Anasayfa / Haberler / Dibek Kahvesi Tadını Dibek Taşından Alıyor

Dibek Kahvesi Tadını Dibek Taşından AlıyorKahve değirmenlerinin icat edilmesine kadar mutfakların vazgeçilmezi olan dibek taşı geleneği İzmir’de yaşamaya devam ediyor.

Kemeraltı’nda dededen kalma dibek taşıyla kahve döven Kurukahveci İlyas Gönen‘in dükkanı, kahve tiryakilerinden sonra turistlerin de uğrak noktası haline geldi.
Dünyanın en eski çarşıları arasında gösterilen Tarihi Kemeraltı Çarşısı, Türk kahvesinde de geleneksel yapım yöntemlerini devam ettiren iş yerlerine ev sahipliği yapıyor. Kemeraltı’nda üç kuşaktır kahvecilik yapan İlyas Gönen, dibek kahvesinin özelliğinin dibek taşından geldiğini, bu taşın kahvenin tadı ve özelliklerine farklılık kattığını belirtti.

Dedesi Hüseyin Gönen‘in kahveyi dibek taşında bilek gücüyle dövdüğünü, babası Yusuf Gönen döneminde ise Türkiye’nin ilk dibek dövme makinesinin yaptırıldığını anlatan Gönen, gelişen teknolojiyle dibek geleneğini harmanladıklarını, bunun da kahvenin geleneksel tadını tamamen korumasını sağladığını söyledi.

Son yıllarda kahvenin yeniden moda haline geldiğini, geleneksel ve farklı tatlara ulaşmak isteyen gençlerden yoğun talep gördüklerini anlatan Gönen, Kemeraltı’nı ziyaret eden turistlerin de uğrak noktası haline geldiklerini söyledi.

  Ametis Teknoloji Ekibi, Son Yarışta Puan İstiyorYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir