Teknoloji İnovasyon

Design Lab 2011 Heyecanı Başlıyor

Electrolux’ün Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Henrik Otto

Dünya beyaz eşya devi Electrolux, tasarım dünyasının merakla beklediği Design Lab 2011’in temasını açıkladı. 2011’de 9’uncu kez gerçekleşecek uluslararası tasarım yarışması, lisans ve lisansüstü endüstriyel tasarım öğrencilerini geleceğin ev aletlerine ‘Akıllı Hareketlilik’ kazandırmaya çağırıyor.

Her yıl farklı bir temayla endüstriyel tasarım öğrencilerini geleceğin ev aletlerini tasarlamaya davet eden Design Lab tasarım yarışması, tüm dünyada ilgiyle takip ediliyor. 2011 yılının temasına bağlı olarak yarışmaya katılacak gençlerden ev aletlerine ‘Akıllı Hareketlilik’ kazandırarak, gelecekte insanların yiyeceklerini nasıl hazırlayıp saklayacaklarına, elbiselerini ve bulaşıklarını nasıl yıkayacaklarına ya da kurutacaklarına dair zamana, mekana uygun, yenilikçi, kullanışlı, yaratıcı ve çevre dostu çözüm önerileri getirmeleri bekleniyor. Design Lab 2011 hakkında yarışmanın değişmeyen jüri üyesi ve Electrolux’ün Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Henrik Otto şunları söyledi:‘Genç tasarımcıların kendilerini denemelerine izin veren ve onlara ticari ürün tasarımı dünyasında değerli olan iç görüyü kazandıran Electrolux Design Lab’in dokuzuncusunu düzenliyoruz. 2011 teması mevcut teknolojiyi yönlendirmeye ilham veriyor. Bu sadece ev aletlerinin fiziksel olarak daha portatif olması anlamına gelmiyor, zamanın daha esnek kullanımına olanak veren ve yaratıcı ifade tarzını da içeriyor.’

Katılımcıların tasarımlarını hazırlarken Electrolux geleneğini de göz önünde bulundurmalarının yararlı olacağını dile getiren Otto, projelerin İskandinav tasarım değerlerine bağlı olarak çevreye duyarlı, sezgisel kolaylığa ve estetik çekiciliğe sahip olması gerektiğini sözlerine ekledi.
Final Sonbaharda
Yarışmada finale kalacak 8 projenin sahipleri 2011 sonbaharında bir Avrupa şehrinde yapılacak final etkinliklerine davet edilecek ve dünyaca ünlü jüri üyelerine projelerini tanıtacaklar. Sezgisel tasarım, yenilikçilik ve tüketici iç görüsü kriterlerine göre yapılacak jüri değerlendirmesi sonucu yarışmanın birincisi 5000 Avro para ödülü ve Electrolux Global Tasarım Merkezi’nde 6 aylık ücretli staj yapma olanağı kazanacak. Yarışmanın ikincisi 3000, üçüncüsü ise 2000 Avro para ödülünün sahibi olacak.

Başvurular Design Lab web sitesi aracılığıyla 1 Mayıs 2011 Pazar günü saat 23:59’a kadar kabul edilecek.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu