Anasayfa / Başarılı Girişimcilik Fikirleri / DAGEM’in projesi Avrupa Girişimcilik Ödülü’ne aday gösterildi

DAGEM’in projesi Avrupa Girişimcilik Ödülü’ne aday gösterildiDÜZCE (CİHAN)- Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM)’in ‘Birlikte Daha Fazlasını Yapabiliriz Projesi’ girişimcilik ruhunun geliştirilmesi kategorisinde Avrupa Girişimcilik Ödülü (European Enterprise Award)’a aday gösterildi. Proje Türkiye elemesini geçerek ulusal düzeyde örnek bir model olduğunu kanıtladı. Şimdi Avrupa’ya örnek olma yolunda ilerliyor.

Düzce Üniversitesi’nden yapılan açımlamada proje ile ilgili “Girişimciliğin kamu kurum ve kuruluşlarının teşviki ve desteği ile geliştirilmesini ifade eden Avrupa Girişimcilik Ödülleri, girişimciliği en başarılı şekilde teşvik edenleri belirlemek, en iyi girişimcilik uygulamaları ve politikalarını sergilemek, girişimciliğin katma değeri üzerine farkındalığı artırmak amacıyla verilmektedir.” denildi.

DAGEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, Avrupa Girişimcilik Ödülleri’nin 5 kategoride verildiğini ifade ederek, ”Ancak girişimcilik ruhunun geliştirilmesi en fazla önemsenen kategoridir. Türkiye’de her 100 kişiden 5 kişi girişimcidir ve bu girişimcilerin yüzde 80’i de zorla girişimci olmuştur. Türk toplumu, girişimcilik bakımından Avrupa ve Amerika ülkelerinden geridedir. Avrupa ülkelerinde ‘Sizin önünüzdeki girişimcilikte engel ne?’ diye sorulduğunda, ortaya çıkan sonuçlar siyasi sıkıntı ve cesaret eksikliğini işaret etmektedir. Türkiye’de 100 kişiden 5’i girişimcidir. Meksika’da bu oran 17, Avrupa’da yüzde 12, ABD’de yüzde 11’dir. Dünya geneline bakıldığı zaman Türkiye’deki girişimcilik oranı yüzde 4,7 ile çok aşağı seviyelerdedir. Bu 4,7’nin yüzde 80’i de zorla girişimci olmuş. Yani isteyerek girişimci olmamıştır. Türkiye’nin dünya genelinde 16. büyük ekonomiye sahip olması girişimci olan her 100 kişiden bir kişinin girişimcilik ruhu taşımasıyla ortaya çıkıyor. Türkiye’de yeni şirket kurulumlarının yüzde 76’sı üç sene içinde kapanıyor. Yani yüzde 80’i zorla iş kuruyor, yüzde 76’sı da kapanıyorsa bu ülke bugün bahsettiğimiz bu başarı hikayesini her 100 kişiden birinin istekli olmasıyla ortaya çıkarıyor demektir.” değerlendirmesini yaptı.

“KİMSE GİRİŞİMCİ OLACAĞIM DEMİYOR, ŞURDA BİR İŞE GİRSEM DİYOR”
Girişimci sayısının artmasıyla ülke ekonomisinin daha iyi durumda olacağını, özellikle gençlere girişimciliğin bir alternatif olduğundan bahsetmek gerektiğini vurgulayan Kekeçoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mezuniyetini alan daha çok insanda girişimcilik farkındalığını oluşturmamız gerekiyor. Kimse ben kendi işimi kuracağım demiyor, doktor, mühendis olacağım diyor. Kırsaldaki düşünce yapısı da bundan farklı değil, kimse ben kendi işimi kuracağım demiyor, bir fabrika açılsa da orada çalışsak diyor. Her köyde her kasabada bir fabrika kurulması mümkün olamayacağına göre kırsal kalkınmanın hızlanması için köylerdeki ve ilçelerdeki işsiz gençlerde ve kadınlarda da girişimcilik ruhunun oluşturulması gerekmektedir. Yerel kaynakları etkin kullanmanın yolları öğretilmelidir.”

  Girişimcilikte İnovasyon

DAGEM’İN BAŞARISININ SIRRI

Yalnızca mezun vermek anlayışı ile değil topluma girişimcilik ruhu taşıyan genç yetenekler kazandırmak, ürettikleri ile bulunduğu yörenin sosyoekonomik kalkınmasında etkili olmak anlayışı ile hareket eden Düzce Üniversitesi, Yığılca’da 18 Mayıs 2009’da Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi’ni kurdu.

DAGEM kurulduğu andan itibaren Yığılca’da arıcılık eğitimleri ve arıcılık kapasitesini artırmaya yönelik girişimlere başladı. 2 Uluslararası Arıcılık Çalıştayı, 4 arıcılık semineri ve 1 sertifikalı ana arı üretim kursu düzenledi. ‘7’den 77’ye Arıyı ve Arı Ürünlerini Tanıtma ve Sevdirme Projesi’ başlatıldı. Bu projede özellikle çocuklara arıcılığın sevdirilmesi hedeflendi. DAGEM Mobile Arıcılık Eğitimleri Projesi ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Köy köy gezerek arıcılık eğitimleri verdi.

YIĞILCA ARISI YÖRENİN KALKINMASINDA ÜMİT VAAT EDİYOR

DAGEM ve Yığılca Orman İşletme Müdürlüğü’nün işbirliği ile ‘Yığılca Bal Üretim Ormanı Projesi’ hayata geçirildi. Toplam 255 hektarlık bir alana kurulacak bal üretim ormanları ile 6 -7 aylık bir periyotta bal arılarının gereksinimi olan nektar ve polen kaynağı sağlanacak. Bal Ormanı Projesi sayesinde toplum yararına çalışma programı kapsamında İş-Kur aracılığı ile Yığılca köylerinde ikamet eden 20 adet işsiz vatandaş istihdam edildi.

Merkez tarafından düzenlenen sertifikalı ana arı üretim kursunda başarılı olan 27 kişi ana arı üretim sertifikası alarak kendi ana arısını üretmeye başladı. Verilen kurslara özelikle ev kadınları, genç kızlar ve bedensel özürlü bireylerin katılması teşvik edildi. Yığılca’da arıcılık eğitimi alarak girişimciliğe yönlendirilen genç kızlar ve kadınlar bu faaliyet sayesinde yılda 8 -10 bin lira gelir elde etmeye başladı.

YIĞILCA’YA DAMIZLIK ANA ARI ÜRETİM İSTASYONU KURULUYOR

Yığılca ilçesinin gen kaynağı izole bölgesi olarak koruma altına alınması ve buraya Damızlık Ana Arı Üretim İstasyonu yapılması için girişimlere başlandı.

Konuyla ilgili çalışmalar Arıcılık Araştırma Geliştirme Uygulama Merkezi (DAGEM), Yığılca Kaymakamlığı’nın işbirliği ile sürdürülüyor.

Bal üretim ormanları ve arıcılık faaliyetleri ile Yığılca’nın arıcılık açısından örnek bir yöre olması hedefleniyor. Önümüzdeki 3 yıl için hedef, yörenin arı ekotipini doğru değerlendirmek için organik arıcılığı geliştirmek olarak belirlendi. Yığılca’da alternatif arı ürünlerinin üretimi ve pazarlanması konusunda da öncülük edilecek.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Girişimcilik Yaşı Düşüyor Başarılı Genç Girişimciler

Son yıllarda girişimciliğe adım atanların sayısı artarken “girişimcilik” yaşı da düşüyor. 28 yaşına gelmeden iş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir