Kariyer ve İş

Dış cepheye yedi yılda 52 bin kişilik istihdam

2017’ye kadar bütün binalara izolasyon şartı getirilmesi sektörde 50 milyar dolarlık potansiyel yarattı. Halen 130 bin kişinin çalıştığı dış cephe izolasyon alanı potansiyeli yakalayabilmek için 52 bin yeni elemana ihtiyaç duyuyor


Türkiye bir yandan yeni yapılan binaların şantiyeleriyle bir yandan da uzun yıllar önce yapılmış ama hala natamam halde bulunan binalarla dolu… Bu tablo sektörün alt dallarında da ciddi iş hacmi yaratıyor. Her yıl 100 bin yeni konut yapıldığı ve eski konutların da iyileştirilme zorunluluğu bulunduğu göz önüne alınırsa iştah kabartan sektörden bahsetmek mümkün. Özellikle yeni bina yönetmeliğinde binalara enerji verimliliği konusunda bilgileri içeren bir kimlik kartı zorunluluğu getirilmesi, dış cephe yalıtımı yapan şirketleri şevklendiriyor. 1 Ocak 2011’de başlayacak uygulamanın 2017’ye kadar eski-yeni bütün binalarda gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Şirketler de bu süreç içinde pastadan en büyük payı almak için şimdiden stratejiler getiriyor.

Yeni bir model
Geçtiğimiz hafta Erkut Holding iştiraklerinden İzoguard’la işbirliğini yaptığını duyuran ÇBS de bunlardan. Erkut Holding çatısı altındaki pazarlama şirketi Arma’ya –sadece dış cephe yalıtım ürünlerinde kullanılmak üzere- isim hakkını veren ÇBS pazarlamada da yeni bir modele imza atmış oldu. 2017’ye kadar sektörde 50 milyar TL’lik iş hacmi potansiyel bulunduğunu söyleyen ÇBS Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eşref Çavuşoğlu, ÇBS İzoguard olarak hedeflerinin bu pazardan yüzden 10’luk pay kapmak olduğunu vurguluyor.

Yeni elemanlara ihtiyaç var
Dış cephe alanında şirketler bir yandan ürün ve pazarlama yatırımı yaparlarken bir yandan da uygulamadan kaynaklanan sıkıntıları en aza indirmek için bünyelerinde çalışan elemanlara eğitim veriyorlar. Örneğin İZODER (Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği) her yıl binlerce inşaat ustasına yalıtım sertifikası veriyor. ÇBS olarak yılda 400 kişiyi bu alanda eğittiklerini belirten Ali Eşref Çavuşoğlu da bu sayının potansiyeli karşılamayacağını, sektöre yeni elemanlar eklenmesi gerektiğini vurguluyor.Sektörde şu anda 130 bin kişinin istihdam edildiği tahmin ediliyor. 50 milyar TL’lik potansiyelin karşılanması içinse yaklaşık 52 bin yeni elemana ihtiyaç var.

İŞTE İNSAN

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu