Anasayfa / Şirket Haberleri / Deniz Emeklilik, 162 milyon Euro’ya American Life’ın

Deniz Emeklilik, 162 milyon Euro’ya American Life’ınDenizbank, Deniz Emeklilik’te sahip olduğu yüzde 99,86 hissesini, American Life Hayat Sigorta’ya (MetLife) 161,93 milyon Euro’ya sattı.

Denizbank’tan KAP’a yapılan açıklamada ayrıca, Denizbank’ın, Deniz Emeklilik ile hayat sigortası ve bireysel emeklilik ürünlerinin dağıtımı, pazarlanması ve satımı için 15 yıllık hayat sigortası ve bireysel emeklilik acentelik sözleşmesi imzalanması için genel müdürlüğün yetkili kılınmasına karar verildiği ifade edildi. Satış bedeli, Deniz Emeklilik’in 31 Aralık 2010 tarihli finansal tabloları dikkate alınarak hesaplandı. Nihai satış bedeli ve hisse devri neticesinde oluşabilecek nihai satış kârı, hisse devir tarihindeki finansal tablolar esas alınarak gerekli fiyat farkları yansıtıldıktan sonra kesinleştirilecek. Şirket hisselerinin devri Hazine Müsteşarlığı ve Rekabet Kurumu’ndan gerekli izinlerin alınmasının ardından gerçekleştirilecek. Satış işlemi sonucunda Denizbank’ın şirket sermayesinde doğrudan payı kalmayacak. Denizbank’ın ana ortağı Dexia tarafından yapılan açıklamada da, satış işleminin yıl sonundan önce tamamlanmasının beklendiği ifade edildi.
Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Deniz Emeklilik’in yüksek kârlılık, güçlü sermaye yapısı, hızlı büyüme performansı sebebiyle MetLife tarafından tercih edildiğini söyledi. MetLife MEASA CEO’su Michel Khalaf da, “Türkiye, MetLife için stratejik, kilit bir pazar. Denizbank gibi bir bankacılık lideri ile güçlü ve uzun vadeli bir ortaklık bu nedenle bizim için çok önemli.” dedi. Açıklamada ayrıca, satış sonrasında Deniz Emeklilik ve Hayat’ın ticarî unvanının değişeceği belirtildi. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin 2010 yıl sonu sektörel verilerine göre, Deniz Emeklilik hayat sigortası ve bireysel emeklilik alanında faaliyet gösteren 13 şirket arasında öz sermaye kârlılığında yüzde 42 ile birinci oldu. 2010 sonu verilerine göre 22,8 milyon lira teknik kâr ile sektörde üçüncü olan şirket, hayat branşı operasyonel kârlılıkta da yüzde 34 oranıyla lider. Global olarak sigorta, yıllık irad ve çalışan hakları programları alanında 60’tan fazla ülkede 90 milyon müşteriye hizmet veren MetLife, kendisine bağlı ortaklıkları ve iştirakleri aracılığıyla ABD, Japonya, Latin Amerika, Asya Pasifik, Avrupa ve Ortadoğu’da pazar lideri. MetLife Türkiye, 20 yılı aşkın süredir Türkiye’de faaliyet gösteriyor.

  Arçelikten Yeni Mağaza KonseptiYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir