Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Darbe girişiminin ekonomiye etkileri

Darbe girişiminin ekonomiye etkileriGümrük Bakanı Bülent Tüfenkci, darbe girişiminin ekonomiye etkilerinin sınırlı olacağını belirterek, ekonomi politikalarının daha etkin uygulanacağını vurguladı. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise ekonomide büyümenin süreceğini kaydetti…

DARBE girişiminin ekonomiye etkilerinin çok derin olmayacağını söyleyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Merkez Bankası’mn aldığı kararlarla oldukça stratejik bir hamle sergilediğini belirtti. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise, ekonomide büyümenin darbe girişimine rağmen süreceğini belirterek, makro ekonomik hedeflerde ve reformlarda sapma olmaması için tedbirlerin alınacağını kaydetti.

ekonomik beklentiler

Para Dergisi’ne açıklamalarda bulunan Bakan Tüfenkci uzun yıllar darbeler ve sonuçları ile mücadele eden devletin 15 Tem-muz’da yeniden darbe girişimi ile karşı karşıya geldiğini belirterek, bu kalkışmanın milletin ve emniyet güçlerinin gayretleri sonucu başarıyla püskürtüldüğünü kaydetti.

Darbe girişiminin ekonomi üzerinde birtakım etkilerinin olabileceğini ifade eden Tüfenkci, 2016 yılının ilk çeyreğinde yüzde 4.8 büyümeyi başaran, dünyada en fazla uluslararası doğrudan yatırım çeken ülkeler arasında ilk 20’de yer alan, güçlü bankacılık ve finansal sistemi ile öne çıkan Türkiye için darbe girişiminin etkilerinin çok da derin olmayacağını kaydetti. Kalkışmanın finansal piyasalar üzerinde etki bırakmaması için Merkez Bankası’nm gerekli tedbirleri aldığım anımsatan Tüfenkci, “Merkez Bankası bankalarımıza limitsiz likidite desteği sağlayacağını ifade ederek oldukça stratejik bir hamle sergilemiştir” dedi.

STRATEJİK SEKTÖRLERE DESTEK
Tüfenkci, yol haritaları hakkında da bilgi verdi. Öncelikle devleti ve milleti tehdit eden oluşumların devletin her kademesinden temizlenmesi ve yargılanmasının sağlanması gerektiğini belirten Tüfenkci, ardından ekonomi politikalarının küresel ekonomiler ile senkronize bir şekilde daha etkin bir şekilde uygulanmasının geleceğini söyledi. Sürekli yeni projelerin ve yeni araçların hayata geçirilerek yüksek oranlı büyümenin gerçekleştirilmesi ve üretimin desteklenerek büyümenin sürekli hale getirilmesinin önemli olduğunu ifade eden Tüfenkci, “Özel yatırımların desteklenmesi için yatırımcıya rekabet edebileceği bir maliyetle, düşük faiz ile kredi finansmanı sağlanması ve bununla beraber kalkınma bankacılığının desteklenmesi gerekiyor. Finansmana daha kolay ve daha az maliyetle erişen yatırımcıların çabalarıyla hızlı büyüme ve kalkınma sürecinin başlayacağına inanıyoruz” dedi.

  Menkul kıymet gelirleri için beyan zamanı

Bölgesel teşvik uygulamasının yanında stratejik sektör uygulamasının da hayata geçirilerek yüksek katma değer kazandıran sektörlerin en etkin şekilde desteklenmesi gerektiğini söyleyen Tüfenkci, şunları kaydetti: “Bu doğrultuda, mevcut bölgesel yatırım teşvik sisteminde yer alan ve bulundukları bölgenin teşviklerinden yararlanan orta yüksek teknolojili yatırımların tamamının 4. Bölge yatırım teşvikleri kapsamına alınmasına yönelik çalışmalarımız sürüyor.”

“BU TÜR ŞOKLARA DAYANIKLIYIZ”

“Çok şükür milletimiz bu darbe girişimine geçit vermedi” diyen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Başbakan ve Bakanların her daim işlerinin başında olduğunu vurguladı. Bu alçak teşebbüsün çalışma azimlerinden hiçbir şey eksiltmeyeceğini belirten Elvan şunları söyledi:

“Hem bu ihaneti gerçekleştirenleri cezalandırmak için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz, hem de ekonomiye yönelik adımlarımızı atmayı sürdüreceğiz. İhracatçımız, işadamlarımız, yatırımlarına, üretime, ihracata devam etsinler. Merkez Bankamız gerekli önlemleri almıştır. Hükümetimiz de gerekli önlemleri almaktadır. Bu tür şoklara karşı dayanıklıyız. Büyüme ve yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik adımlarımızı atmaya devam edeceğiz. Yapısal reformlarımızı kararlılıkla hayata geçireceğiz. Ekonomimizdeki büyüme, alçak darbe girişimine rağmen sürecek, ilk altı aya göre makroekonomik hedefler korunmaktadır, bundan sonra da sapma beklenmiyor.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir yorum

  1. darbe ekonomimizi mahvetti, telefonlar durdu diyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir