Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Dikey sosyal ağlar bu sefer geliyor

Dikey sosyal ağlar bu sefer geliyorSOSYAL ağların (Facebook, Twitter, vb.) ne kadar popüler olduğunu anlatacak değilim. İnsanlar son üç yıldır soruyor: “Bundan sonra ne olacak?” Uzmanlar cevap veriyor: “Dikey sosyal ağlar büyüyecek.” Peki büyüdü mü? Biz cevap verelim. Henüz değil. Olacak mı? Olacak gibi…

dikey sosyal aglar

BÜYÜK, HIZLI, AKILLI

Konumuzu Facebook özelinden inceleyelim. Her ne kadar Facebook’a sempatim olmasa da çok iyi yönetildiğini kabul ediyorum. Çok büyük bir şirket olmasına rağmen hantal değil. Hızlı hareket edebiliyor. örneğin, Google, Google+ ile Facebook’un önemli eksikliklerinden birini çember mantığı ile çözmek için adım attıktan çok kısa süre sonra Facebook, akıllı listeleri hayata geçirdi. Bu konudaki tepki süresi Facebook çapındaki bir şirketten beklenmeyecek kadar hızlıydı.

Peki Faccbook’u geçmek mümkün mü? Elbette mümkün. Ne zaman ki Facebook’un yapısına çok ters düşen bir ihtiyaç ortaya çıkar da, farklı bir sosyal ağ sitesi bunun üzerine giderek Facebook’un uzanamayacağı bir alanda kendini konumlandırır, işte o zaman Facebook geçilebilir. Tabii ki bunu yapabilmek için sınırsız diyebileceğimiz bir kaynağa ihtiyaç var. Baktığımızda bu kaynak sadece Google’da var görülüyor. Fakat buna rağmen Google, kendi sosyal ağını Facebook ve Twitter arasında bir yere konumlandırdı. Bunun sebebi Facebook o kadar büyük ki, bu büyüklüğünden dolay rakiplerini ona göre konumlanmaya mecbur hissettiriyor.
NOKTA ATIŞLI SOSYAL AĞLAR

İşte bu sebeplerden dolayı yeni sosyal ağ sitelerinin Facebook gibi geniş kitleleri hedefleyen yapılar değil, dar ama eksik kalmış alanlarda ortaya çıkması gerekiyor. Bu söylediklerimize örnek yapılar ise kuşkusuz Linkedln ve Xing…

Çünkü bunlar sadece profesyonel iş yaşantısını hedefliyor. Dolayısıyla sadece bir şirketin çalışanlarını, sadece gezginleri, sadece engellileri, sadece doktorları, vb. hedefleyen ve sunduğu çözümlerle farkındalığını ortaya koyabilen yeni nesil sosyal ağların şansı olacaktır.

  Nanoteknoloji Alanındaki Gelişmeler ve Nanoparçacık Kirliliği

Örnekleri var mı diye baktığımızda, karşımıza bir yerli bir yabancı iki örnek çıktı. Yerli örneğimiz Takiplen… Bu sosyal ağın şirketlere özel çözümleri oldukça dikkat çekici. Örneğin, siz büyük bir kurumsunuz ve binlerce çalışanınız var. Çalışanlarınızın şirket ağından sosyal siteleri kullanmasını istemiyorsunuz. İşte burada devreye Takiplen giriyor ve sizin şirketinize özel bir sosyal ağ kuruyor.

bu durum sizin bilgi işlem bölümü çalışanlarınızın hayatını da kolaylaştırıyor. Olumlu ve olumsuz taraflarını anlatmak başka zamanın konusu. Fakat “şirkete özel sosyal ağ” konusunu kulak arkası etmeyin derim.

Yabancı şirkete örnek ise Atos. Bu ismi olimpiyatları televizyondan seyreden herkes mutlaka görmüştür. Büyük organizasyonların bilişim altyapısı üzerine çalışan uluslararası bir şirket. Atos uzun zamandır kendi şirket ağında özel bir sosyal ağ yazılımı kullanıyor ve birkaç yıla kadar şirket dahilinde e-posta trafiğini kaldırmayı hedefliyor.

Uzmanlar son yıllarda dikey sosyal ağlar büyüyecek dediler. Hâlâ da diyorlar.

Büyüdü mü? Bizce yeterince büyümedi. Bugüne kadar yeni bir heyecan dalgası bile oluşturamadılar. Bundan sonra olur mu? Olacak gibi görünüyor. Olmazsa dikey kelimesi dünya tarihi boyunca ilk kez çok büyük bir hayâl kırıklığı yaşatacak.

Tüm çalışanlarınız bu ağa dahil olup oradan haberleşip yazışıyor. Tabii ki

Musa Savaş
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir