Anasayfa / Haberler / Dikey Yapılanma Tercih Edilmeli

Dikey Yapılanma Tercih Edilmeli
Dikey Yapılanma Tercih EdilmeliDoğa Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ari Duek, kentteki dönüşüm projelerinde dikey yapılanmanın tercih edilmesi gerektiğini düşünenlerden

Doğa Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ari Duek, kentteki dönüşüm projelerinde dikey yapılanmanın tercih edilmesi gerektiğini düşünenlerden. Bu durumda yeşil ve sosyal alanların da kendiliğinden artabileceğini düşünen Duek, “Böylece, Moskova ve New York gibi şehirlerde olduğu gibi hava sahası satışı yapılabilir” diye konuştu.

Ulaşım yeraltına
Diğer yandan İstanbul için bir dönüşüm uygulamasında tarihi ve kültürel dokunun yeniden inşa veya restore edilerek koruma altına alınması gerektiğine dikkat çeken Duek, “Esasen İstanbul’u ‘yeni’ ve ‘eski’ olarak ikiye ayırabiliriz. Eski İstanbul’da tescilli olan yapılar restorasyon projeleriyle yeniden hayata kazandırılabilir. Bu şekilde binaların tarihi dokusu korunarak modern bir çehreye kavuşurken altyapısı güçlendirilebilir, bazı caddeler yayalaştırılırken bazı bölgelerde turistik alanlara dönüştürülebilir.”Ari Duek’in ulaşım konusundaki çözümü ise sistemin yeraltına alınması üzerine kurulu.?Duek, “Ulaşımı hızlı bir şekilde yeraltına almak gerekiyor. Bu arada trafiği artıran ticaret merkezlerinin yeni İstanbul’a taşınması gerekiyor. Bu durumda da hızlı nüfus artışı ve yoğun araç trafiğinin yeni İstanbul’u da felce uğratmaması için trafik sorunu çözülmeli ve metroların boyu uzatılmalı” dedi.

Ari Duek’in dönüşüm reçetesi:
1- Şehirdeki konut, sanayi, ticaret ve sosyal aktivite alanları planlı bir şekilde oluşturulmalı.
2- Eskiyen bölgelerin korunması için gereken tedbirler alınmalı. Ulaşım hızlı bir şekilde yeraltına alınmalı ve metroların alanları genişletilmeli.
3- Dikey bir yapılanma modeliyle yeşil ve sosyal alanlar artırılmalı.

Kaynak: Milliyet

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir