Anasayfa / Kültür Sanat / Direkli Mağarası’nda Yontma Taş Devri’nin İzleri Aranıyor

Direkli Mağarası’nda Yontma Taş Devri’nin İzleri AranıyorKahramanmaraş’a 65 kilometre uzaklıkta bulunan Döngel köyündeki Direkli Mağarası’nda çalışmalara 1959 yılında yaptığı araştırmayla ilk ışık tutan isim Prof. Dr. Kılıç Kökten oldu. Kökten’in yazdığı bir makaleden yola çıkılarak yürütülen çalışmalar doğrultusunda, bölgede önemli gelişmeler kaydedildi.

Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Cevdet Merih Erek’in başkanlığında yürütülen çalışmalar kapsamında, 2 yıl önce bulunan ana tanrıça figürü, dünyanın birçok ülkesinde meraklıları tarafından ilgiyle karşılandı. Mağara dönemi yerleşimlerinden, köysel yerleşime geçiş sürecine ışık tutan ve yapılan yaşlandırma yöntemiyle M.Ö 10 bin 730 yıllara tekamül eden mağarada, yapılan çalışmalar doğrultusunda, daha da eski dönemlere ulaşılabilmesi planlanıyor.

Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Erek, beraberinde bakanlık temsilcisi ve 17 kişilik üniversite öğrencisi ile birlikte mağarada kazı çalışmalarına yeniden başladı. Kazı alanının tahrip olmaması için tel örgülerle kaplandığını ve bölgenin SİT alanı ilan edildiğini kaydeden Erek, şu anda Türkiye’de tek mağara kazısının burada gerçekleştirildiğini ifade etti.
Özellikle önceki yıl yapılan çalışmalarda, mağaranın iç kuzey profili yakınlarında bulunan ana tanrıça figürünün büyük yankı uyandırdığını hatırlatan Erek, bulunan bu figürün bilim dünyasında büyük ilgi uyandırdığına dikkati çekti. Mağaranın, mağara dönemi yerleşimlerinin sona ermesiyle, köysel yerleşim yerlerinin kurulması arasında kalan geçiş süreciyle ilgili olduğunu dile getiren Erek, şöyle konuştu:

“Çalışmaların 15-20 yıl süreceğini tahmin ediyoruz. Mağaranın kuzey ve güney bölümünün aynı seviyeye gelmesiyle birlikte özellikle Yontma Taş devrine ait yeni bulgulara ulaşacağımızı tahmin ediyoruz. Mağara kazısı çok hassas ve bir santimetre bile bazen bizleri M.Ö 10 bin yıl geriye götürebiliyor. Dolayısıyla büyük emek ve dikkat gerektiren bir kazı çalışması sürdürüyoruz.”

YONTMA TAŞ DEVRİNE AİT 30 İSTASYON SAPTANDI

  Babalar günü için alışveriş ve hediye seçenekleri

Yapılan çalışmalarla Kahramanmaraş’ın en eski insanlık tarihinin de ortaya çıkacağını anımsatan Yrd. Doç. Dr. Erek, kentte Yontma Taş devrine ait 30 istasyon saptadıklarını ve buralardan çıkan eserlerin geçmişe ait izleri günümüze taşıdığını söyledi.

Hedeflerinin Direkli Mağarası’ndaki çalışmaları uluslararası bilimin hizmetine açmak olduğunu ifade eden Erek, “Birçok bilim adamı Direkli’yi merak ediyor ve çalışmak istediklerini söylüyorlar. Tabi şu anda burada çalışmalar daha çok yeni. Özellikle alt yapının iyileştirilmesi gerekiyor. 3 yıldan bu yana çadırda kalıyoruz ve kazı evi inşaatı yeni başladı. İnşallah bu inşaatın bitmesiyle bilim adamlarını buraya davet edeceğiz” diye konuştu.

Erek, kazı çalışmalarına 17 öğrencinin katıldığını ve Ağustos ayı sonuna kadar çalışmalara devam edeceklerini sözlerine ekledi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

İşte dünyanın 23 kadim kenti…

Dünyanın en eski kentleri Bu kentler, savaşların ve doğanın hışmına rağmen binlerce yıldır ayakta. Palmyra, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir