Haberler

Deniz canavarı fosili bulundu! (Video)

Tarih öncesi canlıları inceleyen paleontolojistler, yaklaşık 540 milyon yıl önce yaşamış olan deniz canavarı ‘Anomalocaridid’in 1 metrelik fosilini Fas’ta keşfetti.

Belçika’daki Ghent Üniversitesi’nden Peter Van Roy ile ABD’deki Yale Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi direktörü Derek Briggs’in liderliğindeki ekip, söz konusu deniz canlısının, sanılandan çok daha büyük boyutlarda olduğunu belirledi.

Roy ve Briggs’in ekibinin bulduğu ‘şaşırtıcı derecede’ iyi durumdaki fosil, dünya üzerindeki en büyük hayvanların yaşadığı 540 – 500 milyon yıl önceki Kambriyen dönemine ait. Bu dönemde tür çeşitliliği bir anda arttı ve çoğaldı.
Bilim insanları, bu artışa Kambriyen Patlaması adını verdi. Anomalocaridid, birer bıçağı andıran sivri dişleriyle Kambriyen döneminde denizlerdeki en yırtıcı canlılardan biriydi.

Fosilin iyi durumdaki parçalarını gösteren Derek Briggs, “Bunlar, Kambriyen hayvanlarının en ikonik gruplarından biri. Anomalocaridid’in daha da büyüdüğünü ve düşünülenden 30 milyon yıl sonra soyunun tükendiğini tespit ettik” dedi. Fosilin, Fas açıklarındaki oldukça derin sularda, çamurlu deniz tabanında bulunduğu belirtildi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu