Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Değerlenen TL ve Yükselen Faiz

Değerlenen TL ve Yükselen FaizDeğerlenen TL ve Yükselen Faiz, Yükselen Faiz Yorumları, Değerlenen TL Yorumları

Globalleşen dünyada kapitalizmin ortaya koyduğu tablo öyle FON lar yarattıki bazıları ülke ekonomilerinden daha güçlü konumda varlıklara sahip oldular; Merkez bankası başkanı;Küresel gelişmeler nedeniyle bu dönemde sermaye akımlarına karşı dengeleyici tedbirlerin zamanında ve gerekirse günlük olarak alınması gerektiğini vurguluyor,!!!

Ekonomik politikada günlük uyğulama ile elde edilecek sonucun orta ve uzun vadede yaratabileceği beklenti nedir sorusu sorulmuşmu diye baktım,,böyle bir soru sorulmamış..

Piyasalara yapılan parasal müdahelelerin sonucu ekonomilere olumlu yansımıyor,japonya ekonomisi uzun yıllardır durğunluk içinde, ilginçtir bu tarz ekonomik tabloda yen’ uzun dönemdir değer kazanıyor , hazine piyasa oyuncularınin yen’e karşı talebine anlam veremediği gibi engelleyemiyor!,Merkez bankasının Döviz kuruna yaptığı müdaheleler kısa vadede başarılı oldu gibi görünüyor,ancak Değerlenen tl nin hemen ardından TAHVİL de sert bir çıkış yaşandı,Sonuç; değerlenen TL ve yükselen faizler!Hazine bundan nasıl bir fayda sağladı dersek hesap ortada

Sayın başkan,”’ek olarak, ‘yabancı analistler faiz artışı dışında hiçbir önlemin işe yaramayacağı yorumunu yaptılar’ hatırlatması üzerine, “Evet döviz kurları ile ilgili en etkili araç faizlerdir. Bunu her ekonomist bilir. Biz bugün faizi artırdık. Faiz oranı yüzde 12 . Türkiye Cumhuriyetinin iki faizi var. 12.5. Yarın gerekli görürsek 5.75’e indiririz. Bu derece güçlüyüz; gerek görmezsek indirmeyiz. Dünyada bu kadar güçlü günlük politika yapabilecek başka merkez bankası yok” yanıtını verdi.
İyi güzelde “Evet döviz kurları ile ilgili en etkili araç faizlerdir. Bunu her ekonomist bilir. sözü doğruysa,Türkiye Cumhuriyetinin iki faizi var 12.5. Yarın gerekli görürsek 5.75’e indiririz tehdidine karşılık, bunu yaparsanız bu sefer döviz yine yükselir cevabı gelirse bu cevap ekonominin kısır bir döngü içine sokulduğu sonucu çıkarmazmı?, kural belliyse kurun düşmesi adına yapılan müdahelelere ne gerek vardıki?en etkili aracın en başta kullanılması gerekmezmiydi?demekki ortada bir öngörü eksikliği var!!!böyle bir öngörü eksikliği varsa sadece söylevlerle güçlü bir merkez bankası görüntüsü oluşabilirmi?.

  Sri Lanka Yatırımcı Bekliyor

Kaldıki Yüzde 12,5 olan faizi bir gün sonra gerekirse 5.75 indirmek gerçekten mümkünmü?, bu sorunun cevabını verecek kadar uzman biri değilim,ama şu bir gerçekki faizde böylesine bir marj sözkonusu ise TÜRKİYE’ ye yatırım yapmış yada yatırımı düşünen fonların ortaya koyacakları tablo Piyasalarda dalğalanmalara neden olacaktır!!…

İşin özü ülke ekonomilerinin yönlendirilmesinde parasal önlemler gelecek adına özel sonuçlar yaratmaya yetmiyor,AB Eski başkanı Trichet görevi bıraktıktan hemen sonra ,parasal önlemler ülke ekonomileri için çözüm üretmiyor itirafında bulundu,Bugünkü açıklamalar irdelendiğinde Merkez bankamızın üstünde baskı oluştuğu ortada,umarız bu baskı kısa sürede son bulur ve herhangi bir kırılğanlık yaşanmadan taşlar yerine oturur…

KALIN SAĞLICAKLA…

YASAL UYARI :
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değil sadece fikir paylaşımıdır..
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir