Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Dijital Eğitim, Öğrenme ve Öğretmeyi Değiştiriyor

Dijital Eğitim, Öğrenme ve Öğretmeyi DeğiştiriyorAkıllı tahtalar ve tabletli eğitime geçiş ile birlikte artık öğretmenler müfredatı online uygulayıp, videolarını öğrencilerle, ders anlatımlarını ise dünya ile paylaşabilecek. Öğrenciler ise defter taşımaktan kurtulacak.

Teknolojinin gelişmesi ile eğitim alanında birçok değişim yaşanıyor. Tabletli eğitim, akıllı tahtalar öğrenme ve öğretme stilini değiştiriyor. Bilkom’un organizasyonunu üstlendiği, Ankara’da bu yıl ilki yapılan ‘Dijital Başkent’ etkinliğinde de kamu, eğitim ve inşaat sektörü alanlarında hayatı kolaylaştıracak dijital uygulamalar ele alındı. Geleceğin trendlerini oluşturan teknolojik yaşamın eğitime yansıması değerlendirildi ve sorunlara çözümler üretildi. Dijital yaşamın eğitime katkısının konuşulduğu konferansta artık öğretmenlerin derslerini iPadlar üzerinden görüntülü ve karşılıklı olarak verecekleri bir döneme geçildiği anlatıldı. Teknolojiyi eğitimde kullanarak verimi arttırmak istenen yeni modelde teknolojiyi öğretmenlere bir araç olarak sunduklarını belirten Bilkom Genel Müdürü Cömert Varlık, “Eğitim alanında takip eden değil, yenilikler yaratan bir ülke olmalıyız. Geleceğimizi gençler belirleyecek. Teknolojiyi sınıfta kullanarak dersleri daha verimli hala getirmeliyiz” dedi.

Öğrenmeleri 25 dakika
Cömert Varlık, “Bilgisayar kullanmayı hiç bilmeyen öğretmenlere eğitimler verdik. Şu anda 100 öğretmenimiz aktif şekilde derslerini online anlatıyor, derslerini videoya çekiyor ve bunları tek tuşla dünya ile paylaşıyor. Bu çok önemli bir gelişme. 9-12 yaş grubundaki çocukların teknolojik aletleri öğrenmesinin maksimum 25 dakika sürüyor” dedi.
Varlık, Milli Eğitim Bakanlığı ile yürütülen çalışmalar sonucunda İstanbul, Ankara ve Gaziantep olmak üzere üç ilde pilot uygulamalar yaptıklarını öğretmen ve öğrencileri eğittiklerini belirtti.

Görme engellilere iPad üzerinden sınav
Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi Yöneticisi Özgür Yılmazel, dijital eğitim metodları hakkında bilgi verirken, “1.3 milyon aktif öğrecimiz var. Yılda toplam 8 milyon kitap basıyoruz. Ama yakında e-kitap uygulamasını başlatacağız. Böylece etkileşimi arttırıp, daha zengin içerik sunacağız. Kağıt kullanımını da azaltacağız. Kitaplarda online testler olacak. Soruyu yanlış cevaplayan ilgili konunun sayfasına gidecek” dedi.
Üniversiteden birçok işin online yürüdüğünü anlatan Yılmazel, şunları söyledi: “Okulda öğle yemeği 1 lira. Ama öncesinde öğrencinin online olarak rezervasyon yaptırması gerekiyor. Öğrenciler mönüyü online görebiliyor. Bunun yanı sıra anapod uygulaması ile akademisyenler derlerini videoya çekip bunları tüm dünya ile paylaşabiliyor. Ayrıca çevrimiçi sınav uygulaması yapıyoruz. 71 ilde 6 bin kişiye eş zamanlı sınav uyguladık. Bu sınavlarda sınıfta yan yana oturan öğrencilerin soru sıralamaları farklı. Gözetmenlerin ise önünde sınavı yönetebileceği ekranlar var. Böylelikle sınava müdahale edebiliyorlar.”

  Güneşi Tarımsal Sulama Amaçlı Kullanacak Mobil Pil Üretildi

1.000’den fazla görme engelli öğrencilerinin bulunduğunu anlatan Özgür Yılmazel, “Bu öğrenciler sınava 2 gözetmen ile giriyor. Bu, hem engelliler için alışık oldukları bir durum değil, hem de ekonomik bir uygulama değil. Bu sistem ile bir görme engellinin maliyeti 2.000 liraya geliyor. Ayrıca yabancı dil sınavlarında Doğu Bölgesi’nde Fransızca bilen bulmakta zorlanıyoruz. iPad üzerinden sınavla bütün bu zorlukların önüne geçeceğiz” dedi.

Hiperaktif çocuklara iyi geliyor
iPad üzerinde eğitime yönelik özel uygulamaları anlatan Terra Bilgi İşlem’in Teknik Koordinatörü Kemal Demir, bu tablet bilgisayarın artık çantadaki bir kütüphane olduğunu söyleyerek, “iPad kullanan çocuğun en çok neleri okuduğunu, hangi sitelere girdiğini, neleri araştırdığını öğrenebiliyorsunuz. Böylelikle öğretmenler çocukların öğrenme şekillerini belirleyebilirler. Bunun dışında öğrenciler konuları iPad üzerinden takip edebilecek, eğlenerek öğrenecek ve arkadaşları ile küme çalışmaları yapabilecekler. Hatta artık defter taşımalarına da gerek kalmayacak” dedi.
Demir, “Öğretmen sınıfta çocuklara anlık soru gönderebilecek. Çocukların soruyu kaç saniyede cevapladığını da görebilecek. Sonunda ise toplanan sonuçlar çocukların konuyu ne kadar iyi anlayıp anlamadıklarına dair öğretmene istatistik oluşturacak. Dil eğitiminde ise öğretmenler sesini kaydedip çocuklara yollayabilecek. Bu uygulama Doğa Koleji’nin Ataşehir Kampusu’nda başladı. 2013 yılına kadar eğitimde iPad’ler yaygın olacak” dedi.

Türkçe versiyonu yolda
‘Dijital Başkent’ etkinliğinde katılan Assistiveware’den David Niemejier, engellilerin bilgisayarlara erişimin çok daha kolay ve rahat olduğunu söyledi. Niemejier, “Artık engelliler de herkesin yaptığını yapabiliyor. Tüm programları kullanabiliyorla. Oyun oynuyor, word’de yazı yazabiliyor, sunumlar hazırlıyor, resim çizebiliyorlar. Güzel sanatlarda okuyan öğrenciler bile var. Cerebral palsy hastaları, otistikler, fiziksel engelliler için artık çok kolay her şey. Onlara yeni ufuklar açıyoruz. Böylece onlarda iş hayatına aktif şekilde katılacak. Motivasyonları artacak. Şimdilik sadece İngilizce versiyonları var. Ama Türkçe versiyonu da hazırlanmaya başladı” dedi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir