Başarılı Girişimcilik Hikayelerinden İlham AlınSağlık Haberleri

Dikey doğum koltuğu geliştirdi

Sağlık gereçleri şirketi Mespa, dünyada ve Türkiye’de yeni olan bir ürün geliştirdi. Op. Dr. Ayşe Duman tarafından ortaya atılan fikirle dikey doğum koltuğu üretimini gerçekleştiren şirket, bu üründen ilk yılda 3 bin adetlik satış hedefliyor. Mespa Sağlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Polat, “Geçen yıl 43 bin TL ciroya ulaştık” diyor.Gaziantepli girişimci Mehmet Polat’ın, üretim serüveni ticari buzdolabı imalatı ile başlıyor. 1996 yılında kurduğu Mespa Sağlık Malzemeleri A.Ş ile birlikte ise kliniklere masif ürünler imal etmek şekilde devam ediyor. Küçük bir atölyede bir kaç çalışanla üretime başlayan Polat, sermaye azlığı ve sektörde iyi tanınmıyor olması nedeniyle oldukça zorlanıyor ama yılmıyor. Büyük emek vererek büyüttüğü şirketi bugün hastane mobilya ve ekipmanları üretiyor. Ürün portföyünde ise elektronik ve yoğun bakım hasta yatakları, manuel hasta yatakları, hastane odası ekipmanları, pediatri yatakları, doğum yatakları, doğum koltuğu, jinekoloji masaları, hasta nakil sistemleri ve medikal arabalar gibi pek çok ürün bulunuyor. Şirket, Gaziantep’teki 10 bin metrekare kapalı alana sahip ve 150 kişiye istihdam sağlayan tesisinde yıllık ortalama 40 bin adetlik üretim gerçekleştiriyor.

Üretimin yarısı ihracata

Türkiye’de kamu ve özel sağlık kurumlarına ürün veren Mespa, üretiminin yüzde 50’sini ihraç ediyor. 65’ten fazla ülkeye ihracat da yaptıklarını belirten Mespa Sağlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Polat, geçen yıl 24 milyon liralık ihracat gerçekleştirdiklerini, 2015’te de buna yakın bir ihracat rakamına ulaşacaklarını söylüyor. Mespa, Vertlcal, Stark, Ouattro, Hospitool markalarıyla piyasada olduklarını dile getiren Polat, “Geçen yıl 43 milyon lira ciroya ulaştık. Bu yıl zorlu bir yıl, o nedenle ciromuzda bu seviyeyi korumayı hedefliyoruz. 2016’da ise ciromuzda yüzde 20’lik büyüme planlıyoruz. Ürün geliştirmeye büyük önem veriyoruz. Her yıl ciromuzun yüzde 4’ünü AR-GE’ye ayırıyoruz. Sekiz kişilik AR-GE ekibimizi ürün geliştirmeye yoğun mesai harcıyor” diyor.

TÜBİTAK destekliyor

Şirket yakında piyasaya iddialı bir ürün sunacak. İddiası Türkiye ve dünyada ilk olmasından ileri geliyor. ‘Vertical’ markasıyla pazara girecek olan ürünün AR-GE çalışmaları uzunu zamandır sürüyor. 20 yıllık kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Ayşe Duman tarafından ortaya atılan fikirle Vertical markalı dikey doğum koltuğu üretimini gerçekleştirdiklerini belirten Polat şunları anlatıyor: “Hocamız, doğal doğuma gönül vermiş, konusunda başarılı bir doktor. Bir hastasının doğu-’ mu beklerken oturma ihtiyacını hissettiğini ve o esnada geçici olarak klozete oturttuğunda, anne adayının rahatladığını ve bu pozisyonun doğumu ne kadar kolaylaştırdığını görmüş. Bunun üzerine meslektaşları ile görüşmeler yapmış ve dünyada bu konuyla ilgili çalışmaları incelemiş. Bu fikrini paten-tleştirme kararı almış. Kendisiyle meşakkatli bir yola çıktık. Bu buluşunu bizle birlikte ticarileştirmek istedi.”Yaptıkları araştırmalarda dünyada dikey doğuma uygun yatakların olmadığını gördüklerini de söyleyen Polat, şunları ekliyor: “Geliştirdiğimiz bu ürün, jinekolojik masa, yatay ve dikey doğum gibi çok işlevsel özelliği olan bir ürün. Akabinde tasarımına, mühendisliğine geçtiğimizde çok ciddi pa-tentlik durumlar çıktı. Yaklaşık bir buçuk yılı aşkın bir süreden beri buna çalışıyoruz. Aynı zamanda projemiz, TÜBİTAK tarafından destekleniyor. Anne adaylarının normal doğum korkusuna son veren bu ürünü çıkarmaktan mutluluk duyuyoruz.”

3 bin adet satış hedefi

Vertical, ilk kez geçtiğimiz mart ayında Tüyap’ta düzenlenen Expomed 2015 fuarında görücüye çıkmış. Fuarda yoğun ilgi gören ürünün satışına iki ay kadar sonra başlanacak. Polat, “Yeni ürünümüzün yurtiçi kadar yurtdışmdan da talep görmesini bekliyoruz. Hedefimiz bir yıl içinde 3 bin adetlik dikey doğum koltuğu satışı yapmak. Bu üründe yüzde 90 yerli yüzde 10 ithal malzeme kullandık. Bunun dışında altı yeni ürünümüz dalıa var çalışmaları devam eden” diye anlatıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu