Anasayfa / Ekonomi-Finans / Destek ve Direnç Seviyeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Destek ve Direnç Seviyeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler1. Piyasa bir direnç seviyesini geçmeyi başarırsa, o direnç destek seviyesine dönüşür.

2. Fiyatlar bir destek veya direnç seviyesini kırmadan ne kadar çok test ederse, o bölgedeki destek veya direnç daha kuvvetli olur.

forex direnc

Trendler

Günümüzün teknik analiz çalışmalarında büyük olasılıkla en büyük yer tutan analiz yöntemi “trend” çizgileridir.
Buna rağmen en fazla ihmal edilen de trend çizgileridir!

En basit tanımıyla, yükselen bir trend açıkça görülebilen destek bölgelerinin (tabanlar) birleştirilmesi ile çizilmektedir.

Düşen trendler ise, kolaylıkla tespit edilebilen direnç bölgelerinin (tepeler) birleştirilmesiyle çizilir.

Trend çizgisi teorisini bir basamak ileri götürür ve düşen ya da yükselen trende paralel bir çizgi çizerek trend kanalı oluşturulmuş olur.

Fiyatların alttaki trend çizgisine gelmesi, alım fırsatı iken, üstteki trend çizgisine gelmesi, satış fırsatı olarak kullanılabilir.

Piyasanın yukarı hareket edip geri çekilmesi halinde; geri çekilmeden önce ulaştığı en yüksek seviye direnç seviyesini oluşturur.

Piyasa tekrar yukarı hareket ettiğinde; ulaşılan en düşük seviye artık destek seviyesidir.
En basit tanımıyla, yükselen trend çizgisi ayırt edilebilen destek bölgeleri (tabanlar veya dipler) birleştirilerek çizilir. Alçalan trend çizgileri ise direnç bölgeleri (tepeler) birleştirilerek çizilir.

Yükselen trend kanalı, yükselen trend ile aynı açıda bir trend doğrusunun en yakın tepe noktasından uzatılması ile çizilir.

Alçalan trend kanalı, alçalan trend ile aynı açıda bir trend doğrusunun en yakın dip noktasından uzatılması ile elde edilir.

Trendlerin kırıldığı (trend dönüşü) bölgeler alım veya satım için en uygun yerlerdir.

Destek ve Direnç Seviyelerinin Çizimi

Destek ve direnç seviyelerinin mutlak rakamlar olmadığı hatırlanması gereken bir noktadır.

Destek veya direnç bölgelerinde geçen zamanın uzunluğu destek ve direncin gücünü arttırır.

  Organize perakende AVM'lerle büyüyor

Bir destek ne kadar güçlü ise kırıldığında da aynı ölçüde direnç gücü olur. Destek ve direnç seviyelerini çizerken piyasa refleksini dikkate almamalıyız!

Sadece gerçek hareketleri dikkate almak yerinde olacaktır.

Destek ve Direnç

Alım satım işlemi yapanların en çok direnç kullandıkları deyimler destek ve dirençtir

Aşağıdaki grafiğe baktığımızda yükselen bir piyasanın (boğa piyasası) izlediği yolu görüyoruz. Piyasa önce yükselip sonra gerilediğinde, gerileme öncesi ulaştığı en yüksek seviye artık direnç olmuştur.

Piyasa tekrar yukarı yöneldiğinde, yükselişten önce gördüğü en düşük seviye artık destek seviyesidir. Piyasa dalgalandıkça destek ve direnç seviyeleri sürekli olarak oluşurlar. Düşen piyasalar için ise bu durumun tam tersi doğrudur.

Destek ve direnç seviyeleri, kısaca söylemek gerekirse arz ve talebin dengelendiği seviyelerdir. Destek ve direnç seviyelerinin test edilme aralığı arttıkça kırılma olasılıkları da artar.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019 Yılında Yatırımınızı Burcunuza Göre Yapın

2019 yılında yatırım yapacak girişimciler için iş dünyasının burç yorumlarını, ekonomiyi neler bekliyor tüm detaylar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir