 TL.

Şirket bünyesinde verilen bir başka eğitim ise doğrudan dış ticaret personeli yetiştirmeye yönelik. Sarpaş, 2009’dan bu yana verilen bu eğitimde dış ticaret mevzuatı direk öğretiliyor ve bu eğitimi bitiren kişilerin şirketlerde dış ticaret operasyonunun yönetir hale gelebildiğini söylüyor.

Fatoş Bozkuş
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir yorum

  1. hafta sonu için programınız varmı ne kadar sürüor ve üscreti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir