Anasayfa / Pazarlama ve Satış / Dan Ariely, İnsan Davranışlarının Nedenleri Üzerine Bir Sunum Yaptı

Dan Ariely, İnsan Davranışlarının Nedenleri Üzerine Bir Sunum YaptıDan Ariely, Turkcell Akademi tarafından düzenlenen Pazarlama Konferansları’nda insan davranışlarının nedenleri üzerine bir sunum yaptı

Pazarlama Konferansları’nın üçüncüsünü gerçekleştiren Turkcell Akademi, dünyanın en önemli 10 düşünce adamından biri olarak gösterilen Dan Ariely’i ağırladı. Toplantının açılış konuşması yapan Turkcell İş Destekten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, “Turkcell olarak işimiz teknoloji ama aynı zamanda işimiz insan. Bu nedenle insan davranışları ve Dan Airley’in bu konudaki yorumları çok önemli” dedi.
Malcolm Gladwell ve David Plouffe’ın konuk olduğu önceki konferanslarda olduğu gibi iş dünyası ve medyanın ilgiyle izlediği Ariely, insan davranışlarının nedenleri, tüketicilerin beklenmeyen davranışları, kendimizi ekonomik çıkmazlardan nasıl kurtarırız ve insan davranışlarının ekonomiye etkisi konuları üzerine bir sunum yaptı. Kararların içinde bulunulan ortamda oluştuğunu ve ortamı tasarlayanların kararlar üzerinde etkili olduğunu söyledi.

Geçirdiği bir kaza sonucu vücudunun büyük bir bölümü yandığı için üç yıl boyunca kaldığı hastanede, insan davranışları üzerine araştırmalar yaptığını anlatan Ariely, “Mantıksız davranışlarla hastanede yattıktan sonra ilgilenmeye başladım. Örneğin, yanık bantlarını, daha az acı çekmek için hızlı mı çekmeli yoksa yavaş mı? Bu konuda sürekli hemşirelerle konuşuyordum” dedi.

İnsanların tercihlerini neden ve nasıl yaptıklarını çok iyi bilmediklerini belirten Ariely, “Pazarlamada tek yaptığımız şeyin insanlara tercihlerini sormak olduğunu sanıyoruz. Ancak pazarlama kişilerden cevap almak değil, onları düşünmeye itmektir. İnsanlara soru sormak, onların düşüncelerini değiştirebilmenin en güzel yoludur” şeklinde konuştu.

Ariely’in The Upside of Irrationality ve Predictably Irrational (Akıldışı Ama Öngörülebilir) isimli kitapları bulunuyor.

  Pazarlama faaliyetlerinde farkındalıkYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Günümüzde Pazarlama

‘Post marketing’ süreci değişim ve yenilenme demektir. Her aşama sürecin sonlanmasına değil yeni bir başlangıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir