Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Dijital Kameraların Gelişim Süreci

Dijital Kameraların Gelişim SüreciDijital Kameraların Gelişim Süreci

1969: Bell Laboratuarlarında çalışan iki bilim adamı George Smith ve Willard Boyle, dijital kameraların yapılmasını sağlayacak olan CCD’lerl (Charge Coupled Device] geliştirdi. CCD’ler, üzerlerine düşen ışık miktarına göre elektrik akımı üretiyordu.

1973: Fairchild Semiconductor firması, CCD kullanan ilk dijital fotoğraf makinesini piyasaya sürdü. Bu kamera sadece 100×100 piksel görüntüleme kapasitesine sahipti. Siyah beyaz çekim yapıyordu ve görüntüyü belleğine yazmak için 23 saniye geçmesi gerekiyordu.

1974: Fairchild Imaging tarafından yapılan ve objektifi 8 inç’lik (20 cm] bir teleskop olan dijital kamera ile Ay’ın görüntüsü çekildi. Bu görüntü, ilk elektronik uzay fotoğrafı oldu.

1976: Canon, AE-1 adını verdiği kamerasında ilk kez olarak bir mikroişlemci kullandı.

1981: Sony, geniş kitlelerin satın alabileceği, küçük ve pratik ilk dijital kamerası olan Mavica’yı piyasaya sundu. 570×490 piksellik bir çözünürlüğe sahip olan kamera, görüntüleri disketlere kaydetme yeteneğine sahipti. Çekilen fotoğrafları TV ve bilgisayar ekranında gösterebiliyor, bir bilgisayar yazıcısından da kağıda basabiliyordu.

1985: Video kameraların milyonlarca satması üzerine evlerde elektronik fotoğrafçılık dönemi başladı.

1988: Tamamı dijital ilk kameralar piyasaya çıktı.

1989: Canon ve Fuji, disklere ya da bellek kartlarına analog görüntü kaydeden elektronik kameralar yaptı.

1990: Elektronik görüntü işleyebilen Adobe Photoshop yazılımı piyasaya çıktı.
■   Dycam, ilk dijital fotoğraf makinesini piyasaya sundu. 995 dolara satılan Model 1, siyah beyaz çekilen fotoğraflardan 32 tanesini 1 MB’lık belleğine depoluyordu. Görüntülerin çözünürlüğü 376×240 pikseldi.

1992: Kodak ve Philips ortaklığında Photo CD sistemi geliştirildi. Bu sistemde fotoğraflar, dijital olarak CD’ye kaydediliyordu.

1994: Epson, ilk dijital fotoğraf yazıcısını piyasaya çıkardı. Yazıcı, fotoğrafları 720×720 pikselde basıp çerçeveliyordu.

■   Kodak, profesyoneller için 6 MP’lik kamera geliştirdi. Bu kamera, zamanının sekiz yıl ilerisindeydi.

  En Başarılı Pick Up Unvanı VW Amarokta

1995: Casio, üzerinde LCD ekranı olan ilk dijital fotoğraf makinesini piyasaya sundu. Kullanıcılar, vizör olarak yararlandıkları 1.8 inç (4.5 cm] diyagonal ölçüdeki ekranda çekilecek konuyu görebiliyor, çekilmiş kareyi inceleyebiliyor, beğenmedikleri kareleri silebiliyor, kareleri isterlerse büyütüp makinenin belleğine kaydedebiliyorlardı. 96 renkli fotoğraf çeken kamera 899 dolardı.

1998: Nikon, profesyoneller için ilk dijital SLR kamerayı piyasaya sürdü. 2000: Profesyonel fotoğrafçılar, dijital fotoğrafçılığı benimsemeye başladılar.

■    Canon artık, filmll fotoğraf makinesi yapmayacağını açıkladı.

2001

■    Japonya’da dijital fotoğraf makinelerinin satışı, filmli makinelerin satışını aştı.

■    Japon Casio, kol saati kamerası (wrist camera] yaptı. 176×144 piksellik, 80 renkli görüntü çekip kaydedebilen kamera, görüntüleri saat ekranında siyah/beyaz olarak da gösterebiliyordu.

2002: Dijital görüntüleri karta basan ve herkesin kullanabildiği otomatlar geliştirildi. Dijital kamera sahipleri, istedikleri görüntüyü, istedikleri ebatta karta bastırabiliyordu. İşlem son derece hızlıydı ve kimyasal maddelere gerek kalmıyordu.

■    Cep telefonlarına, fotoğraf makinesi özelliği eklendi.

2003: ABD’de dijital kameraların satışı, filmli kameraların _ satışını geride bıraktı.

■    Canon, 6.3 mega-piksellik dijital SLR kamerası EOS’u bin sterlin’in altında bir fiyattan satışa çıkardı.

2010: Canon, 120 megapiksellik kamerasını tanıttı.

Kamera, 13.280 x 9.184 piksellik çözünürlük sunuyordu.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir