Anasayfa / Şirket Haberleri / Değerli TL/Düşük Kur Uygulamasına Geri Dönüş Olmazsa Tekstil Sektörü 2011’de İhracatta Daha İyi Noktalara Ulaşır

Değerli TL/Düşük Kur Uygulamasına Geri Dönüş Olmazsa Tekstil Sektörü 2011’de İhracatta Daha İyi Noktalara Ulaşır2010 yılına geçtiğimiz yıl yaşadığımız ve tüm dünyayı derinden sarsan krizin etkilerinin azalmaya başlamasıyla beraber oldukça moralli başladık. Kriz döneminde ana pazarımız olan AB ülkelerindeki alıcıların, kriz nedeniyle, uzun vadeli alımlar yapmaması ve kısa vadeli alımlara yönelmeleri nedeniyle, Haziran ayı başından başlayarak, yoğun talep artışı nedeniyle, satışlarımız gittikçe yükselen bir trend gösterdi ve sadece yılın son çeyreğindeki satışlarımız, şirket tarihimizde bir ilk olarak, yılın ilk yarısının toplamından daha yüksek olarak gerçekleşti. 2009 yılında grup olarak, 2008 yılına oranla toplam satışlarımızı %40 oranında artırmayı başardık.

Bu yükseliş 2010 yılında da hızlanarak devam etti ve Ekim ayında tarihimizde ilk kez aylık ihracatımız 10.000.000 € geçti. Kasım sonu verileri ile, 2010 yılını da 2009 yılına göre %46 gibi inanılmaz bir büyüme ile tamamlayacağız.
Bu yıl grup olarak, ilk kez toplam satışlarımız 100 milyon Euro’yu geçecek. Bu başarıyı, öncelikle yetişmiş üstün nitelikli insan gücümüze, tüm çalışanlarımızın gece-gündüz çok özverili çalışmalarına ve şirketlerimiz için 2000 yılında ortaya koyduğumuz vizyona uygun iş modelimize borçluyuz.

Tekstil ihracatçısı bizler için en önemli faktör sizlerinde bildiğiniz üzere kur faktörü. Eğer değerli TL/düşük kur uygulamasına bir geri dönüş olmazsa ihracat anlamında daha da iyi noktalara ulaşacağımızı söyleyebilirim.

Son günlerde dünyada yine bir global krizin patlak vereceği yönünde birtakım söylentiler duyulmaya başlandı. Ama böyle bir kriz çıksa bile, son krizde de olduğu gibi gelişmekte olan ülkelerin bunu yine diğer ülkelere göre daha minimum kayıplarla atlatacağına inanıyorum.

2011 yılında ihracat müşterilerimizin hızlı alımlarının, toplam alımları içindeki payının yükselmeye devam edeceğini öngörüyoruz. Eğer, krizden önce olduğu gibi, ülke ekonomisine zarar verdiğine, yatırımları engellediğine, üretim ve istihdamı baltaladığına inandığımız, değerli TL/düşük kur uygulamasına geri dönülmezse, 2011 yılının da gerek ülke ihracatımız gerekse şirketlerimiz için olumlu ve başarılı bir yıl olacağını düşünüyoruz.

  Arçelikten Yeni Mağaza Konsepti

Şükrü Ünlütürk
Sun Holding Yönetim Kurulu Başkanı
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir