Anasayfa / Kariyer ve İş / Dijital Pazarlamada İş Fırsatları

Dijital Pazarlamada İş Fırsatlarıİnternetin hızlı yaygınlaşması pazarlama anlayışını da değiştiriyor. Dijital dünyanın getirilerinden yararlanmak isteyen firmalar işe alımları hızlandırdı. Yenibiris.com’da son 3 ayda dijital pazarlama alanında çıkan ilanlar bir önceki 3 aya göre yüzde 53 arttı. Bu alanda yetişmiş eleman yetersizliği, deneyimsiz gençler için de kariyer fırsatı anlamına geliyor.

dijital-pazarlamada-is-firsatlariDijital pazarlamanın yangınlaşması ve gelişmesi bu iş alanına olan ilgiyi de arttırdı. Yenibiris.com’daki ilanlara başvurular son 3 ayda, bir önceki 3 aya göre yüzde 50 arttı. Başta sosyal medya uzmanı olmak üzere dijital pazarlama uzmanı, online iletişim uzmanı, adwords hesap yöneticisi, sosyal ağlar iletişim uzmanı, SEO uzmanı, SEM uzmanı, şirketler tarafından en çok aranan pozisyonlar arasında.

Dijital pazarlama alanında çalışmak için sosyal medyayı takip etmek, Microsoft Office programları özellikle Excel kullanabilmek, arama motorları reklam süreçlerine hakim olmak geliyor. Ayrıca analitik düşünme, yeni fikirler üretebilme, rapor ve analiz yapabilme de çalışanlardan beklenen diğer nitelikler. Bu alandaki pozisyonların hemen hepsinde SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), SEM (Arama Motoru Pazarlama) ve “adwords” bilgisi olanlar tercih ediliyor. Dijital ajans tecrübesi olanlar biraz daha avantajlı durumda.

Staj önemli
Staj yapmak dijital pazarlamada da çok önemli. 1995’ten beri internet projelerinde yer alarak kariyerini dijital pazarlamada devam ettiren Hürriyet İnternet Grubu Stratejik Planlama ve Raporlama Grup Müdürü Reha Başoğul bu alanda kariyer yapmak isteyenlere kendilerini anlayabilecek doğru bir staj dönemi ve iyi bir danışmanlık almalarını tavsiye ediyor. Deneyimsiz gençlerin stajda işi öğrenmeleri, bir süre taklit ederek sonrasında özgünleşebilecekleri alanları yaratabilecekleri iş seçimine yönelmeleri gerektiğini söylüyor. Başoğul’a göre pazarlama eğitimi önemli ancak olmazsa olmaz kriter değil. Psikoloji, istatistik gibi alanlardan mezunların, bu disiplininden getirdiği farklılıklarla sektöre ve müşteriye renk katabileceklerini söylüyor.

  Etiler Marmaris iş başvurusu, Etiler Marmaris 1.000 kişiyi işe alacak

Yeni pozisyonlar oluşturduk

Eczacıbaşı Girişim İnsan Kaynakları Müdürü Eylem Özgür: Dijital mecraların ve internet alışveriş sitemizin daha stratejik bir boyutta yönetilmesini gerçekleştirmeye yönelik marka iletişim uzmanı ve e-ticaret yöneticisi pozisyonlarını oluşturduk. Öncelikle sektörde deneyimli ve işlerinde en başarılı olabileceğini düşündüğümüz adaylara yoğunlaşıyoruz, özgeçmiş taraması için internet ve sosyal medyadan ciddi anlamda yararlanıyoruz.

Dijital ajans tecrübesi olan öncelikli

Vestel Şirketler Grubu İnsan Kaynakları Direktörü Semih Süslü: Pazarlama İletişimi altında konumlandırdığımız Dijital İletişim bölümümüzde sosyal medya uzmanı, web kanal yönetimi ve projeleri uzmanı gibi pozisyonlarda istihdamımız oluyor. Özellikle internet, mobil internet ve mobil proje yönetimi tecrübesi olan, Kiosk, Digital Signage ve benzeri platformlar konusunda bilgi sahibi adaylara öncelik veriyoruz.

İnterneti kullanım şekline bakıyoruz

Kamra Interactive Ajans Müdürü Özgür Kurtuluş: Dijital stratejist, topluluk yöneticisi, ölçme ve değerlendirme uzmanı gibi pozisyonlarda çalışacak arkadaşlar arıyoruz. Hepsi için temel şart, adayların bir dijital pazarlama nosyonunun olması. Kişisel olarak interneti kullanım şekli, hayatının içinde internete nasıl yer verdiğine de dikkat ediyoruz. Her şeyden önce okumayı ve öğrenmeyi seven insanlarla çalışmak istiyoruz ki en zor bulunan özellik bu oluyor.

Hürriyet İK
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir