Anasayfa / Haberler / Devlet Kadın Girişimcilere Pozitif Ayrımcılık Uygulayacak

Devlet Kadın Girişimcilere Pozitif Ayrımcılık UygulayacakHükümetten Kadın Girişimcilere Pozitif Ayrımcılık Uygulamak, Kadın İşgücü, Kadın Girişimci, Kadınların Kendi İşini Kurması, girişimci kadın

Kadınların işgücüne katılım oranlarının yükseltilmesi için 2012 yılından itibaren özel destek programları uygulanacak

Hükümet Türkiye’de daha fazla iş “kadını” yaratmak için hazırlık yapıyor. Kadınların hem daha fazla istihdam edilebilmeleri hem de kendi işlerini kurabilmeleri için özel paket programlar hazırlancak. Konuyla ilgili programların 2012’de başlaması bekliniyor. En önemli teşvik aracı kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık uygulamak olacak.

Dünya Bankası’nın 2009 sonunda yayımladığı Türkiye’de Kadınların İşgücüne Katılım Raporu, oranın düşüklüğünün temel nedenini “özellikle kentsel alanlardaki eğitim düzeyi düşük kadınların işgücüne katılamaması” olarak özetliyor. Rapora göre, ekonomik engeller temel olarak mevcut belirsiz çalışma koşullarıyla ilgili. Yani kayıt dışı sektörde çalışma olasılığının yüksekliği, düşük maaşlar, parasal açıdan karşılanabilir çocuk bakım olanaklarının bulunmayışı, uzun çalışma saatleri gibi koşullar kadınlar için caydırıcı etkiler. Kültürel engeller ise temel olarak “kadınların çocuk bakımına ilişkin rolleri ve kadınların evde oturmasına yönelik ailevi/toplumsal talepler” olarak sıralanıyor.
Hükümet, kadınların sosyo-ekonomik durumlarını güçlendirmek, çalışma hayatına katılımını desteklemek, kendi işlerini kuracak kadınlara teşvik vermek ve girişimci kadın sayısını artırmayı ve kadınların işgücüne katılım oranını yüzde 35 seviyesine çıkarmayı hedefliyor. Bu çerçevede, Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kadın İstihdamı Ulusal İzleme ve Koordinasyon Kurulu, TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu çalışmalar yapıyor.

Uygulanacak Politikalar

1-) Yeni bir teşvik programı hazırlamak.
2-) Programda kadın girişimciler için yüzde 10 pozitif ayrımcılık yapılacağı yer alacak ve buna ilişkin şartlar oluşturulacak.
3-) Başarılı yeni işletmelerin kurulması için 750 adet girişimcilik eğitim programı ile 15 bin girişimci adayına eğitim verilecek.
4-) Bin yeni girişimciye 20 milyon TL destek sağlanacak.
5-) Yeni girişimcilere iş ortamı sağlamak üzere 15 yeni iş geliştirme merkezi kurulacak.
6-) Kadınların karar alma mekanizmalarındaki etkinliği arttırılacak.
7-) Çocukları ile birlikte yalnız yaşayan annelere , barınma öncelikli”sdütyo evler”ile birlikte her türlü sosyal destek temin edilecek.
8 ) Aktif iş gücü programları çerçevesinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kadınların, genç kızların meslek edinmesi, iş kurmaları için özel çalışma ve projeler desteklenecek.
9-) Kadınların çalışma hayatına katılımını arttırmak amacıyla, çocuk bakımevleri ve kreş hizmetleri için teşvik uygulamaları uygulamaya konulacak.
10-) Kadınların istihdamı halinde 54 aya kadar işveren sigorta prim payının devletçe karşılanması uygulaması devam edecek.

  Şeffaf Ampül Satışı Sona Eriyor

myfikirler.com
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir