Anasayfa / Şirket Haberleri / Darty performans sistemini yeniliyor

Darty performans sistemini yeniliyorDarty performans sistemini yeniliyor

Elektronik perakendecilikte 2011 yoğun rekabetle geçti. İşe alım, bu çok hızlı gelişen sektördeki insan kaynakları birimlerinin ana gündem maddesiydi. Her yıl ortalama 130 satış elemanını bünyesine katan Darty de bunlardan biri.

İK ekibi bu yıl işe alımların yanısıra performans sistemi ve satış sonrası hizmet çalışmalarına ağırlık verecek. 13 kişilik İK ekibinin başında bulunan Selda Bağlan, sektörün dinamizmini şu cümleyle vurguluyor: “Herkes Y’leri nasıl yöneteceğini konuşurken, bizim sektörde Y kuşağı yönetici konumunda.”

2011’de kaç kişi istihdam edildi?

Biz her yıl yaklaşık 5 mağaza açarak büyüyoruz. Dolayısıyla da 120-140 arasında yeni istihdam yaratıyoruz. Bu yıl da öyle planladık.

Sektör 2011’i nasıl geçirdi? Bu yılla ilgili öngörüler nasıl?

Teknoloji perakendeciliği ciddi bir rekabet içinde 2011’i geçirdi. Birçok kampanya yapıldı. Anadolu’da yeni mağazalar açıldı. Hem yeni istihdam, hem de terfiler oldu. Her ne kadar Avrupa’daki ekonomik kriz bir miktar Türkiye’yi etkilecek de olsa organize elektronik perakendesi oldukça pozitif şekilde büyüyor. Aslında 2012’nin çok farklı olacağını düşünmüyorum. Büyüme devam edecek, şimdiden anlaşmaların yapılmış olduğu, açılacak mağazalar var. Avrupa’daki krizden dolayı kârlılık nasıl etkilenir, onu ayrıca değerlendirmek gerekir.

Bu sektörde İK yapmak nasıl?

İK işlerinin hızı ve dinamizmi diğer sektörlere göre oldukça farklı. Birden öncelikleriniz değişiveriyor. Birçok konuyu diğer sektöre göre daha erken deneyimliyorsunuz. Mesela, Y kuşağı nasıl yönetilecek diye konuşulurken, bu sektörde Y’ler yönetici olarak çalışıyor. Sektörün personel devir hızının yüksek olması bizi hep dinamik tutuyor, ama bir taraftan da kurum kültürünü oturtup devam ettirmek veya eğitim yatırımı yapmak zorluk olarak karşımıza çıkıyor.

Peki motivasyonla ilgili ne tip uygulamalar var?

Performansın en önemli ölçütü satış sonuçları. Sistem bunun üzerine inşa ediliyor, destekleyici diğer yetkinlik ve hedeflerin ölçümü ile performans kriterinin ağırlığı değerlendiriliyor. Mağazada çalışan arkadaşlarımızın motivasyonu oldukça önemli. Biz sektöre ilk girdiğimizde de çalışma koşulları açısından pozitif bazı uygulamalar yapmıştık. Özel sağlık sigortası, çalışan isterse ayda bir defa pazar günü izin kullanması, sadakat primi gibi. Büyüdükçe bunların yanısıra içeriden terfiler, rotasyonla başka birimlerde görev alma olanakları da motivasyonu artıran uygulamalar.

Bu yıl gündemde neler var?

Bu yıl şirket kuruluşumuzun 5. yılı. İş yapışımız gelişiyor, süreçler değişiyor, çünkü büyüyoruz. Dolayısıyla 2012 bizim için performans sistemi üzerinde çalışacağımız bir yıl olacak. Aslında çalışmalar aralık ayında başladı. Bu çalışmalara üst yönetim dahil olup görüş bildiriyor. Ancak asıl çalışma mağazada çalışan her pozisyondan temsilcilerin katkıları ile netleşecek.

2012’de ele alacağımız diğer bir konu satış sonrası hizmetle ilgili çalışmalar. Bağlı olduğumuz
Kesa Electricals, hizmet anlayışı ile öne çıkan bir grup ve bu yıl tüm Grup şirketlerinde satış sonrası hizmet gündemde olacak.
Aslında 2011’de başlamış Marka personelinin (Promotör) yönetimi ve çalışma sistemi şu anda sektörde konuşulan bir konu. Her mağaza açılışında sadece mağaza için istihdam yaratılmıyor aynı zamanda tedarikçilerimizin bordrosunda olan marka personeli için de istihdam yaratılmış oluyor. Bu konunun şirketin iş yapışını etkileyen birçok boyutu var ve bu da insan kaynaklarının uğraştığı önemli bir konu. Bu konuda AMPD’de (Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcılar Derneği) çeşitli toplantılar yapılıyor. Şirketler bunu bir iç mesele olarak konuşuyor. Bizim de zamanımızın bir bölümünü verdiğimiz bir konu ve bu yıl da öyle olacak.

  Vestel Çevre Dostu Askılar

Sektör yarı zamanlı çalışmaya da müsait. 2012 istihdamında deneyimsiz veya yeni mezun gençlere ne kadar yer verilecek?

 Darty’de 100’e yakın yarı zamanlı çalışan var. Her yeni mağaza o şehirdeki üniversite öğrencileri veya öğrenci olmasa da yarı zamanlı çalışmak isteyenler için birer fırsat. Mağaza çalışanlarımızın ortalama yüzde 20’si part bu personelden oluşuyor.

Elektronik perakendesinde ürün bilgisi çok önemli. Müşterilerimize hizmet verecek, alıma rehberlik yapacak ekibin, gerek davranış gerek bilgi açısından yeterliliği şart. O nedenle geçen yıla kadar yeni mezunların işe alımı konusunda çekingen davrandık. Geçen yıl öncelikli konularımızdan birisi oryantasyon eğitimlerimizi geliştirmekti. Bu yıl iyi kurgulanmış bir oryantasyon eğitimimiz var. Bu nedenle yeni mezunların istihdamında bu yıl daha cesur olacağız.

Gelelim İK’yı seçme öykünüze. Planlı mıydı, yoksa tesadüf veya şartlar mı?

Aslında babam bilgisayar programcısı olmamı çok istedi. Ancak içinde insan olmayan bir işte çalışamazdım. Biraz satış, biraz müşteri hizmetleri deneyiminden sonra insan kaynakları istediğime karar verdim ve de aynen planladığım gibi bu alanda kariyer yaptım.

Peki bu sektörde iş programınızı yapabiliyor musunuz? Eve iş götürür müsünüz mesela?

Perakende birden hayat tarzınız oluveriyor. Haftanın her günü 12 saat açık bir iş yerinden bahsediyoruz. Hafta sonlarım bana ait derseniz perakendede başarı mümkün değil. İşin aslı insan mutlu olduğu sürece iş ve özel yaşam dengesi ekseninin işe kaymasının pek bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Severek yaptığınız şey pek de yormuyor.

Evet bazen eve iş götürüyorum, bazen ofisten geç çıkıyorum ama rahatsız etmiyor. Şirket kültürümüzde sen mesaiye kal diye bir şey yok. İşi olan ister kalıyor ister evden çalışıyor, isterse de ertesi gün yapıyor. İş planlaması kişinin kendi sorumluluğunda. O bilinç şirkette var.

Aktif olduğunuz ilgi alanlarınız neler? Neler yapmaktan keyif alırsınız?

Hafta sonları ne yaptığım, mevsime göre değişiyor. Bazen mağaza ziyaretlerim oluyor bazen cumadan çıkıp bir yerlere gidip tatil yapıyorum.

2011’de kişisel vizyon belirleme çalışmasına katılarak kendime bir hediye verdim. Yaratım Atölyesi adında bir programa katıldım. Sanat terapisti olan program yöneticisi, 6 kişiden oluşan bu fokus grupla 4 gün boyunca çok ilgilendi ve o grup kişisel vizyonunu çıkardı. Hatta aksiyon planlarmızı bile yaptık. Çok eğlenceli bir çalışmaydı. Bu vizyonda hayatın bütünü var. Özel yaşam, iş yaşamı vs.

Aslında hayatı ikiye ayırmak imkansız diye düşünüyorum ama alışılageldiği için bu tabiri ben de kullanıyorum. Ayrıca yeniden yağlı boya tablo yapmaya karar verdim. Bu yıl başlayacağım.

Daha çok zamanınız olsa…

Koçluk üzerine çalışmak istiyorum. Aslında buna zaman yaratacağım. Belki Amerika’da 15 günlük bir kursla desteklerim. Bunu asıl işim haline getirmek gibi bir hedefim yok ama iş yapışımda etkili olacağına inanıyorum.

Kaynak: Yenibiriş Dünyası Ocak – Şubat 2012
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir