Güncel Ekonomi Haberleri

Deride İtalya’yı geride bıraktık!

Türk derisinin ihracat kapasitesi her geçen yıl artıyor. Dünyanın her ülkesine ihracat yapan üreticilerimiz özellikle son yıllarda hedefledikleri Uzakdoğu’dan pozitif bir geri dönüş almaya başladı.4-6 Eylül tarihleri arasında Şangay’da düzenlenen Ali China Leather Exhibition (Çin Deri Fuarı-AC-LE)’a odak ülke olarak katılan Türkiye, 62 şirketle yer aldığı fuarda İtalya’yı geride bırakmayı başardı ve ev sahibi Çin’den sonra en yüksek katılımı sağlayan ülke oldu. 1998’den bu yana düzenlenen fuar, katılımcı fınnalara Çin’deki devasa pazara ihracatın da kapılarını aralıyor. Fuara, toplam 41 ülkeden bin 300’ü aşkın şirket katılıyor.

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri ihracatçıları Birliği (iDMtB) ve Deri Tanıtım Grubu (DTG) Başkanı Lemi Tolunay, ihracat yaptığımız önemli pazarlar arasında, Çin ve Hong Kong başta olmak üzere, Uzakdoğu ülkelerinin de bulunduğunu söylüyor.Çin’e 2011’de deri ihracatımızda yüzde 80 oranında artış yakalanmış olması, Çin pazarının kalitesi ve tasarımıyla ön plana çıkan Türk derisine ilgisinin arttığının en büyük göstergesi. Hong Kong ve diğer bölge ülkeleri de eklendiğinde Uzakdoğu’ya toplam deri ihracatımız 125 milyon dolara yaklaşıyor. Hedef 2013 yılında Uzakdoğu’ya deri ihracatında 150 milyon dolara ulaşmak.

Tolunay, sektörün 2011 yılını 1.44 milyar dolar ihracatla kapattığını belirtirken, “Türkiye’nin deri ihracatında 2023 hedefinin de 10 milyar dolar” diyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu