Anasayfa / Şirket Haberleri / Demirdöküm’ün Markalaşma Süreci

Demirdöküm’ün Markalaşma Süreci2007 yılında Vaillant, DemirDöküm’ü satın aldı. Pazarlama Müdürü Erdem Ertuna, satın almadan sonraki yurtiçindeki ve yurtdışındaki markalaşma sürecini anlatıyor.

2007 yılında DemirDöküm, Vaillant Grup’a katıldıktan sonra ne gibi yatırımlar yapıldı? Üretim tesislerine know-how anlamında çok ciddi yatırımlar yapıldı. Klima fabrikamız kuruldu. Arkasından 2009 yılında bütün kombi üretim hatlarımız yenilendi. Normalde üretim hattında ürün akar, insanlar sabittir. Vaillant Grup’un “One Piece Flovv” dediğimiz bir üretim tekniği var. Bunda ise bir kişi bir kombiyi alıyor; A’dan Z’ye bütün parçalan kendi takıyor dolayısıyla kişiselleştiriyor. Böylelikle hem kaliteyi yükseltme hem de çalışan arkadaşlarımızın kalitesini ve verimliliğini arttırma imkânımız oluyor. 2010 yılında patenti DemirDöküm’e ait olan bir teknoloji olan Rol! Bond’la solar fabrikamızı kurduk. Bunun dışında test alanlarımız gelişti. Kalite ve AR-GE ekiplerimiz gelişti. Pazar ayağında da Vaillant Grup ile çok da bağlantılı olmadan 2015-2020’ye giderken Türkiye’de nasıl değişimler olacak? Tüketicinin ürüne bakışı ve talebi nasıl değişecek bunarlı inceledik. Onun arkasından da hem bayii ağımızı hem de satış sonrası destek ağımızı gelecekte olacağım düşündüğümüz tüketici isteklerine göre baştan yeniledik.

Vaillant grup kökenlisiniz, Vaillant Grubu ile DemirDöküm arasında nasıl bir fark var? Ben Vaillant Grup Türkiye ekibindenim. 2 yıl Romanya’da Vaillant Grup şirketlerinde yönetici olarak görev yaptım. Orada da yeniden yapılandırmadan geçtik.

Asıl fark iki ailenin işe bakış açılarının farklılığı. Vaillant’ta biraz daha veri ile çalışma biraz daha planlanmanın ön plana çıkması gibi farklılıklar var. Bizim Türkiye’de planlamamız çok ön planda değildir. Önce işe başlarız sonra yolda düzeltiriz bazı şeyleri. Hâlbuki Vaillant Grup ekolünde önceden planlayıp sonradan hatasız gitmek var. En önemli farklılıklardan bir tanesi buydu.

Vaillant satın almasından sonra ne kadar yatırım yaptınız? 2011 yılı sonu itibariyle toplam yatınm 726 milyon “. Bu ilk satın anlaşması dâhil toplam. Isıtma sektöründeki bugüne kadar yapılmış en büyük yatınm bu ve tabü ki devam ediyoruz yatırım yapmaya. Türkiye ısıtma-soğutma-havalandırma pazan Avrupa’nın en önemli potansiyeline sahip. Güneş eneıjisi pazarlarında dünyanın en büyük pazarlarından bir tanesi. Klimada Avrupa’nın en büyük potansiyeline sahip pazar. Dolayısıyla Türkiye’ye yatırımlar devam ediyor ve edecek. Türkiye’de Pazar liderlerinin hep Türkiye’de üretilen markalardan çıktığını görüyorsunuz. Dolayısıyla Türkiye üretilen markalan halkımız seviyor. Bu trend çok değişmeden devam edecektir diye düşünüyorum. Hükümet politikalannda da verimliliği arttırmak için ve ekonomi dengeleri için yerli üretim daha çok ön plana çıkartılıyor. Birçok grup da Türkiye’ye girecek; Vaillant Grup da burada.
İhracatınızın boyutu nedir?

DemirDöküm’ün cirosunun yüzde 20’sinden biraz fazlası ihracattan geliyor. Türkiye’den 53 tane ülkeye yaklaşık 15 yıldır ihracat yapan bir marka DemirDöküm. Çin’den Şili’ye kadar birçok pazarda vanz. Çin’de kendi şirketimizle varız. Şili ile de uzun yıllardır çalışıyoruz. Şili’de panel radyatörlerinde pazar lideriyiz.

  DeFacto’nun Atkı ve Bereleriyle Bu Kış Sıcacık Geçecek

Bu dönemde biz tekrar ihracatımızı da tekrar gözden geçirdik ve orada da bazı yenilikler yaptık İhracatta amacımız artık sadece ürünü satmak değil; ürünün kullanıcının evinde doğru bir şekilde montajının yapılması ve tüketicinin ihtiyacı olduğu zaman da hızlı bir şekilde ihtiyacının karşılanması amaçlarımız arasında. Özellikle çevre ülkelerde satış sonrası hizmetleri de Türkiye’deki standartlarımıza ulaştıracak şekilde projeler başlattık. Bu proje pazarlardaki konumumuzu ve tüketicinin bakışını değiştiriyor. İthalatçıların sadece tedarikçi olması yerine iş ortağı olarak çalışmaya başladık, kendi ülkelerinde. DemirDöküm markasını ülkelere yaygınlaştırmaya başladık. OEM bir üreticiden, marka ile birlikte ürünü ve hizmeti veren bir organizasyon haline gelmeye başladık. Ukrayna, Azerbaycan ve İran bizim bu konudaki en yakın ve en önemli pazarlarımız. Geçen sene onlarla başladık Bu projeleri oturttukça diğer bütün komşu ülkeler ve diğer ülkelerimize doğru da yayacağız.

Yurtdışında satış sonrası hizmetleri nasıl veriyorsunuz? Yurtdışmdaki yerel oyuncularla veriyoruz. Onlara eğitimler veriyoruz, standartlannı oluşturuyoruz ve standartlara göre periyodik denetimlerini yapıyoruz. Onlarla oturup nasıl daha iyisini yapabileceğimize dair vvorkshoplar oluşturuyoruz. Amaç bir tedarikçiden çok bir strateji ortak olabilmek. Fikirleri beraber üretip beraber pazara yayabilmek. Bu iç piyasada da yetkili satıcılarımız için de geçerli. Bunlar odak pazarlanınız için geçerli.

OEM üretim yaptığımız markalar üretim yaptığınız ülkelerin yerel markaları mıydı? Yerel markalarıydı. Türkiye’de genelde üreticiler yabana şirketlere malzeme ya da ürün tedarik-çiliği yaparlar. Markalarımızı yeni yeni dünyaya yaymaya başladık. Dolayısıyla bizim markalanınız belli ülkelerde vardı. Bu ülke sayısını arttırmaya başladık.

Markalaşma anlamında ne gibi çalışmalarınız var? Turquality’ye dahiliz. Bunun yam sıra sadece teknik ekiplerin kendi arasındaki konuştuklarına bakarak değil; tüketicilere gidip onlarla birebir konuşup onların isteklerini baştan alıp tüketicinin isteğine göre dizaynı baştan oluşturuyoruz ki son 2 senede piyasaya sunmuş olduğumuz ürünler çok hızlı piyasaya girip çok hızlı kabul gördüler. Biz de her pazarda aynı şekilde çalışmaya devam ediyoruz.

2012 yılına dair öngörüleriniz nelerdir? 2012 yılında ihracatta yüzde 20’lik bir artış öngörüyoruz. İç piyasada yüzde 30-35 arasında bir büyüme öngörüyoruz. Ekonomide her ne kadar yumuşak bir iniş görsek de bizim sektörümüz, hem doğal gazın yeni yayılımından dolayı hem klimanın Türkiye’de pazar penetras-yonunun düşük olmasından dolayı çok hızlı büyüyen bir sektör. Özellikle Güney Anadolu, Doğu Anadolu bölgelerimizde gaz hatlarımız yeni. 2009 krizinde de bir ertelenme oldu. Krizin geçmesiyle beraber 2010’un ikinci yansı, 2011’in tamamında gaz kullanımında artışlar oldu. 2012 yılında da bu artış devam edecek. Ege bölgesi de aynı şekilde. Birçok şehrimize bu yıl yeni gaz geliyor. Dolayısıyla bu yayılmayla beraber ekonomiden bağımsız bizim sektörümüzde bir büyüme olacak.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir yorum

  1. Tamam herşey iyi hoş da.. Demirdöküm 6 yıldır zarar ediyor. Yatırımcısına saç baş yolduruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir