Anasayfa / Şirket Haberleri / Deva Holding’in CEO’su Organik Çiftlik Kurdu

Deva Holding’in CEO’su Organik Çiftlik KurduPhilip HaasBu yıl 55’inci yaşını kutlayan Deva Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Philip Haas, organik tarıma gönül verdi. İstanbul merkezli şirketi, yaz aylarında daha çok Datça’dan yöneten Haas, bölgede edindiği 150 dönümlük arazide zeytin, şaraplık üzüm ve badem üretiyor.

2006 yılında Global Equites Management’ın (GEM) çoğunluk hisselerini satın aldığı Deva Holding’te yaptığı çalışmalarla dikkat çeken CEO Philip Haas’ı Türkiye’ye bağlayan yalnızca şirketi değil. İsviçre kökenli olmasına rağmen 20 yıldır Türkiye’de olan Haas, Türkiye’yi ikinci vatanı olarak kabul etmiş bir isim. Yatırımlarını da sadece ilaç sektörüyle sınırlamıyor.

Deva Holding’de ciddi yatırımları gündeme almaktan çekinmeyen Haas, kişisel anlamda ise organik ürünlere gönül vermiş. Datça’da edindiği 150 dönüm arazi üzerinde organik tarım yapan Haas, burada şarap üretimi için bağcılık, zeytinyağı ve badem üretiyor.

HOBİ İÇİN DATÇA’DA

Hobi amaçlı üretim yaptığını çıkan ürünleri, çalışanlarla ve sevdikleriyle paylaştığını belirten Haas, temiz havası nedeniyle Datça’ya geldiğini söyleyerek burada da çiftçiliğe başladığını belirtiyor.
Haas, “Dünyanın oksijen açısından en önemli merkezlerinden biri olan Datça’da başladığım tarım işlerine merakım ailemden gelmiyor. Ailemde tarım işiyle uğraşan biri yok, ama ben kalpten, gönülden çiftçiyim” diyor. Şirketin merkezi İstanbul olmasına rağmen yaz aylarında birkaç ay şirketi Datça’dan yöneten Haas, myfikirler.com buradaki doğal hayattan çok etkilenmiş. Bu doğal güzelliğin bozulmaması için Datça’ya yapılması planlanan ikinci marinaya karşı çıkan Haas, havalimanına da karşı çıkan bir çevreci aynı zamanda.

Aynı zamanda DEVARGE ile Türkiye’nin en büyük Ar-Ge merkezlerinden birine sahip bulunan şirket geçen yıl 420 milyon TL’ye yakın cirosunun yüzde 6’sını araştırma geliştirme yatınmlanna aktarmış.

Şu andaki mevcut yaşantılarını üretim ve satışların belirlediğini, ancak asıl geleceği Ar-Ge’nin belirleyeceğine inandıklanm dile getiren Philip Haas şunları söylüyor:

  Çelik mutfak gereçleri üreticisi Hascevher başarıdan başarıya koşuyor

‘Türkiye’nin kendisine yeten ilacı üretebilmesi, hatta ihraç edebilmesi için Ar-Ge temel noktayı oluşturuyor. 2012 yılında ciromuzun yaklaşık yüzde 6’sını Ar-Ge’ye ayırdık. Ülkemizde uluslararası standartlara uygun, etkin ve güvenilir ilaçların üretilmesi için yatırımlara devam edeceğiz.”

Borsa düşünce geldi, bir yılda 10 kat kazandı

Philip Haas’ın Türkiye’ye geliş hikayesi de ilginç. 1992 yılında uçakta bir gazeteyi okurken Türkiye’de borsayla ilgili bir habere denk gelir. Büyük oranlı bir düşüş olmuştur borsada. Hemen Garanti bankası hissesi alır. Düşüşte aldığı hisselerden bir yıl olmadan koyduğu paranın 10 katını kazanır. 0 dönem gelişmekte olan ülkelere yönelik çalışmalar yaptığını belirten Haas, Türkiye’de iş hayatını sürdürürken, Türk bir kadınla evlenir. Yedi çocuk sahibi olan Haas, Türkiye’de iki çocuğu ile yaşıyor.

Sibel Atik
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir