Ekonomi Haberleri

Defansif düşünenler için TL cazip

Defansif düşünenler için TL cazip

Doların geldiği seviyeler, hisse senedi piyasasında artan riskler, yatırımcıların önüne en cazip ve risksiz alternatif olarak TL mevduat öne çıkıyor. Uzmanlar, risk almak istemeyenlere ağırlıklı TL enstrümanlarından oluşan portföy öneriyor.

Küresel piyasalardaki gerilim para birimlerini etkilerken TL de bundan nasibini alıyor. Avrupa’daki endişelerin derinleşmesiyle Euro/dolar paritesi 1.2650 seviyelerine kadar gerilerken bunun etkisi TL üzerinde de hissediliyor. TL/Dolar karşısında 1.83 seviyelerine yükselirken gösterge tahvil faizleri yüzde 9.60 seviyelerinde hareket ediyor.

Merkez Bankası politikalarının da etkisiyle TL’nin cazibesini koruması beklenirken, faizlerin de yüksek seyrini sürdüreceği öngörülüyor.

Uzmanlar, bu süreçte defansif hareket etmek isteyen yatırımcıların dövizde realizasyona gidebileceğini yine hisse pozisyonların azaltılabileceğini ve mevzuat başta olmak üzere TL enstrümanların tercih edilebileceğini kaydediyor.

TL’YE YATIRIM YAPILABİLİR
Finans Portföy Kıdemli Portföy Yöneticisi Doruk Ergun, TL’nin cazibesini koruyacağını düşünen uzmanlardan. Ergun, Merkez Bankası’nın özellikle kısa vadeli enflasyonist baskılar nedeniyle 2011 yılı sonundan itibaren uyguladığı parasal sıkılaştırma TL’nin diğer para birimlerine karşı cazibesini artırdığını ve önümüzdeki dönemde bunun devam etmesini beklediğini ifade ediyor. Ergun, “Türkiye’nin güçlü mali ve ekonomik temelleri de yatırımcıların TL yatırımları tercih etmelerinde önemli rol oynayacak. TL yatınm-larında Uzun Vadeli Bono Fonları ile bir miktar daha fazla risk alabilecek ya-tınmcılara içinde belli oranda hisse senedi taşıyan Esnek Fonları’ öneriyoruz” diyor.

YÜKSEK FAİZ SÜRECEK

Daha zayıf Euro ve küresel piyasalardaki belirsizlikler, gelişmekte olan para birimleri üzerinde yakın dönemde daha fazla baskı yaratabilir. Bunun da yüksek kısa vadeli faiz ortamının sürmesine neden olacağını söyleniyor.

TL’nin cazibesini koruduğunu ve TCMB’nin sıkılaştırma politikasının kısa vadeli TL faizlerin yüksek seyretmesine neden olduğunu ifade eden İş Yatırım Menkul Değerler Yurtiçi Piyasalar Müdür Yardımcısı Yasin Demir şunları söylüyor:

“Kısa vadeli Hazine, banka bonoları öneriyoruz, özellikle özel sektör ihraçları iyi getiriler sunuyor. TL faizler kurdaki yükseliş nedeniyle yüksek seyretmeye devam edecek.

Mevduat banka bonosu gibi kısa vadeli faiz ürünlerinde durmakta fayda var.”

Diğer Benzer Makaleler

Paradaki En Son Hesapların Analizi

Dolarda kâr satışı yapılabilir

İMKB’de Ayı ve Boğa Piyasası

Talip Yılmaz


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu