Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Değişen dinamikler ve piyasalar

Değişen dinamikler ve piyasalardegisen dinamiklerBIST 100 endeksi geçen haftayı 69 bin 573 seviyesinden kapattı ve haftalık bazda yüzde 6.06 düştü. Bu hafta da dalgalı olacak. Endeks 64 bin-66 bin aralığına kadar düşebilir…

GEÇEN hafta yaşanan gelişmeler piyasaları olumsuz etkiledi. Böyle zamanlarda yatırımcıların genelde sakin olmasını öneririz. Fakat belirsizliğin boyutları arttıkça daha da büyük dalgalar gelebiliyor. Seansın açılışından sonra 10-15 dakika içinde görülen en dip seviye şok gelişmeler durumunda çok önemli bir referans noktasıdır. Genellikle önce sert bir dip görülür, ardından borsa tepki yapar ve düşen işlem hacmiyle birlikte yatay hareket etmeye başlar. İşte bu aşama çok kritiktir. Eğer açılıştaki en dip seviyeye tekrar düşüş olursa, gelişmelerin önemli olumsuz bir etki yapacağını anlarız. Yatırımcılar o aşamada nakde geçip “bekle gör” politikası uygulamalıdır.

HALKBANK’IN ENDEKSE ETKİSİ

Borsa İstanbul sah günü, en önemli travmalarından birini yaşadı. Halkbank börsaya kote bir şirket olup BIST-100 endeksi üzerinde yüzde 7 etkisi var. Öte yandan TOKİ ile ilişkileri nedeniyle Emlak GYO şirketi de (EKGYO) operasyon nedeniyle en büyük hasarı alan hisselerden oldu. Elbette bu iki hisse senedindeki güçlü satışlar, borsa geneline yayıldı. İlk seans daha sakindi ama ikinci seansın başlamasıyla “borsada dibin dibi yoktur” deyimi geçerli oldu ve diğer hisselerde de satışlar tetiklendi.

Aynı gün borsadaki çöküşe rağmen, dolar/TL kurunda bu çapta büyük bir hareket olmadı. Çünkü sah günü Merkez Bankası 180 milyon dolarlık satış ihalesi düzenledi ve aldığı PPK kararlarında piyasaya verdiği likiditeyi kısarak dolar/TL kuru baskılanmış oldu. Fakat kurlar FED kararını bekliyordu ve FED’in ocak ayında tahvil alimim azaltmaya başlama kararı, krizle birleşince dolar geçen haftanın son günü tarihi rekor kırdı.
Dolardaki yükselişteki tek sebep yolsuzluk operasyonu değil.

ABD Merkez Bankası’nın çarşamba akşamı aldığı kararı unutmamak gerekiyor. ABD Doları’na karşı sadece TL değil, diğer çok önemli para birimleri de değer kaybetti. Ama aramızda bir fark var: TL’nin tarihi dirençlerini kırması önemli.

  Piyasa Yorumları 2011 Salı

Dolar/TL grafiği yanında aynı zamanda döviz sepeti olarak bilinen ve yüzde 50 euro, yüzde 50 dolardan oluşan sepetin hareketlerine de bakmak gerekiyor. Döviz sepeti 2.43 seviyesini yukarı geçmiyordu, fakat son iki günde 2.48 seviyelerine yaklaştı. Bu durum bir şeylerin yolunda gitmediğini net biçimde ortaya koyuyor.

Birinci açıdan bakıldığında Türkiye kırılgan beşli olarak bilinen, cari açığı yüksek olan ve dış finansmana bağlı büyüyebilen ülkeler arasında yer alıyor. Zaten uzun zamandır bu sorun

dillendiriliyordu. Özel sektörün dış borcu yüksek olup, vadenin de son yıllarda kısaldığını gördük. Bu durum özel sektör maliyetlerinde ve verimliliğinde ciddi kırılganlık yaratıyor. Türkiye ekonomisinin yumuşak karnı olan cari açık sorunu yine geldi önümüze dikildi. FED tahvil azaltımma ocak ajanda başlayacak ve belki de bir yıl içinde tahvil alimim sıfırlayacak. İşte bu durumun küresel faizleri yükseltmesi borçlu olan ve dışarıdan finansman sağlayan şirketleri zor durumda bırakabilir. Bizim gibi gelişmekte olan ülkeler bundan en fazla zararı görecek olanlar.

ikinci objektiften baktığımızda ise, siyasetteki sarsıntı eğer seçimlere kadar devam ederse, ekonomide ciddi tahribat yaratabilir. Bu şartlarda döviz kurlarının geleceği, ekonomi yönetimi ve siyasilere bağlı. Var olan durumun bir ekonomik krize dönüşmemesi için sağduyuya ve doğru para politikalarına ihtiyacımız var. Ama ortalık öyle toz duman oldu ki, ekonomi şu an çok geri planda kaldı. Fakat unutmamalıyız ki, ekonomi kendini hatırlattığı zaman uygulanacak olan politikalar çok gecikmiş politikalar olur.

Temennimiz bir an önce sağduyunun hakim olması. Bu yazıyı cuma akşamı itibariyle yazıyoruz. Dolayısıyla hafta sonunda başka ne gibi gelişmeler olacağını bilemiyoruz. Bu yüzden gelecek haftaya ilişkin öngörüde bulunmak çok zor. Borsa geçen haftayı 69.573 seviyesinden kapattı ve haftalık bazda yüzde 6.06 düşüş oldu. Önümüzdeki hafta da dalgalı olacak. Endeks 64.000-66.000 aralığına kadar düşebilir. Bu yüzden bu haftaki önerileri aşağı yönde marjlı verdik.

YAŞAR ERDİNÇ
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir